Ionuţ Chirilă surprinde după transferul lui Horaţiu Moldovan la Atletico Madrid: “Eu cred că va juca”

Dan Roșu Publicat: 21 ianuarie 2024, 11:52

Comentarii
Ionuţ Chirilă surprinde după transferul lui Horaţiu Moldovan la Atletico Madrid: Eu cred că va juca

Horaţiu Moldovan, la finalul meciului Rapid - FC U Craiova 4-3 - Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Ionuţ Chirilă surprinde după transferul lui Horaţiu Moldovan la Atletico Madrid. Chiar dacă e adus de Diego Simeone ca rezervă a lui Jan Oblak, internaţionalul român va prinde meciuri, e convins Chirilă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Este un salt uriaș. Mie îmi place tipul lui de portar. La fel cum era și Lobonț. Îmi plac portarii rapizi, nu foarte înalți. Panteră. A făcut niște jocuri în care a salvat puncte și rezultate. Când ai o echipă precum Atletico Madrid, deja nu ai de apărat. Madridul este angrenat în atâtea competiții.

Ionuţ Chirilă surprinde după transferul lui Horaţiu Moldovan la Atletico Madrid

Eu cred că va juca. Sunt meciurile din Cupa Regelui, Champions League, campionat. Atletico este o echipă atât de mare încât își permite să facă rotații. Nu cred că iau un portar calificat la EURO ca să-l țină doar așa. Nu aveau de ce.

Puteau să aleagă pe oricine. Au văzut calitățile necesare. Suma pentru Atletico este infimă. Este nesemnificativă și consideră că iau un portar de echipă națională, care este în apogeul carierei”, a spus Ionuț Chirilă, citat de digisport.ro.

Anunţul făcut după transferul lui Horaţiu Moldovan la Atletico Madrid

Anunţul făcut de Ovidiu Herea după transferul lui Horaţiu Moldovan la Atletico Madrid are legătură cu salariul pe care îl va încasa portarul naţionalei la colosul din capitala Spaniei.

Reclamă
Reclamă

Portarul naţionalei României va avea un contract valabil pe patru sezoane şi jumătate. Atletico este dispusă să îi achite un salariu de 800.000 de euro în primul an, după care va creşte progresiv cu câte 180.000 de euro în fiecare sezon. În Giuleşti, Moldovan câştiga 10.000 de euro pe lună.

”Salariul este foarte mic. Chiar dacă pare mare pentru noi, pentru Atletico Madrid e foarte mic. Aș fi plecat și eu. Aș fi plecat la alte echipe ca să joc la Euro, dar dacă aveam oferte de la alte echipe puțin mai mici, să fiu sigur că joc.

Eu sunt sigur că va fi în lot, chiar dacă va juca sau nu, a avut o mare contribuție la calificarea României. Merită să meargă la turneul final, pentru că vine de la o echipă mare. Iei un portar din Liga 1 și îl lași pe el în afară, care vine de la o echipă foarte mare?

Reclamă

Acolo știi sigur că are concurență. Se poate pune sub semnul întrebării postura lui de titular, dar în lot va fi”, a spus Herea, citat de orangesport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va marca mai multe goluri la acest mondial între Messi şi Ronaldo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:52

La ce ore sunt meciurile de azi de la Campionatul Mondial şi pe ce canale sunt

8:45

Cinci lucruri după finalul grupei B: Elveția era să o „comită” iar, Bosnia e aproape calificată

8:31

Ştim primul meci din şaisprezecimile Campionatului Mondial 2026. Când se va juca

8:28

Reacţia lui Neymar după ce a debutat la Campionatul Mondial 2026 şi a plâns pe teren!

8:18

Carlo Ancelotti, avertisment pentru forţele de la Campionatul Mondial 2026: “Brazilia joacă în sfârşit ca o echipă”

8:00

La Mercedes, punctul tare e și călcâiul lui Ahile

1 Cum arată în timp real şaisprezecimile Campionatului Mondial 2026. Update după fiecare meci 2 Istvan Kovacs, delegat din nou la Cupa Mondială! Meci uriaș pentru arbitrul român 3 Cel mai important fotbalist semnează chiar de ziua lui Gigi Becali! Lovitura dată de FCSB 4 FotoCum arată Corina Caciuc acum. A strălucit la botezul fiului ei și al lui Laurențiu Reghecampf. Cât au costat cele două rochii 5 Elias Charalambous, prezentat oficial la noua echipă! Unde va antrena fostul tehnician al FCSB-ului 6 FCSB, negocieri avansate cu jucătorul de 1.500.000 de euro
Citește și