Remiza cu Liechtenstein, direct în “topul ruşinii”! Cum arată clasamentul celor mai slabe rezultate înregistrate de România

Viviana Moraru Publicat: 8 iunie 2024, 9:54

Comentarii
Remiza cu Liechtenstein, direct în topul ruşinii! Cum arată clasamentul celor mai slabe rezultate înregistrate de România

Ianis Hagi, alături de Nicolae Stanciu şi Radu Drăguşin, după România - Liechtenstein/ Hepta

Remiza înregistrată de România cu Liechtenstein a intrat direct în “topul ruşinii”! Rezultatul înregistrat în Ghencea de “tricolori” a fost cel mai slab din întreaga istoriei a echipei naţionale, dacă ne raportăm la coeficientul adversarei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România a încheiat la egalitate, scor 0-0, ultimul duel disputat înainte de startul Campionatului European. Partida a fost în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Remiza cu Liechtenstein, direct în “topul ruşinii” | Cum arată clasamentul celor mai slabe rezultate înregistrate de România

Ţinând cont de coeficientul ţărilor în clasamentul FIFA, România a înregistrat cel mai slab rezultat, din 1992, de când forul mondial a început să alcătuiască această ierarhie.

Concret, Liechtenstein ocupă locul 202 în ierarhia mondială, în timp ce România se clasează pe locul 46. Astfel, remiza înregistrată în Ghencea este cel mai slab rezultat bifat de “tricolori”.

Alte rezultate ruşinoase înregistrate de echipa naţională, ţinând cont de coeficientul ţărilor cu care s-a duelat, au fost înfrângerile cu Georgia şi Armenia, din urmă cu trei ani.

Reclamă
Reclamă

Cele mai slabe rezultate înregistrate de România, de la introducerea coeficientului ţărilor:

  • 1. România – Liechtenstein 0-0 (locul 202, 2024)
  • 2. România – Georgia 1-2 (locul 91, 2021)
  • 3. Armenia – România 3-2 (locul 88, 2021)
  • 4. Moldova – România 3-3 (locul 136, 2011)
  • 5. Kosovo – România 0-0 (locul 101, 2023)

Edi Iordănescu, după rezultatul ruşinos cu Liechtenstein

Edi Iordănescu a avut o primă reacţie după rezultatul ruşinos cu Liechtenstein, scor 0-0, care a fost în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Naţionala lui Edi Iordănescu a suferit un rezultat ruşinos chiar înainte de EURO 2024.

„Eu mulţumesc suporterilor vcă au fost alături de naţională şi îmi prezint regretul meu. Sper să susţină echipa şi avem nevoie pentru că vin jocurile. Au fost multe lucruri bune, dar nu am fost precişi în faţa porţii. Nu ne face cinste rezultatul. Am avut peste 20 şi ceva de faze fixe.

Reclamă

Un joc ca acesta în deblochezi din faze fixe. Am avut şi alte ocazii, multe situaţii. Am avut un atac poziţional, am dus mingea în în ultimii 60 de metri. Trebuie să învăţăm din asta şi şansa să vină când o să avem mai mare. Eu am vrut să câştigăm pentru moralul echipei, nu eram interesat de un scor fluviu. E o seară care nu ne bucură, dar nu putem să stăm cu regrete.

Tot aceeaşi băieţi au câştigat şi s-au calificat. Sunt chestii de câteva minute, Federaţia va anunţa lotul. Suporterii să se inspire şi să uite meciul acesta. Să dea Dumnezeu că ce nu a intrat în cele două meciuri să ne intre în Germania„, a spus în exclusivitate la Antena 1.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55

VideoCursa de sprint din MP al Chinei e sâmbătă, de la 05:00, pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY! Russell pleacă din pole

23:45

“Îmi asum responsabilitatea” Reacţia lui Coelho după Craiova-Argeş 0-1: “Vom vedea dacă voi fi pe bancă sau nu”

23:35

Ștefan Baiaram surprinde, după Craiova – FC Argeș 0-1: „Împreună putem lua campionatul”

23:17

Gică Craioveanu, descumpănit după eșecul cu FC Argeș: „Cel mai modest meci din acest sezon”

23:12

“Se bate Argeş la titlu?” Răspunsul lui Andone, după ce echipa lui a produs una din surprizele campionatului!

23:01

“Sunteţi în luptă pentru campionat?” Răspunsul lui Mario Tudose după victoria surprinzătoare cu Craiova!

1 EXCLUSIVThomas Neubert l-a contrazis vehement pe Gigi Becali: “Nu e adevărat”! De ce a plecat, de fapt, de la FCSB 2 EXCLUSIVThomas Neubert, gata să colaboreze cu o rivală a FCSB-ului după plecarea de la Becali: “Sunt foarte dezamăgit” 3 Mircea Lucescu s-a decis. Un jucător de la FCSB va fi convocat în locul accidentatului Louis Munteanu 4 Continuă coșmarul pentru Dennis Politic! Fotbalistul FCSB-ului, scos după 19 minute în UTA – Hermannstadt 5 Antrenorul lui Celta Vigo, reacţie superbă după gafa lui Ionuţ Radu din Celta Vigo – Lyon 1-1: “Sunt mândru” 6 Ionuț Radu, gafă uriașă în Celta Vigo – Olympique Lyon. Portarul român a comis-o în minutul 88
Citește și