Închide meniul

Ionuţ Radu va evolua la Bournemouth! Inter şi-a dat acordul pentru a-l împrumuta la gruparea din Premier League

Bogdan Stănescu Publicat: 25 iulie 2023, 17:48

Comentarii
Ionuţ Radu va evolua la Bournemouth! Inter şi-a dat acordul pentru a-l împrumuta la gruparea din Premier League

Ionuţ Radu, într-un meci pentru naţionala României / Profimedia Images

Ionuţ Radu va evolua la Bournemouth! Celebrul jurnalist sportiv Fabrizio Romano, specialist în mercato, a anunţat pe contul său de Twitter că împrumutul lui Ionuţ Radu la Bournemouth se va realiza.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ionuţ Radu va face vizita medicală mâine la Bournemouth. Gruparea engleză s-a înţeles cu Inter pentru un împrumut pe un an, cu opţiune de transfer definitiv.

Ionuţ Radu va evolua la Bournemouth!

Ionuţ Radu va duce o luptă grea pentru titularizare cu portarul brazilian Neto. În prezent brazilianul este portarul titular al grupării din Premier League.

Bournemouth s-a clasat pe locul 15 în Premier League sezonul trecut, salvându-se de la retrogradare.

Ionuţ Radu a evoluat sezonul trecut la Auxerre, cu care a retrogradat. El fusese împrumutat la gruparea franceză de către Inter Milano.

Reclamă
Reclamă

Ionuţ Radu a comis o gafă uriaşă în finalul sezonului 2021-2022 din Serie A. Titularizat de către Inter într-un meci cu Bologna, Ionuţ Radu a luftat şi a contribuit decisiv la golul din minutul 81 înscris de Bologna. Bologna avea să câştige cu 2-1, iar ulterior Inter a pierdut titlul în Italia în detrimentul rivalei din Milano, AC Milan.

Ionuţ Radu e cotat la 3,5 milioane de euro

Portar cu 4 selecţii la naţionala de seniori a României şi cu alte 14 la naţionala U21, Ionuţ Radu este cotat la 3,5 milioane de euro pe transfermarkt.com.

Reclamă

Şansele ca Ionuţ Radu să fie titular pe Vitality Stadium sunt însă destul de mici, în condiţiile în care Neto, portarul care a trecut în cariera sa pe la Valencia sau Juventus, este titularul „cireşelor”.

Şansele de a continua la Inter erau extrem de reduse pentru Ionuţ Radu. Chiar dacă finalista Ligii Campionilor s-a despărţit de Andre Onana, care a semnat cu Manchester United, Inter îi caută deja înlocuitor, iar pe lista clubului se află Yann Sommer, adversarul României din preliminariile EURO 2024.

Mesajul lui Ionuţ Radu, după ce Auxerre a retrogradat la finalul sezonului trecut

După ce nu a reuşit să se menţină cu Auxerre în Ligue 1 la finalul sezonului trecut, Ionuţ Radu a postat un mesaj pentru fanii echipei franceze:

Nu am crezut că așa se va încheia sezonul, dar fotbalul uneori nu este cum ne dorim. Mereu am încercat să dau totul pe teren, pentru culori, și am reușit des. Din păcate, uneori nu am reușit.

Îmi pare rău pentru cum s-a terminat și mai presus de toate îmi pare rău pentru toți suporterii care merită să aibă o echipă în Ligue 1. datorită dragostei acordată echipei.

Vă mulțumesc pentru tot sprijinul acordat în toate aceste luni, chiar m-ați făcut să mă simt ca acasă. Sunt sigur că în viitor Auxerre va străluci din nou și va fi în top, așa cum merită acest club”, a scris Ionuţ Radu, pe contul său de Instagram.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
20:09
Jose Mourinho, declarații savuroase despre veteranul de la Benfica: „E tânăr. Există jucători de 20 de ani care sunt bătrâni”
20:07
Leo Messi, provocat să numească “GOAT-urile” din alte sporturi. Argentinianul a făcut referire și la Maradona
19:40
Florin Talpan, discurs devastator înainte de CS Dinamo – FC Dinamo: „O clonă, la fel ca FCSB. Suporterii sunt mințiți”
19:37
Clubul de tradiție din Liga 1 trăiește un “coșmar”! A primit din nou interdicție la transferuri
19:14
EXCLUSIVRăzboi total în gimnastică, după decizia luată de FRG. Replica dată de Carmencita Constantin: „Tot eu voi fi de vină”
19:09
Gigi Becali, sancționat de Comisia de Discplină. Ce amendă a primit după ce i-a “distrus” pe Hațegan și Colțescu
1 Giovanni Becali i-a dat replica lui Florin Tănase, după ce a fost făcut praf de decarul FCSB-ului 2 Scandal uriaş: Denisa Golgotă a depus plângere pentru hărţuire: “A spus că mi-ar da pumni în gură. E favorizată o gimnastă” 3 CFR Cluj nu așteaptă după Dan Petrescu! Decizia majoră luată de Iuliu Mureșan: “Ceva voi face” 4 Ce le-a spus Dennis Politic suporterilor, în faţa autocarului, după ce n-a jucat niciun minut în FCSB – UTA 4-0 5 Revenire importantă la Dinamo. Jucătorul va putea evolua în meciul din campionat cu CFR Cluj 6 Gigi Becali, reacţie furibundă după conflictul dintre Florin Tănase şi Giovanni Becali: “Eu nu am nevoie de sifoane”
Citește și