Cum arată clasamentul Ligii 1, după FCSB – Rapid 1-2! Lupta la titlu „a luat foc”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 5 noiembrie 2023, 22:37

Alexandru Mihail Baluta, Sebastian Andrei Borza si Grigoras Alexandru Pantea in meciul de fotbal dintre FCSB si Rapid Bucuresti, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica 5 noiembrie 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Cum arată clasamentul Ligii 1, după FCSB – Rapid 1-2. Echipa lui Elias Charalambous chiar poate pierde primul loc în Liga 1, dacă CFR Cluj se va impune la Hermannstadt.

Rapid a dat lovitura pe Arena Naţională şi s-a impus în marele derby cu FCSB. Papeau şi Paul Iacob au marcat în prima repriză. FCSB a revenit în meci prin reuşita lui Dawa şi a forţat egalarea pe final. Până la urmă, Rapid a rezistat şi a plecat cu 3 puncte de pe Arena Naţională. Acesta a fost al 3 meci consecutiv fără victorie în Liga 1. Ultima dată când FCSB a avut o astfel de serie a fost în septembrie 2022.

Lupta la titlu a luat foc după FCSB – Rapid 1-2! Cum arată clasamentul Ligii 1

După victoria din derby, Rapid s-a apropiat la două puncte de FCSB. Mai mult, echipa lui Elias Charalambous poate pierde şi primul loc, dacă CFR Cluj va învinge în deplasarea de la Hermannstadt.

1. FCSB – 31 de puncte (15 jocuri)
  2.  CFR Cluj – 30 de puncte (14 jocuri)
  3.  Rapid – 29 de puncte (15 jocuri)
  4. Universitatea Craiova 23 de puncte (15 jocuri)
  5.  Petrolul Ploieşti – 21 de puncte (15 jocuri)
  6. Farul – 21 de puncte (15 jocuri)

Pe Arena Naţională, Rapid a avut un final de primă repriză excelent şi, după ce Papeau a deschis scorul în minutul 39, Paul Iacob a înscris pentru 2-0 în minutul 45+1. Gazdele au trimis odată în bară, prin Alexandru Băluţă, în minutul 41, dar la pauză giuleştenii au intrat în avantaj.

În minutul 65 Dawa a redus din diferenţă, înscriind cu o lovitură de cap. S-a încheiat FCSB – Rapid 1-2. FCSB este lider, cu 31 de puncte, iar Rapid ocupă poziţia a treia, cu 39 puncte.

FCSB: Târnovanu – Al. Pantea (V. Creţu 56), Ngezana, Dawa, Radunovic – Ov. Popescu (Oct. Popescu 46), Ad. Şut, Olaru – Al. Băluţă (Miculescu 84), Compagno (D. Rotariu 46), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

RAPID: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Oaidă (I. Cristea 90), Al. Albu, Papeau (Onea 80) – Funsho Bamgboye, Borja Valle, Al. Ioniţă II (Kait 75). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Ov. Popescu 25, Pantea 33, Octavian Popescu 90+6 / Oaidă 35, Papeau 77, Cristiano Bergodi 90+5

Arbitri: Sebastian Colţescu – Sebastian Gheorghe, Daniel Mitruţi

10:13 VIDEOSami Meguetounif a câștigat Cursa de Formula 3 de la Imola! Goethe a terminat pe 2. A fost spectacol în AntenaPLAY 10:09 Crawley – Crewe, LIVE VIDEO în AntenaPLAY (15:00). Finala play-off-ului de promovare în League One 9:55 „Să renunțe pentru România!” Neluțu Varga nu o vrea pe Corvinul în preliminariile Europa League! Declarație șocantă a patronului 9:51 Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (20:00). Românul, condamnat să câştige 9:50 Marele Premiu de Formula 1 de la Imola e în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY duminică, de la 15:45. Verstappen pleacă primul 9:50 VIDEOA început nebunia în Salonic, înainte de Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu (20:00, AntenaPLAY) 9:16 VIDEOInter Miami, victorie fabuloasă în MLS! Colegul lui Messi a intrat pe teren și a marcat imediat un gol de senzație, în prelungiri 8:58 Ce adversare poate întâlni CFR Cluj în preliminariile UEFA Conference League. Echipa lui Dan Petrescu e cap de serie în turul 2 8:33 Cristi Balaj se întoarce la CFR Cluj! Răsturnare de situație în Gruia. Acord total cu Neluțu Varga 8:16 Victor Becali, anunțul momentului despre viitorul lui Dennis Man. Ce se întâmplă cu românul, după promovarea Parmei în Serie A Vezi toate știrile