Închide meniul

Alex Dobre a semnat contractul! Va juca în prima ligă din Portugalia: „Va fi o plăcere pentru mine!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 31 iulie 2023, 22:51

Reclamă
Alex Dobre a semnat contractul! Va juca în prima ligă din Portugalia: „Va fi o plăcere pentru mine!

Alex Dobre, într-un meci pentru Famalicao / Profimediaimages

Alex Dobre a semnat contractul şi va continua în Portugalia. Atacantul de 24 de ani a fost transferat definitiv de Famalicao de la Dijon. Jucătorul român fusese împrumutat de lusitani în startul acestui an. A confirmat şi i-a convins pe conducătorii clubului din Liga Sagres să îl cumpere.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În tricoul lui Famalicao, românul reuşise 3 goluri şi 3 pase decisive în 20 de apariţii. „A fost unul dintre cei mai importanţi jucători ai echipei„, au transmis şefii echipei care a încheiat pe locul 8 ultima ediţie de campionat.

Alex Dobre a semnat contractul! A fost transferat de Famalicao

Românul a semnat un contract valabil pe două sezoane cu Famalicao.

Sunt foarte fericit că pot continua la Famalicão. Am fost foarte bine primit și va fi o plăcere să continui să lucrez la acest club. Au fost șase luni incredibile din punct de vedere individual și colectiv. Am ajuns în semifinalele Cupei Portugaliei și am fost foarte aproape de locurile care asigurau prezenţa în competițiile europene. Sezonul acesta vrem să jucăm mai bine și sper să ajut cu goluri și pase decisive pentru încă un sezon bun.

Centrul de formare al clubului este uimitor. Vestiarul, sala de antrenament și gazonul sunt spectaculoase. Este un alt pas care dezvăluie creșterea clubului, care se angajează constant să ofere cele mai bune condiții de muncă jucătorilor săi.

Reclamă
Reclamă

Este foarte important să mă întorc la muncă. Primele șase luni au fost adaptare. Acum, intenționez să joc și mai bine pentru a aduce multă bucurie suporterilor care ne-au susținut mereu”, a declarat Alex Dobre pentru fcfamalicao.pt.

Dobre a ratat în această vară un transfer spectaculos la Schalke 04, care are obiectiv să revină rapid în Bundesliga. Românul era din 2020 la Dijon. A mai jucat, de-a lungul carierei, pentru Bury, Rochdale, Yeovil, Bournemouth şi Wigan.

Alex Dobre nu s-a mai putut abține: „Nu înţeleg de ce nu sunt chemat la naţională!”

La începutul anului trecut, Alex Dobre răbufnise pentru că nu a fost convocat de Edi Iordănescu. Era nemulțumit de faptul că nu i se acordă atenție din partea selecţionerului şi a şefilor FRF.

Reclamă

În ciuda performanțelor mele foarte bune, jucând meci de meci, nu înțeleg de ce nu sunt chemat la echipa națională, dar nu sunt eu în măsură să iau această decizie. Nu știu dacă cineva mă urmărește cu adevărat pentru că, din ceea ce observ la fiecare convocare, indiferent de selecționer, se pare că pe mine nu mă vede nimeni.

Nu am avut nicio discuție (n.r. – cu FRF), nu m-a sunat absolut nimeni. În vara trecută nu prea jucam, dar am revenit, a venit un antrenor nou, am început să dau randament meci de meci, goluri, pase de gol, am ieșit și jucătorul lunii și am fost inclus în echipa săptămânii, dar se pare că lucrurile astea nu trezesc interesul nimănui. Nu înțeleg ce ar trebui să fac.

Nu mă miră decizia lui Ștefan Radu, de exemplu. Acum înțeleg și eu mult mai bine de ce nu a acceptat atunci și de ce probabil nu acceptă nici acum (n.r. – să vină la naţională). Mă face și pe mine să mă gândesc dacă să mai accept să vin vreodată. Probabil dacă mi-aș lua cetățenia franceză sau engleză aș fi chemat mult mai repede, mai ales dacă aș ajunge la un club mai mare, așa cum îmi doresc.

Ce ar putea fi? Că nu joc? Joc. Că nu marchez? La o echipă din a doua jumătate a clasamentului (n.r. – din Ligue 2), cum suntem în momentul de față, marchez cât este posibil. Pase de gol? Am dat. Dar pe lângă goluri și pase de gol, ce aduc jocului? Cât fac faza de atac, cât fac faza defensivă? Eu cred că naționala are nevoie de lucrurile astea.

E vorba de corectitudine și de cine merită. Dacă alegi toți jucătorii care merită, vei avea și rezultate. Dar probabil nu sunt astea criteriile, ci altele, la care eu nu mă încadrez.”, a declarat Alex Dobre, pentru sport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
1:28

VIDEOLos Angeles Clippers – Golden State Warriors 124-119, după un meci dramatic, cu prelungiri

23:58 13 apr.

Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct”

23:55 13 apr.

Lazio – Roma 1-1. Fiorentina – Parma 0-0. Ianis Hagi a marcat cu Aberdeen. Rezultatele zilei

23:49 13 apr.

Gigi Becali l-a făcut praf pe Horaţiu Feşnic: „Nu se poate aşa ceva. Nu cred că se va îndrepta”

23:37 13 apr.

„Arbitrajul a fost de partea lor, 100%” Ștefan Târnovanu, acuzații grave după 0-0 cu Universitatea Craiova

23:25 13 apr.

„Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajul

1 Gigi Becali a „distrus” doi jucători, după Universitatea Craiova – FCSB 0-0: „N-a contat / N-a câştigat niciun duel” 2 Motivul pentru care Mihaela Cambei ţine nemişcată în parcare maşina primită cadou de la Ion Ţiriac: „O văd în fiecare dimineaţă” 3 Decizia luată la FCSB, înainte de meciul crucial cu Universitatea Craiova. Cum va arăta primul 11 4 Final „de infarct” în Universitatea Craiova – FCSB! Mora a lovit bara în prelungiri! Oltenii și-au pus mâinile în cap 5 Ce spune Patrick Vieira despre plecarea de la Genoa lui Dan Şucu. E dorit de echipe importante 6 Noi dezvăluiri şocante din scandalul pariurilor din Italia! Radu Drăguşin, implicat în plata de 40.000 de euro
Citește și