Hermannstadt – Petrolul 2-0. Echipa lui Marius Măldărășanu s-a salvat matematic de la retrogradare. Cum arată clasamentul

Alex Ioniță Publicat: 25 aprilie 2024, 21:36

Hermannstadt - Petrolul 2-0

Hermannstadt - Petrolul / Profimedia

FC Hermannstadt a învins-o pe Petrolul Ploieşti cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a şasea a fazei play-out a Superligii de fotbal.

Primul gol al sibienilor a fost marcat de fundaşul Valerică Găman (38), cu o lovitură de cap, la un corner executat de Silviu Balaure. Ianis Stoica (75) a parafat victoria gazdelor, după o lansare splendidă a lui Cristian Neguţ.

Hermannstadt – Petrolul 2-0

Iată cum arată clasamentul din play-out, după finalul etapei cu numărul 6.

16. FCU Craiova – 19p

(Pozițiile colorate cu roșu duc la retrogradarea directă, în timp ce pozițiile colorate cu portocaliu duc la barajul de promovare/menținere în Liga 1)

FC Hermannstadt are două victorii şi două egaluri în ultimele patru etape, notează agerpres.ro.

FC Hermannstadt rămâne e neînvinsă de 18 meciuri pe teren propriu (10 victorii, 8 egaluri).

Petrolul are doar o victorie în ultimele cinci etape, două egaluri şi două eşecuri.

Meciurile directe din sezonul regulat s-au încheiat cu acelaşi scor, 0-0.

AFC Hermannstadt – FC Petrolul Ploieşti 2-0 (1-0), Stadion Municipal – Sibiu
Au marcat: Valerică Găman (38), Ianis Stoica (75).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Alexandru Filip (Constanţa); al patrulea oficial: George Cătălin Roman (Timişoara)
Arbitru video: Claudiu Marcu (Constanţa); arbitru asistent video: Marius Omuţ (Satu Mare)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) – CCA, Marin Barbu (Bixad/Satu Mare) – LPF

UTA – Oțelul 3-1

Tot joi s-a jucat și partida dintre UTA și Oțelul.

După o primă repriză în care Oţelul a avut un gol anulat pentru ofsaid (min. 10), arădenii au reuşit să facă o parte secundă foarte bună şi să marcheze de trei ori în poarta lui Pap. Omondi (min. 62), Luckassen (min. 78 şi Rareş Pop (min. 81) au înscris golurile gazdelor, în timp ce gălăţenii au marcat prin Cisotti, în minutul 90+3.

UTA are 31 de puncte şi este lider în play-out, iar Oţelul e pe locul 2, cu 30 de puncte.

UTA ARAD: Kucker – Căpuşă, Stolnik, Conte, D. Rodrigues (Trif 67) – Micovshi (A. Lopez 84), C. Mihai, Joao Pedro (Luckassen 46) – Omondi, Tudorie (Vulturar 46), Ezekiel (R. Pop 59). ANTRENOR: Mircea Rednic

OŢELUL: E. Pap – Adăscăliţei, Yabre, J. Cisse, Miguel Silva – Cisotti, Zivulic (I. Neagu 79), S. Teles (Rusevic 79) – R. Tănasă (Bodişteanu) – Al. Pop (J. Lameira 63), A. Malle (A. Rus 75). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Cisotti 13, A. Malle 35

Arbitri: Viorel Flueran – Alexandru Cerei, Alexandru Vodă – Sorin Vadana

Arbitri VAR: Florin Andrei – Florin Mazilu

Observator: Nicolae Grigorescu

18
0:03
Denis Alibec se întoarce în Liga 1! Dorit de FCSB şi Farul, atacantul naţionalei a ales echipa pentru care va evolua
23:45 VIDEOSouthampton – Leeds, finala playoff-ului de promovare de pe Wembley (26 mai, AntenaPLAY). „Sfinţii”, victorie clară cu West Brom 23:37 Cum a reacţionat Gică Hagi după ce a văzut prestaţia lui Ianis Hagi cu Real Madrid! Ce a spus „Regele” despre evoluţia fiului său 23:24 Răzvan Lucescu poate pleca de la PAOK, chiar dacă va câştiga titlul în Grecia. Echipa refuzată de tatăl său a pus ochii pe el 23:07 Mihai Stoica a confirmat că un jucător important al FCSB-ului se desparte de echipa lui Becali: „Sunt şanse să fi semnat deja” 22:35 Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!” 22:33 Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1! 22:20 Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League” 21:48 Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!” 21:45 Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat Vezi toate știrile