Mircea Rednic anunţă noi transferuri la UTA după victoria cu Poli Iaşi: „Am avut noroc, vin doi jucători”

Bogdan Stănescu Publicat: 4 august 2023, 21:18

Mircea Rednic anunţă noi transferuri la UTA după victoria cu Poli Iaşi

Mircea Rednic, la o conferinţă de presă / AntenaSport

Mircea Rednic anunţă noi transferuri la UTA după victoria cu Poli Iaşi, cu 1-0. Antrenorul arădenilor a subliniat că vor veni doi jucători, dar alţii vor pleca fiindcă nu s-au adaptat.

Mircea Rednic a recunoscut că echipa sa a avut noroc în această partidă şi a precizat că e de bun-augur pauza de două săptămâni, pentru a pune lucrurile la punct. Rednic a dezvăluit că a ţinut cu Farul tocmai pentru ca echipa lui să aibă liber în etapa a 5-a.

Avem portar, în continuare avem portar. În momentele importante a fost acolo. În prima repriză a închis unghiul foarte bine (n.r.: la o ocazie a lui Poli Iaşi).

O victorie muncită, la limită cu meritatul, dar o victorie muncită.

A fost o perioadă grea… Toţi ne-am rugat ca Farul să se califice… Două săptămâni nu jucăm, o să le dau 2 zile libere, ne prinde foarte bine.

Vreau să anunţ suporterii că încă 2 transferuri s-au realizat, un atacant şi un fundaş central.

„Nu mai vreau să suferim”

Vor fi şi plecări. Nu dăm afară, dar dacă nu s-au adaptat… Inclusiv din ce a venit acum.

Nu mai vreau să suferim nici noi, nici cei din tribună. Îi felicit că au venit în căldură să ne susţină.

Pe căldura asta să nu joci simplu, am pierdut mingea şi după aia să alergăm. Din punctul de vedere al concentrării şi alergării nu pot decât să îi felicit.

„Iaşiul o să facă o figură frumoasă”

A jucat foarte bine Iaşiul, îi felicit. Au pus presiune, sunt convins că vor face o figură frumoasă.

Chiar n-aş vrea să vorbim de arbitraj.

Trebuie să fiu realist, am avut şansă, am luat 3 puncte foarte importante, avem linişte, în astea două săptămâni.

L-am scos pe Mustacă, care a făcut aceleaşi greşeli ca şi Rareş. Trebuie să înţeleagă, ca tânăr trebuie să joci simplu, să fii eficient. Nu vii să îmi arăţi mie ce poţi, mai ales în situaţia în care am fost noi”, a declarat Mircea Rednic pentru digisport.ro, după UTA Arad – Poli Iaşi 1-0.

UTA Arad – Poli Iaşi 1-0. Formaţia lui Mircea Rednic, la prima victorie din acest sezon

UTA Arad – Poli Iaşi 1-0. Elevii lui Mircea Rednic au câştigat printr-un gol marcat de Andrej Fabry, în minutul 8. Fabry a fost adus în această vară la echipă de către Mircea Rednic.

UTA Arad – Poli Iaşi nu a fost un meci lipsit de incidente. Arbitrul a prelungit partida cu peste 10 minute, meciul având un eliminat, de la Poli Iaşi. Nicolas Samayoa a primit cel de al doilea gol în minutul 98.

Echipa lui Mircea Rednic a ajuns la 4 puncte după 4 partide în Liga 1 şi ocupă în acest moment locul 10.

Arădenii i-au depăşit în clasament chiar pe adversarii lor de astăzi, Poli Iaşi. Ieşenii, nou-promovaţi în Liga 1, au 3 puncte din 4 partide.

UTA Arad s-a menţinut în Liga 1 sezonul trecut după ce a depăşit-o la baraj, cu scorul general de 5-1, pe Gloria Buzău.

0:20 Mesajul lui Dan Petrescu pentru Gigi Becali, după ce FCSB a luat titlul: ” Nu pot decât să-l felicit! Merită!” 0:00 VideoVlad Chiricheş, imagini memorabile. A început să danseze în faţa fanilor. Tavi Popescu, autograf pentru şoferul autocarului 11
23:50
VIDEONorvegia – Cehia și SUA – Germania au fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Dueluri spectaculoase la Campionatul Mondial de hochei
11
23:35
VIDEOCrawley s-a calificat în finala barajului de promovare în League One! Se va duela cu Crewe, live în AntenaPLAY
11
23:21
Gigi Becali, mesaj categoric despre situaţia lui Elias Charalambous, după ce FCSB a primit trofeul de campioană
11
23:12
„Urmează EURO?” Răspunsul dat imediat de Vlad Chiricheş, după ce FCSB a primit trofeul de campioană: „Am puteri supranaturale!”
11
23:12
Florinel Coman, anunţ despre viitorul său după ce a primit medalia de campion: „A ieşit patronul şi v-a spus!”