Jannik Sinner s-a calificat în semifinalele US Open 2024! Performanţă incredibilă a numărului 1 ATP după victoria cu Medvedev

Alex Masgras Publicat: 5 septembrie 2024, 10:08

Jannik Sinner, în timpul meciului cu Daniil Medvedev / Profimedia

Jannik Sinner s-a calificat în semifinalele US Open 2024! Numărul 1 ATP a ajuns în careul de aşi de la New York după victoria în faţa lui Daniil Medvedev, campionul din 2021, scor 6-2, 1-6, 6-1, 6-4, după 2 ore şi 41 de minute de joc, într-o reeditare a finalei de la Australian Open din acest an.

Sinner este singurul jucător din circuit care a bifat cel puţin semifinale în toate cele patru turnee de Grand Slam din acest an.

Tenismanul italian Jannik Sinner, numărul unu mondial, s-a calificat în semifinalele US Open, ultimul turneu de Mare Şlem al anului, învingându-l în patru seturi, 6-2, 1-6, 6-1, 6-4, pe rusul Daniil Medvedev, miercuri la New York.

Sinner (23 ani), campion la Australian Open 2024, este jucătorul cu cele mai multe victorii obţinute la turneele majore în acest sezon (21), reuşind să atingă penultimul act la toate cele patru competiţii de Grand Slam din circuit.

El s-a impus după două ore şi 39 de minute de joc în faţa lui Medvedev, ocupantul locul 5 ATP şi câştigătorul trofeului la Flushing Meadows în 2021.

Italianul îl va avea ca adversar în penultimul act pe britanicul Jack Draper (25 ATP), care a reuşit să-l învingă în trei seturi, 6-3, 7-5, 6-2, pe australianul Alex de Minaur, numărul 10 mondial.

Draper (22 ani) nu a avut nicio emoţie la prima partidă din cariera sa pe terenul Arthur Ashe, reuşind să se impună în două ore şi şapte minute, etalând un tenis de nivel înalt.

De menţionat că jucătorul britanic nu a cedat niciun set în cele cinci meciuri disputate până acum la turneul newyorkez, notează agerpres.ro.

Cealaltă semifinală de la US Open 2024 va fi una 100% americană, între Taylor Fritz (12 ATP) şi Frances Tiafoe (20 ATP).

Iga Swiatek a fost eliminată de la US Open 2024! Jessica Pegula, victorie categorică în faţa numărului 1 mondial

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, locul 1 mondial, a fost eliminată, miercuri, în sferturile de finală ale US Open, ultimul grand slam al anului.

Swiatek a fost învinsă, scor 6-2, 6-4, de americanca Jessica Pegula, locul 6 mondial.

Meciul a durat o oră şi 28 de minute.

În semifinale, Pegula va evolua cu sportiva cehă Karolina Muchova, locul 52 mondial, care a eliminat-o pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, favorită 21, scor 6-1, 6-4.

În cealaltă semifinală, belarusa Arina Sabalenka, locul 2 mondial, va evolua cu americanca Emma Navarro, cap de serie 13, notează news.ro.

Ce rezultat va înregistra România la meciul cu Kosovo?

23:19 5 sept.

„A venit cu pretenţii!” Gigi Becali, prima reacţie după ce transferul lui Sekou Sidibe la FCSB a picat

23:05 5 sept.

UPDATEKosovo – România, LIVE VIDEO pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (vineri, 21:45)! Mircea Lucescu îşi începe noul mandat la naţională

22:50 5 sept.

Cristiano Ronaldo a marcat pentru Portugalia şi a ajuns la o bornă fabuloasă! Niciun jucător nu a mai reuşit aşa ceva

22:48 5 sept.

FotoImagini de la antrenamentul oficial al naţionalei înainte de meciul Kosovo – România! Anunţul FRF privind gazonul de la Priştina

22:12 5 sept.

Florin Prunea, o nouă reacţie după ce a fost certat de Gigi Becali: „Rămân la părerea mea”

1 FotoSuma uriaşă pe care o va primi Georgina Rodriguez, lunar, de la Cristiano Ronaldo, dacă se vor despărţi! Totul a fost dezvăluit 2 Foto„Sunt recunoscătoare!” Mesajul emoționant primit de Gică Hagi de la soția lui Ianis Hagi 3 FotoFernando Alonso şi-a prezentat „bijuteria” de 4 milioane de euro: „Ce privilegiu! Este greu de exprimat în cuvinte” 4 Iga Swiatek a fost eliminată de la US Open 2024! Jessica Pegula, victorie categorică în faţa numărului 1 mondial 5 Gigi Becali a anunţat cum va arăta FCSB după noile transferuri! Jucătorii pe care îi impune în primul 11: „Staff-ul nu vrea aşa” 6 Rodrygo nu s-a putut abţine când a văzut că nu e pe lista pentru Balonul de Aur. Atacantul lui Real Madrid, reacţie categorică