Lana Pudar, campioana de 17 ani din Bosnia, ţinteşte medalii la Campionatele Europene de bazin scurt 2023

Dan Roșu Publicat: 2 decembrie 2023, 13:25

Lana Pudar, în timpul unei probe - Profimedia Images

Lana Pudar, campioana de 17 ani din Bosnia, ţinteşte medalii la Campionatele Europene de bazin scurt 2023. Visul ei este o medalie la Jocurile Olimpice din 2024, dar, până atunci, luptă la Otopeni. Până atunci, vine în România, la competiţia transmisă live de AntenaPLAY, în perioada 5-10 decembrie.

Anul trecut, la 16 ani, Lana devenea prima înotătoare din Bosnia şi Herţegovina care a câştigat o medalie de aur, la 200 de metri fluture, la Roma. Ea şi-a început cariera la 5 ani.

„Îmi place la Otopeni şi mi-a plăcut tot anul trecut, când am fost la Europenele de juniori. A fost o competiţie foarte bună, la care am avut rezultate importante.

În acest an, vreau să fiu şi mai bună. Voi avea multe încurajări, pentru că avem o echipă mare. Vreau să ţintesc medaliile de aur la 100 şi 200 de metri”, a spus Lana Pudar, citat de len.eu.

„Când aveam 10 ani, am început să mă gândesc la înotul profesionist, pentru că începeam să dobor recorduri pentru vârsta mea. Era un lucru extraordinar pentru mine şi începeam să mă văd în vârf”, a completat Lana.

Programul complet al lui David Popovici la Campionatele Europene de înot în bazin scurt 2023

Programul complet al lui David Popovici la Campionatele Europene de înot în bazin scurt 2023 îl aduce în prim-plan pe dublul campion mondial şi european la două probe, de 100 şi 200 de metri liber. Competiţia se va desfăşura în perioada 5-10 decembrie, live în AntenaPLAY.

David Popovici va încerca să obţină a doua medalie de aur pentru România la Campionatele Europene de înot în bazin scurt, după ce tot el a cucerit-o şi pe prima, la Kazan, cu doi ani în urmă, la 200 de metri liber.

• finala – 9 decembrie 18:06

12:36 Florin Talpan, atac devastator la FCSB şi la Ilie Năstase: „Continuă să nu respecte legea”! Cum a numit echipa lui Gigi Becali 12:35 Răzvan Lucescu, uimit de realizările lui PAOK, înainte de meciul pentru titlu cu Aris: „E ceva uimitor. Nimeni nu ne dădea şanse” 11:24 FotoJuventus a câştigat pentru a 15-a oară Cupa Italiei! Massimiliano Allegri, eliminat după o criză de nervi: „Nu ţi-e ruşine?” 11:05 AS.ro LIVE | Andrei Mihail şi Răzvan Voinea au fost invitaţii lui Dan Pavel. Poveşti de senzaţie 11:01 Florin Răducioiu a spus care a fost cea mai mare greşeală din cariera lui: „Nu eram pregătit pentru aşa ceva” 10:20 Gigi Becali, avertizat după ce a câştigat campionatul! Afaceriştii români care ar investi la marea rivală: „Adună 10 miliarde” 9:28 Ilie Dumitrescu a văzut „pătrăţelele” jucătorilor de la Corvinul şi a reacţionat imediat: „Vrei să-ţi spun ceva?” 9:24 Ovidiu Ionescu s-a calificat pe tabloul principal al turneului preolimpic de la Sarajevo 8:55 Prima reacţie a lui Radu Drăguşin după evoluţia spectaculoasă din Tottenham – Manchester City 0-2 8:22 Cum a fost supranumit Răzvan Lucescu de greci după ce a adus-o miraculos pe PAOK la un pas de un titlu istoric Vezi toate știrile