Naţionala României de sabie juniori a câştigat medalia de argint la Cupa Mondială de la Madrid

Publicat: 17 decembrie 2023, 19:04 / Actualizat: 23 decembrie 2023, 18:26

Comentarii
Naţionala României de sabie juniori a câştigat medalia de argint la Cupa Mondială de la Madrid

Facebook Federaţia Română de scrimă

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Naţionala masculină de sabie juniori a României a cucerit duminică medalia de argint la Cupa Mondială de sabie, pentru juniori, de la Madrid.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Echipa României, formată din Casian Cîdu, Vlad Covaliu, Radu Niţu şi Marco Şovar, a pierdut în finala de la Madrid în faţa echipei Statelor Unite ale Americii, scor 43-45.

Naţionala României de sabie juniori a câştigat medalia de argint la Cupa Mondială de la Madrid

Este a doua medalie cucerită de delegaţia tricoloră la Madrid, după medalia de aur obţinută sâmbătă de Vlad Covaliu, în concursul individual, scrie news.ro.

„România a cucerit a doua medalie la Madrid – de această dată a fost argint, în concursul pe echipe. Tricolorii au pierdut greu finala Cupei Mondiale, din capitala Spaniei, cu 43-45 în fața Statelor Unite, după un meci disputat. Felicitări pentru Casian Cîdu, Vlad Covaliu, Radu Nițu și Marco Șovar! Felicitări și antrenorilor Alin Badea, Ciprian Gălățanu, Alexandru Chiculiță, Sandu Constantin și Lucian Dina! Trei dintre cei patru tricolori sunt legitimați la CS Dinamo, iar Radu Nițu reprezintă clubul CS Riposta București. Toți sunt și componenți ai loturilor CNOPJ și CNOPT.
Premierea medaliaților a fost efectuată de dna Roxana Scarlat Bârlădeanu, secretarul general al FRS, în calitate de observator FIE„, a anunţat şi Federaţia Română de scrimă.

Parcursul din concurs al tricolorilor a fost următorul: România – Singapore 45-40 (optimi), România – Polonia 45-40 (sferturi), România – Italia 45-34 (semifinale) şi România – Statele Unite 43-45 (finală).

Vlad Covaliu a cucerit medalia de aur la Cupa Mondială de sabie, pentru juniori, de la Madrid

Scrimerul român Vlad Covaliu a câştigat sâmbătă etapa de Cupă Mondială de sabie, pentru juniori, desfăşurată la Madrid. Vlad Covaliu a obţinut 13 victorii din 13 meciuri disputate vineri, la Madrid, dominând categoric turneul masculin individual al etapei de Cupă Mondială la sabie găzduit de capitala Spaniei.

Reclamă
Reclamă

În semifinale, Vlad Covaliu l-a întrecut pe sabrerul ucrainean Darii Lukashenko, de care a dispus cu scorul de 15-6.

În finală, sportivul tricolor l-a învins pe americanul Kevin Sohn cu scorul de 15-8.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Vor merge Craiova şi CFR într-o grupă europeană?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:35

România a încheiat Europenele de Canotaj de la Varese cu 8 medalii. Victorie și în proba de 8+1 mixt

15:27

Fostul portar al FCSB-ului îl apără pe Târnovanu după erorile din dubla cu Auda: „Am fost acolo”

15:12

Marius Baciu și-a decis viitorul! Ce se întâmplă cu antrenorul FCSB-ului după umilința din Europa

14:53

Raul Rusescu a văzut ce se întâmplă la FCSB și nu s-a abținut: „Nu-i înțeleg. Trebuie să-ți asumi”

14:24

Constantin Popovici, victorie în etapa de la Mostar la Red Bull Cliff Diving World Series

14:03

Mijlocaș din liga a treia a Italiei pentru Dinamo! Cu cine negociază „câinii” și ce dramă a trăit fotbalistul

1 Dinamo a luat decizia în cazul transferului lui Dennis Politic de la FCSB 2 Englezii, verdict fără dubii după debutul lui Andrei Coubiș la Lincoln City: „Actorul principal” 3 Viitorul lui Marius Baciu la FCSB a fost decis, după eliminarea din cupele europene. Anunţul lui Mihai Stoica 4 Jose Mourinho a cerut un nou transfer la Real Madrid. Jucătorul care va fi „sacrificat” 5 Și-a cerut plecarea de la FCSB după umilința cu Auda! În ce condiții s-ar produce despărțirea 6 VIDEO„Nu știu cum a reușit”. Louis Munteanu, assist uluitor în MLS. Comentatorilor nu le-a venit să creadă
Citește și