Sală Polivalentă spectaculoasă, cu 10.000 de locuri, în “cel mai modern” complex sportiv din România

Dan Roșu Publicat: 9 august 2024, 14:53

Comentarii
Sală Polivalentă spectaculoasă, cu 10.000 de locuri, în cel mai modern complex sportiv din România

Sală Polivalentă spectaculoasă, cu 10.000 de locuri, în "cel mai modern" complex sportiv din România

O nouă Sală Polivalentă spactaculoasă cu 10.000 de locuri, va fi construită în “cel mai modern” complex sportiv din România.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Primarul din Iaşi, Mihai Chirica, anunţă că a depus la Compania Naţională de Investiţii documentaţia pentru noua Sală Polivalentă a oraşului, urmând ca CNI să înceapă procedura pentru organizarea licitaţiei de construire.

Sală Polivalentă spectaculoasă, cu 10.000 de locuri, în “cel mai modern” complex sportiv din România

Mihai Chirica a scris, vineri, pe Facebook că a depus ”personal” la sediul Companiei Naţionale de Investiţii SA întreaga documentaţie elaborată de Primăria municipiului Iaşi pentru Sala Polivalentă ”Regina Maria”.

Potrivit Primăriei ieşene, Compania Naţională de Investiţii va începe procedura organizare a licitaţiei de construire a Sălii Polivalente.

”Drumul către realizarea acestui proiect a fost lung, dar putem spune acum că lucrurile au intrat în linia dreaptă care duce la realizarea Sălii Polivalente. Sperăm că licitaţia pentru lucrările de construire a Sălii Polivalente va fi demarată cât mai curând, astfel încât ieşenii să se bucure de facilităţile de nivel european pe care le va oferi acest obiectiv unic în regiunea Moldovei”, a declarat primarul Mihai Chirica.

Reclamă
Reclamă

Edilul susţine că Iaşiul va avea cel mai modern complex sportiv din România.

Sala Polivalentă va fi construită în zona Moara de Vânt, pe un teren al municipalităţii de aproape opt hectare aflat în vecinătatea viitorului Spital Regional de Urgenţă. Sala, al cărei teren principal va avea dimensiunile de 60 metri x 30 metri, va fi folosită în permanenţă ca bază de antrenament pentru sportivi (handbal, baschet, volei) şi va avea o capacitate maximă de 9.623 de persoane.

Primarul Mihai Chirica nu a precizat suma necesară pentru realizarea sălii polivalente, însă anterior costurile au fost estimate la aproximativ o sută de milioane de euro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în La Liga în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:35

LIVE TEXTInter – Roma 2-1. Calhanoglu o aduce pe echipa lui Cristi Chivu în avantaj cu un şut magnific

22:27

UPDATEMircea Lucescu e în stare critică! “Il Luce” se află în comă indusă. Răzvan Lucescu a venit în România

22:25

Rapid – U Cluj 1-2. Dubla lui Mendy duce „șepcile roșii” la 5 puncte de echipa lui Costel Gâlcă

22:18

Dan Nistor a fost schimbat de Cristiano Bergodi înainte de pauză şi s-a enervat! Gestul făcut de jucător

21:48

Rafa Benitez, mesaj superb de susținere pentru familia Lucescu! Ce a declarat tehnicianul spaniol

21:35

Susţinător al FCSB-ului, Ilie Năstase o cere pe Steaua în prima ligă! Ce a propus: “De asta Ţiriac nu se bagă”

1 Mircea Lucescu l-a sunat pe fiul Răzvan şi a avut o cerinţă specială, după infarctul suferit 2 Spitalul Universitar, anunţ de ultim moment despre starea lui Mircea Lucescu. Ce se întâmplă cu fostul selecţioner 3 Ministrul Sănătăţii, anunţ de ultimă oră despre Mircea Lucescu: “E în stare critică! S-a degradat în ultimele 24-48 de ore” 4 PSV – Utrecht 4-3. Nebunie de meci la Eindhoven. Dennis Man, cu o mână pe titlul din Olanda 5 Fanii lui PAOK Salonic, gest superb pentru Răzvan Lucescu! Ce s-a întâmplat înaintea remizei cu Panathinaikos 6 Răzvan Lucescu vine de urgență în România! Antrenorul ajunge după un derby în Grecia
Citește și