Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturi la Transylvania Open! Victorie clară în optimi

Viviana Moraru Publicat: 8 februarie 2024, 22:49

Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile de la Transylvania Open

Jaqueline Cristian, în timpul unui meci la Transylvania Open/ Profimedia

Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturi la Transylvania Open, turneu care se desfăşoară la Cluj. Românca de pe locul 81 WTA a învins-o clar în optimi pe Clara Tauson, scor 6-4, 6-0.

Jaqueline Cristian este a doua româncă rămasă pe tabloul principal al turneului de 250 WTA de la Cluj, după Ana Bogdan.

Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturi la Transylvania Open

Jaqueline Cristian (25 ani, 81 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 21 de minute, într-un meci în care a reuşit 4 aşi, iar adversara sa a comis 7 duble greşeli.

Tauson (21 ani, 80 WTA) a avut nevoie de îngrijiri medicale din cauza unor probleme la spate după doar câteva ghemuri.

Cele două jucătoare sunt la egalitate acum în meciurile directe, 3-3, ultimele două fiind victorii ale danezei. Săptămâna trecută, Tauson s-a impus cu 6-2, 6-0 în calificări la Linz.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 6.608 dolari şi 54 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe letona Anastasija Sevastova, un duel în premieră.

Ana Bogdan s-a calificat în sferturi, la Transylvania Open

Ana Bogdan s-a calificat în sferturi, la Transylvania Open, turneu dotat cu premii totale de 267.082 de dolari, după ce a învins-o pe rusoaica Erika Andreeva cu 6-4, 6-4, miercuri, în BT Arena din Cluj-Napoca.

Ana Bogdan (31 ani, 65 WTA) s-a impus după aproape două ore de joc (1 h 48 min) în faţa unei adversare venite din calificări (19 ani, 112 WTA), care a trecut în primul tur de Anca Todoni.

Românca a reuşit să câştige primul set cu 6-4, după ce Andreeva a avut 4-3, iar în actul secund a revenit de la 1-4, câştigând cu 6-4.

Ana Bogdan câştigase şi prima sa confruntare cu Erika Andreeva, în 2022, în optimi la Andrezieux-Boutheon, cu 6-2, 6-2.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 6.608 dolari şi 54 de puncte WTA, urmând să o înfrunte în sferturi pe Arantxa Rus, principala favorită, care a trecut de Alize Cornet cu 4-6, 6-4, 6-0.

21:50 FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Farul a primit 4 goluri de la CFR Cluj în prima repriză 21:47 Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel 21:31 LIVE VIDEOSporting – Chaves 3-0. Campioana Portugaliei primeşte trofeul, LIVE în AntenaPLAY. Spectacol total la Lisabona 21:16 VIDEOMax Verstappen i-a egalat recordul lui Ayrton Senna! Olandezul are 8 pole position-uri la rând, după calificările de la Imola 21:05 VideoRomânul stabilit de 25 de ani în Italia ce se ocupă de bunul mers al comunicării între piloţii şi echipele de Formula 1! 21:02 LIVE TEXTCFR Cluj – Farul 4-0 şi Universitatea Craiova – Sepsi 0-1! Ardelenii îi umilesc pe constănţeni în „finala” pentru locul 2! 20:40 „Șansele sunt minime!” Florin Talpan nu crede că CSA Steaua va avea drept de promovare în Liga 1! Atac total la adresa conducerii 20:29 Adrian Mititelu s-a decis, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a! Ce se va întâmpla cu echipa 20:18 Florin Talpan a dat în judecată CSA Steaua, iar motivul e incredibil! Prima reacție a juristului: „Am câștigat atâtea procese..” 19:58 Gabriela Ruse, eliminată în semifinalele turneului Trophee Clarins! A fost învinsă de Emma Navarro Vezi toate știrile