Închide meniul

“Încerc să fac încă o minune!” Cosmin Contra a semnat! Ce echipă va antrena românul, în sezonul viitor

Alex Ioniță Publicat: 4 iunie 2024, 17:24

Comentarii
Încerc să fac încă o minune! Cosmin Contra a semnat! Ce echipă va antrena românul, în sezonul viitor

Cosmin Contra / Hepta

Cosmin Contra a semnat! Antrenorul român a spus că are deja un angajament pentru sezonul viitor. Fostul selecționer al echipei naționale a pregătit-o în sezonul care tocmai s-a încheiat pe Damac, echipă la care este legitimat și Nicolae Stanciu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Acum, chiar tehnicianul a dezvăluit că s-a înțeles cu șeicii formației saudite, pentru a-și prelungi angajamentul pentru încă un sezon.

Cosmin Contra a semnat!

Oficialii formației din Arabia Saudită au fost impresionați de parcursul lui Cosmin Contra, care a reușit să temrine campionatul pe locul al 10-lea, departe de locurile de retrogradare.

Acum, fostul selecționer al echipei naționale a spus că și-a câștigat dreptul de a fi antrenor la Damac și că va încerca să facă „o nouă minune”, în sezonul viitor.

„Acum doar ce-am terminat un campionat foarte complicat în Arabia Saudită, mi-am îndeplinit obiectivul cu foarte mult timp înainte, ceva probleme la echipă. Am renovat încă un an contractul. Acum am nevoie de odihnă, am nevoie să-mi recuperez energiile pentru următorul campionat care va fi mult mai dificil. Mă odihnesc, simplul fapt că stau aici acasă și fac lucruri care mă relaxează îmi e de folos.

Reclamă
Reclamă

Eu cred că mi-am câștigat dreptul ăsta. Negocierile sunt complicate cu cei de acolo. Am câștigat dreptul de a mai continua încă un an, am făcut minuni, la un moment dat eram pe locul cinci. Am terminat un pic în genunchi campionatul, dar numai eu știu ce dificultăți am avut.

Îmi recuperez cât mai bine forțele și să încerc să fac încă o minune la echipa la care sunt. Dacă timpul îmi va permite, voi merge în Germania pentru a vedea un meci al echipei naționale, să văd cum stau cu timpul”, a spus Cosmin Contra, potrivit sport.ro.

Ciprian Tătărușanu și Andrei Cordea au retrogradat în Arabia Saudită!

Pentru a se salva de la retrogradare, Abha și Al-Tai aveau nevoie de victorii în ultima etapă a sezonului, cu Al Hazem, respectiv Al Okhdood.

Reclamă

Cu Ciprian Tătărușanu titular, Abha a trecut la conducerea partidei cu deja retrogradata Al Hazem, prin reușita lui Abdu, din minutul 47. Totuși, adversarii au întors soarta meciului prin Badamosi (min. 58) și Al Thani (min. 80).

Partida s-a încheiat cu scorul de 2-1, în favoarea celor de la Al Hazem, iar Abha a terminat sezonul din Arabia Saudită pe locul al 16-lea, care duce în Liga a 2-a.

De cealaltă parte, Al Tai a jucat în ultima etapă cu Al Okhdood, echipa lui Florin Tănase și Andrei Burcă. Echipa lui Andrei Cordea a pierdut partida cu scorul de 0-2, după reușitele lui Saviour (min. 42) și Tawamba (min. 50).

După acest rezultat, Al-Tai a terminat sezonul pe poziția a 17-a și a retrogradat în Liga a 2-a.

Campionatul saudit a fost câștigat de Al Hilal, la o diferență de 14 puncte față de echipa lui Cristiano Ronaldo, Al Nassr.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul la piloţi în Formula 1, în 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
15:32
Chipciu, fără cuvinte la imaginile cu fostul coleg în cătuşe: “E dramatic”
14:52
EXCLUSIVGică Craioveanu, cuvinte mari despre transferul uriaş pentru fotbalul românesc
14:52
Un oficial FRF nu-l vede pe Zeljko Kopic selecţioner al României: “Sunt trei-patru români peste el”
14:29
Gigi Becali, replică la Denis Alibec: “A luat 450.000 de euro și a jucat nici 20 de minute”
14:04
Ianis Zicu i-a răspuns lui Gigi Becali: “Nu cred că noi oferim ajutor cuiva”
13:45
O lună până la barajul crucial cu Turcia! Cum ar putea arăta primul 11 al României
1 Blaturi pentru pariuri în fotbalul românesc. Percheziţii în Bucureşti şi în şase judeţe 2 Anunţul lui Giuseppe Marotta despre plecarea lui Cristi Chivu şi venirea lui Simeone 3 Gino Iorgulescu, declaraţie surprinzătoare: “Dacă FCSB nu ajunge în play-off, toate cluburile au de pierdut” 4 Ajuns rezervă la FCSB, transfer de 5 milioane de euro. Negocieri cu o echipă de top 5 Billel Omrani s-a întors în fotbalul românesc. Cu ce echipă a bătut palma 6 Anunţul făcut de Sepsi după ce numele clubului a apărut în dosarul blaturilor
Citește și