“Jenant!” Răzvan Burleanu, criticat după plecarea lui Edi Iordănescu de la naţională: “O anomalie!”

Viviana Moraru Publicat: 22 iulie 2024, 17:53

Comentarii
Jenant! Răzvan Burleanu, criticat după plecarea lui Edi Iordănescu de la naţională: O anomalie!

Răzvan Burleanu şi Edi Iordănescu/ Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Răzvan Burleanu a fost criticat, după plecarea lui Edi Iordănescu de la echipa naţională. Florin Prunea consideră că oficialii FRF ar fi trebuit să facă eforturi şi să-i ofere un salariu mai mare lui Iordănescu Jr, pentru a evita plecarea acestuia de pe banca “tricolorilor”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FRF a anunţat oficial plecarea lui Edi Iordănescu. Gică Hagi este primul nume propus pentru preluarea naţionalei, în vederea calificării la Campionatul Mondial din 2026, turneu final care se vede în direct pe Antena 1.

Răzvan Burleanu, criticat după plecarea lui Edi Iordănescu de la naţională

Florin Prunea a dat exemplul situaţiei lui Victor Piţurcă, căruia i s-a oferit o mărire consistentă a salariului, pentru a continua pe banca naţionalei, în 2008. Fostul portar consideră că mărirea de doar 5000 de euro, care i s-ar fi propus lui Edi Iordănescu, este una jenantă.

“Eram convins că nu va continua. Când eram la FRF cu Pițurcă. După ce a calificat naționala la EURO 2008, el avea salariu 35.000 de euro.

L-au chemat Ionuț Lupescu și cu Mircea Sandu a doua zi la Federație și i-au făcut imediat 50.000 de euro. Să îi arate că îl vor. Eu nu înțeleg de ce președintele FRF nu a făcut asta cu Edi.

Reclamă
Reclamă

(n.r. că i s-a propus o mărire de 5.000 de euro lui Edi Iordănescu) Mi se pare jenant. Când aduci 12.5 milioane de euro, faci ceva. Faci orice e posibil că îl dorești. Nu îi dai 5.000 în plus. Dacă au făcut așa ceva e jenant.

Îi arăt antrenorului că îl vreau. Îi fac un contract pe care nu îl poate refuza. Nu e posibil ca președintele să câștige mai mult decât selecționerul. E o anomalie. Nu există așa ceva, să îi dai 5.000 în plus. E o jignire”, a declarat Florin Prunea, conform digisport.ro.

Edi Iordănescu a plecat de la echipa naţională a României! Anunţul oficial făcut de FRF

Edi Iordănescu a plecat de la echipa naţională a României! Anunţul oficial făcut de FRF. Iordănescu, al cărui contract expiră la finalul lunii iulie, nu va continua pe banca echipei naționale a României.

Reclamă

„Numit la începutul anului 2022, Edi Iordănescu a preluat conducerea echipei naționale într-un moment important, aducând o viziune nouă și o abordare modernă în pregătirea și managementul echipei. În mandatul său, echipa națională a înregistrat următoarele rezultate.

După o campanie în Liga Națiunilor, în 2022, care a reprezentat o etapă de pregătire a preliminariilor pentru EURO 2024, FRF a decis continuarea colaborării, iar în campania de calificare pentru turneul final din Germania echipa națională a încheiat pe primul loc, neînvinsă și cu doar 5 goluri primite în cele 10 partide.

Performanțele au continuat și la turneul final al EURO 2024, unde, sub conducerea lui Edward Iordănescu, România a câștigat grupa, depășind Belgia, Slovacia și Ucraina. Mai mult, în primul meci al turneului final, tricolorii au reușit cea mai categorică victorie din istoria participărilor la turneele finale, mondiale și europene, învingând Ucraina cu scorul de 3-0.

Ca urmare a discuțiilor avute, Federația Română de Fotbal înțelege și respectă decizia lui Edward Iordănescu de a face o pauză. În același timp, îi mulțumește acestuia pentru munca depusă, pentru dedicarea sa în această perioadă plină de provocări și pentru rezultatele obținute la Echipa Națională și îi urează mult succes în viitoarele sale proiecte, având convingerea că Edward Iordănescu va continua să aibă un impact pozitiv în fotbalul românesc și în viitor. Răzvan Burleanu ar fi contactat înlocuitorul lui Edi Iordănescu la naţionala României”, a anunţat frf.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:44

Ferrari are aripi, dar nu zboară! Analiza lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu de la Miami

9:21

Dinamo a venit cu explicaţii, după ce noua siglă a fost criticată: “V-am simţit revolta şi vă ascultăm”

9:18

Premieră istorică în finala Champions League 2026. Ce se va întâmpla la Paris Saint-Germain – Arsenal

9:08

Ousmane Dembele le-a închis gura contestatarilor cu o declaraţie dată de Gavi de la Barcelona: “Nu au nici cea mai mică idee”

8:49

“Ne-am apărat ca niște îngeri”. Luis Enrique, în al nouălea cer după ce PSG a ajuns în finala Champions League

8:37

VIDEO6 persoane arestate după calificarea lui PSG în finala Ligii Campionilor

1 Gigi Becali n-a stat pe gânduri: pe cine vrea premier al României, după căderea Guvernului lui Ilie Bolojan 2 Adrian Mutu, şocat de ce a putut spune Giovanni Becali: “Nu cred! Înseamnă că a îmbătrânit şi el” 3 Gigi Becali s-a răzgândit! Jucătorul rămâne la FCSB, după ce a fost dat ca și plecat: “Nu se pune problema” 4 Gigi Becali, victorie în procesul cu Steaua şi Florin Talpan. Suma uriaşă pe care nu o va mai plăti: “S-a terminat” 5 “Plec cu el să căutăm jucători” Anunţul lui Mihai Stoica despre antrenorul care a luat două titluri la rând cu FCSB! 6 Situația a scăpat de sub control la Real Madrid! Doi jucători s-au luat la bătaie la ultimul antrenament
Citește și