Aryna Sabalenka, în semifinalele US Open 2023, pentru al treilea an consecutiv

Dan Roșu Publicat: 6 septembrie 2023, 22:14

Aryna Sabalenka, la US Open 2023 / Profimedia Images

Aryna Sabalenka s-a calificat în semifinalele US Open 2023. Sabalenka a trecut în sferturi de chinezoaica Qinwen Zheng, numărul 23 mondial, scor 6-1, 6-4, într-o oră şi 13 minute.

Aryna Sabalenka o va întâlni în penultimul act pe câştigătoarea meciului Marketa Vondrousova (Cehia, 9 WTA şi cap de serie 9) – Madison Keys (SUA, locul 17 WTA şi cap de serie 17).

„Cred că am jucat cu siguranţă un tenis foarte bun astăzi”, a declarat Sabalenka în interviul de pe teren. „Super mulţumită de performanţă. Am o altă oportunitate de a mă descurca mai bine în semifinale.”

Acesta este al treilea an consecutiv în care Sabalenka ajunge în semifinalele US Open; ea a pierdut în faţa jucătoarei Leylah Fernandez în 2021 şi în faţa sportivei Iga Swiatek în 2022.

Câți bani va primi și pe ce loc se va clasa Sorana Cîrstea, după eliminarea de la US Open 2023

Se știe câți bani va primi și pe ce loc se va clasa Sorana Cîrstea, după eliminarea din sferturile de finală de la US Open 2023. Românca a pierdut în disputa cu Karolina Muchova și a ratat șansa de a juca prima semifinală din carieră într-un turneu de Grand Slam.

„Sori” nu a reușit să o învingă pe a 10-a jucătoare a lumii și este OUT de la Flushing Meadows. Muchova a ieșit victorioasă se pregătește acum pentru duelul cu Coco Gauff, cea care a obținut o victorie categorică cu Jelena Ostapenko, scor 6-0, 6-2.

Aflată pe locul 30 WTA la începutul competiției, Cîrstea nu a avut startul de meci pe care îl dorea. A pierdut fără drept de apel primul set cu Muchova, la zero. Sorana a impresionat în debutul actului secund și a reușit break-ul. Totuși, Muchova a revenit spectaculos și a obținut calificarea. S-a impus cu 6-0, 6-3 și va juca în semifinale cu Coco Gauff.

Pentru prezența în sferturile de finală de la US Open, românca va primi 455.000 de dolari. Muchova, în schimb, rămâne în cărți pentru marele premiu de 3 milioane de dolari.

Victoriile obținute la US Open 2023 i-au adus și un salt în clasamentul WTA. Era pe locul 30 la începutul turneului. Pentru că a ajuns până în sferturi, Sorana va ocupa, de luni, poziția a 26-a în ierarhia mondială. Un succes cu Muchova ar fi propulsat-o pe locul 22 WTA.

20:13 VideoÎncăierare generală la Slovacia – Germania! Scene incredibile cu procedee de wresling la Campionatul Mondial de hochei 19:59 VIDEOSuedia – SUA (21:20) LIVE VIDEO în AntenaPLAY! Elveția – Norvegia 5-2 și Slovacia – Germania 4-6! Spectacol total la CM de hochei 19:38 Rică Răducanu a împlinit 78 de ani şi l-a „distrus” pe Cristiano Bergodi: „Ne-ai luat banii, de ce nu ai stat în Italia?” 19:17 Edi Iordănescu a primit o ofertă colosală, de 5.000.000 de euro, din Arabia Saudită! Răspunsul dat de selecționer înainte de EURO 19:05 Sepsi – Rapid LIVE TEXT (20:30). Giuleștenii lui Lobonț caută prima victorie în play-off! Săpunaru, pe bancă. Echipele de start 18:59 Oltenii lui Adrian Mititelu, scor incredibil în Liga 3. Victorie după un meci cu 14 goluri pentru FCU Craiova 2 18:47 Barcelona încearcă să transfere o vedetă de la FC Porto! Xavi a pus ochii pe brazilianul care face spectacol în Liga Portugal 18:27 LIVE VIDEOPFL Mena 1 2024 e ACUM, live în AntenaPLAY. Spectacol total la Riyadh 18:08 „Ce trebuia să-mi facă, să mă omoare?” Romario Benzar a izbucnit când a aflat că i-a fost redusă suspendarea lui Hakim Abdallah 17:57 „Nu se întoarce cum a plecat!” Raul Rusescu, semnal de alarmă despre revenirea lui Florin Tănase la FCSB Vezi toate știrile