Închide meniul

Ce a ajuns să facă pentru bani Dorin Semeghin, la 45 de ani: “Cum, mă, Seme? N-am vrut să cred!”

Iulian Focșăneanu Publicat: 16 august 2024, 9:29 / Actualizat: 16 august 2024, 11:05

Comentarii
Ce a ajuns să facă pentru bani Dorin Semeghin, la 45 de ani: Cum, mă, Seme? N-am vrut să cred!

Dorin Semeghin, în tricoul lui Dinamo / Profimediaimages

Au apărut noi detalii despre ceea ce a ajuns să facă pentru bani Dorin Semeghin, la 45 de ani. Fostul fotbalist a câştigat, în urmă cu două decenii, titlul şi Cupa României în tricoul lui Dinamo.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Fost rival al lui Semeghin, Dorin Goian s-a declarat şocat de veştile primite despre cel care a avut mai multe ieşiri în decor din cauza vieţii extrasportive. Dorin Semeghin a fost coleg de cameră cu Gabi Tamaş şi despre el se spunea că este “spaima sticlelor de vin”.

Ce a ajuns să facă pentru bani Dorin Semeghin, la 45 de ani

Semeghin şi-a agăţat ghetele în cui în 2017, după şase ani petrecuţi la Foresta Suceava. După, ar fi plecat în Anglia şi s-a angajat în construcţii. Fostul mare fundaş a ajuns acum să lucreze pe postul de “fierar-betonist începător”.

Dorin Goian a discutat cu apropiaţi ai lui Semeghin şi a rămas bulversat. Nu îşi explică decăderea fostului fotbalist al “câinilor”.

Seme (n.r. Semeghin) era prin Londra, prin Anglia, pe undeva, din ce aflasem… Cred că lucra ceva… Avea o soră și mi-a spus cineva că lucra prin construcții, dar nu cred… (n.r. i se spune că e fierar-betonist începător). Eu n-am vrut să cred treaba asta… Cum, mă, Seme? Ce să caute Seme… (n.r. face gesturi prin care arată că nu-i vine să creadă).

Reclamă
Reclamă

Eu am fost și coleg de clasă cu Semeghin. Nu-mi place să aud situația în care a ajuns un mare fotbalist. Mare fotbalist! Un talent fantastic… Deci, fundaș stânga ca Seme, care să centreze din alergare cum făcea el… Eu nu mai țin minte în țară. E trist, e trist, dar de asta e important în viață să faci lucurile cu cap și cu o oarecare măsură“, a declarat Dorin Goian pentru iamsport.ro.

Dorin Semeghin a cucerit două titluri (2002, 2004) şi trei Cupe ale României cu Dinamo (2003, 2004, 2005). A mai jucat pentru Petrolul, FC Argeş, Hapoel Petah Tikva, Oţelul, Gaz Metan Mediaş, Cetatea Suceava, Astra, Gloria Buzău şi Foresta.

Cristi Borcea a recunoscut de ce fugea noaptea prin cluburi

Borcea a recunoscut că a fost perioada în care a pus familia pe locul secund. Ajungea chiar să fie sunat la 3 noaptea pentru a rezolva scandalurile iscate de jucători în cluburile din Bucureşti. Milionarul român a dat şi un exemplu. Gabi Tamaş şi Dorin Semeghin s-ar fi luat la bătaie într-un club de manele.

Reclamă

La fotbal nu merge să pui familia pe primul loc. Acolo eram 24 din 24. Revelioane, Crăciun, Paște, totul. Din postura de conducător nu le asiguri numai condițiile financiare.

Trebuia să intri în viața lor privată, erau momente când mă suna Victor (n.r. – Becali) și îmi spunea că Tamaş și cu Semeghin erau la manele, se bătuseră cu unii la 3 dimineața.

Mă dădeam jos din bat și îmi zicea: „Borcea, mergem!”. Gata, trebuie să te duci. Mă duceam după ei”, a declarat Cristi Borcea, potrivit playtech.ro.

Borcea a dezvăluit şi cum le-a salvat carierele foştilor mari atacanţi ai lui Dinamo, Ionel Dănciulescu şi Claudiu Niculescu.

Semeghin a intrat cu mașina în hotel la Erbașu. Dănciulescu a sărit cu mașina în Dâmbovița. Niculescu, indiferent de câți bani avea, dădea totul la cazino. Până la urmă a fost interzis la toate cazionurile.

Toți au ajuns foarte bine, de asta am și relația pe care o am cu ei. Mă regăseam, mai mergeam și eu cu ei la club. Le-am făcut pe toate și eu“, a mai spus fostul patron al lui Dinamo.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:20
Salariul imens pe care i l-a cerut Louis Munteanu lui Gigi Becali pentru a veni la FCSB: “Ce faci cu ceilalți?”
23:25 3 nov.
Ce echipă e favorită la câștigarea titlului în Liga 1, după încheierea turului. Calculele specialiștilor
23:10 3 nov.
Carlo Ancelotti a vorbit cu Vinicius după criza sa de nervi din El Clasico: “Nu sunt tatăl sau fratele lui”
22:52 3 nov.
Leo Grozavu a criticat arbitrajul, după 0-0 cu Petrolul: „Multe faze interpretate anapoda”
22:40 3 nov.
Tragedie în fotbalul din Serbia! Un antrenor a murit după ce i s-a făcut rău pe teren
22:32 3 nov.
Clasamentul Ligii 1 la finalul turului. Botoșani, lider surpriză
1 Ilie Dumitrescu: “Dumnezeu să-l odihnească!” Prima reacţie după ce a murit o legendă a Stelei 2 “Se desființează echipa!” Decizie şoc în fotbalul românesc: Constantin Budescu și-a reziliat contractul 3 Cutremur în gimnastică! O româncă e direct implicată: abuz sexual și violență! S-a cerut închisoare! 4 Adevărul despre demisia lui Mirel Rădoi. Mihai Rotaru: “Şi am încheiat” 5 Neluțu Varga, răspuns ferm pentru Gigi Becali despre transferurile lui Louis Munteanu și Emerllahu la FCSB 6 Trei jucători, daţi afară de la FCSB! Gigi Becali a anunţat lista neagră
Citește și