Ionuţ Radu, al 15-lea român din istoria Premier League! Portarul român, titular în premieră pentru Bournemouth

Viviana Moraru Publicat: 28 octombrie 2023, 17:41

Comentarii
Ionuţ Radu, al 15-lea român din istoria Premier League! Portarul român, titular în premieră pentru Bournemouth

Ionuţ Radu, în timpul unui meci la Bournemouth/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Ionuţ Radu este al 15-lea român din istoria Premier League. Portarul român este în premieră titular la Bournemouth, într-un meci din campionat. Radu a profitat de accidentarea goalkeeper-ului titular, Neto, şi a fost trimis în teren din primul minut al duelului cu Burnley.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ionuţ Radu a fost transferat de Bournemouth la începutul sezonului, sub formă de împrumut, de la Inter. Portarul român de 26 de ani mai are contract cu gruparea italiană până la finalul acestui sezon.

Ionuţ Radu, al 15-lea român din istoria Premier League

Topul românilor cu prezenţe în Premier League este condus detaşat de Dan Petrescu. „Bursucul” a evoluat timp de cinci sezoane la Chelsea, şi doar în Premier League a evoluat în 215 meciuri.

Pe locul secund în acest clasament este Costel Pantilimon. Fostul portar a evoluat în 54 de meciuri în campionatul englez, pentru formaţii precum Manchester City, Sunderland, Watford şi Nottingham Forest.

Podiumul clasamentului românilor cu cele mai multe meciuri în Premier League este completat de Gabi Tamaş. Proaspăt retras din activitate, Tamaş a prins 45 de meciuri în cel mai puternic campionat din Europa, evoluând la formaţii precum West Bromwich, Doncaster, Watford şi Cardiff.

Reclamă
Reclamă

Printre internaţionalii români cu prezenţe în Premier League se numără şi Ilie Dumitrescu, cel care a jucat pentru Tottenham şi West Ham. De asemenea, şi Adrian Mutu a jucat în Anglia, „Briliantul” plecând cu scandal de la Chelsea după doar 27 de meciuri bifate.

Vlad Chiricheş, Florin Andone, Gică Popescu, Ionel Ganea, Răzvan Raţi, Florin Gardoş, Florin Răducioiu, Viorel Moldovan şi Cosmin Contra sunt ceilalţi români care au evoluat în Premier League, de-a lungul anilor, alăturându-se pe listă şi Ionuţ Radu.

Radu este titular în duelul dintre Bournemouth şi Burnley, din etapa a 10-a din Premier League. La formaţia engleză, portarul român a prins două meciuri în acest sezon, însă ambele în Cupa Ligii Angliei.

Reclamă

Ionuț Radu are parte de șansa carierei

Ionuț Radu are parte de șansa carierei! Portarul de rezervă al celor de la Bournemouth profită de accidentarea titularului Neto, care a acuzat o problemă la antrenamente și va fi indisponibil pentru câteva săptămâni.

Tehnicianul lui Bournemouth, Andoni Iraola, a dezvăluit și el faptul că portarul brazilian va fi indisponibil pentru câteva săptămâni:

„Îl vom pierde pe Neto câteva săptămâni. Are o problemă la gleznă, s-a lovit acum două-trei zile şi sperăm să se refacă în pauza pentru meciurile naţionalelor. Dacă va decurge bine recuperarea, vreau să-l avem disponibil la sfârşitul lui noiembrie”, a spus tehnicianul formației lui Ionuț Radu, potrivit tribalfootball.com.

Înaintea duelului dintre Bournemouth şi Burnley, echipa lui Ionuț Radu se află pe locul al 19-lea în Premier League, cu 3 puncte după 9 meciuri. De cealaltă parte, Burnley este pe 18, cu 4 puncte obținute după tot atâtea meciuri jucate. În campionatul din Anglia, echipele care se clasează, la finalul sezonului, pe pozițiile 18, 19 și 20 retrogradează în Championship, eșalonul secund al fotbalului englez.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi Cristi Chivu să îşi apere trofeele câştigate cu Inter în sezonul precedent?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:28

„Sunt convins de asta”. Ştie ce va urma la CFR Cluj, după revenirea lui Marius Şumudică

19:01

Paolo Maldini a dezvăluit motivul real pentru care Pep Guardiola a refuzat naţionala Italiei: „Daţi-mi cu un euro mai puţin”

18:20

VIDEOLiverpool – AS Monaco 2-3. O nouă înfrângere pentru „cormorani”, după ce au condus cu 2-0

18:19

Jose Mourinho şi-a făcut praf noua vedetă de la Real Madrid: „Nu face nimic”

18:14

Cine e marele rival al lui David Popovici la Europenele de la Paris. Rusul care-i poate pune probleme în drumul către aur

17:55

Continuă războiul! UEFA vrea să deschidă o anchetă după acuzaţiile aduse lui Gianni Infantino

1 Dan Petrescu a făcut anunţul: ce a spus despre venirea la FCSB, după propunerea lui Gigi Becali: „Sunt bucuros” 2 „Îi dau eu unul bun”. Gică Craioveanu a „găsit” atacant pentru FCSB. Propunere directă pentru Gigi Becali 3 Revenire importantă la Universitatea Craiova. Coelho se bazează pe el la meciul cu FC Argeş 4 VIDEONota primită de Darius Olaru după golul senzaţional reuşit în Belgia: „E imposibil aşa ceva” 5 EXCLUSIVDinamo a început negocierile cu jucătorul care a impresionat pe toată lumea! 6 Mutare bombă: pleacă de la Barcelona şi semnează cu Liverpool! Transferul anunţat de Fabrizio Romano
Citește și