Gabriela Ruse şi Irina Begu, salturi impresionante în clasamentul WTA! Cum arată ierarhia după US Open 2024

Alex Masgras Publicat: 9 septembrie 2024, 8:40

Gabriela Ruse şi Irina Begu / Colaj Profimedia

Gabriela Ruse şi Irina Begu au făcut salturi impresionante în clasamentul WTA. US Open 2024, ultimul turneu de Grand Slam al anului, s-a încheiat duminică noapte, iar WTA a publicat o nouă ierarhie a circuitului feminin.

Gabriela Ruse, jucătoare care a ajuns până în turul 3 la Flushing Meadows şi care a pierdut dramatic duelul cu Paula Badosa, a urcat 22 de locuri, în timp ce Irina Begu, câştigătoare la Montreux săptămâna trecută, a urcat 23 de locuri.

Gabriela Ruse, care a ajuns în turul trei la US Open, şi Irina Begu, câştigătoare a turneului WTA 125 de la Montreux, au înregistrat urcări în clasamentul WTA dat publicităţii luni.

Gabriela Ruse a urcat 22 de locuri şi se află pe 100, cu 718 puncte, iar Begu a urcat 23 de locuri şi se află pe 107, cu 668 puncte.

Jucătoarea română cel mai bine clasată este Sorana Cîrstea, care a coborât de pe locul 39 pe 65, cu 951 puncte, notează news.ro.

În clasamentul WTA de luni, a doua româncă este Jaqueline Cristian, care a coborât de pe locul de pe 69 pe 74, cu 900 puncte.

Ana Bogdan a coborât de pe locul 91 pe 93, cu 786 puncte.

În Top 200 se mai află Anca Todoni, care a coborât 4 locuri şi este pe 132, cu 554 puncte.

Simona Halep este în menţinere, pe locul 1135, cu 11 puncte.

Lider incontestabil este în continuare poloneza Iga Swiatek, cu 10.885 de puncte.

Pe locul doi se află Aryna Sabalenka, câştigătoare la US Open, cu 8.716 puncte.

Sportiva americană Jessica Pegula, finalistă la US Open, a urcat pe locul 3, cu 6.220 puncte.

Irina Begu a cucerit titlul de la Montreux! Revenire de senzaţie pentru româncă în finala din Elveţia

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a câştigat turneul WTA 125 de la Montreux (Elveţia), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după ce a învins-o, duminică, în finală, pe croata Petra Marcinko, cu 1-6, 6-3, 6-0.

Irina Begu (34 ani, 130 WTA) s-a impus după o oră şi 33 de minute de joc.

Românca a pierdut fără drept de apel primul set al duelului cu Marcinko (18 ani, 292 WTA), dar a reuşit să revină şi să câştige.

Irina Begu s-a ales cu un cec de 15.000 de dolari şi cu 125 de puncte WTA, iar Marcinko a fost răsplătită cu 8.000 de dolari şi 81 de puncte WTA.

Pentru Begu acesta este al treilea titlu WTA 125 din carieră, după cele de la Indian Wells (2020) şi Bucureşti (2022). Begu a câştigat 5 titluri WTA la simplu şi a jucat 4 finale, având şi 9 titluri WTA la dublu, pe lângă alte 7 finale, notează agerpres.ro.

Irina Begu va juca săptămâna viitoare la turneul WTA 125 de la Bucureşti, Ţiriac Foundation Trophy.

Ce rezultat va obţine România cu Lituania, după victoria de senzaţie cu Kosovo?

EXCLUSIVRăsturnare de situaţie în cazul lui Alex Cicâldău! Anunţul făcut de Giovanni Becali: „Azi se decide”

14:27

Programul Marelui Premiu al Azerbaidjanului! Cursa e duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (13:45)

13:39

EXCLUSIVVictor Becali, anunţ categoric despre viitorul lui Alex Cicâldău: „Astea sunt poveşti”. Ce se întâmplă cu internaţionalul român

12:55

Rapid a bătut palma cu CFR Cluj! Mutare spectaculoasă făcută de giuleşteni în ultima zi de mercato

12:21

Mircea Lucescu a ales lotul pentru România – Lituania, al doilea meci din Nations League. Cine e OUT

12:20

România – Lituania LIVE TEXT (21:45). Primul meci acasă de la revenirea lui Mircea Lucescu la naţională. Echipele probabile

1 Foto„Nu spune, e ilegal, dragă” Ion Ţiriac a întrerupt-o imediat pe Simona Halep: „Aoleu, da” 2 FotoIon Ţiriac a „pus tunurile” pe Noah Lyles! Suspiciuni de dopaj: „Nu ai voie de 8 ori” 3 VIDEOBernadette Szocs – Wang Manyu 1-3 a fost în AntenaPLAY. Românca a fost eliminată de la WTT Champions Macao 2024 4 FotoRăzvan Lucescu şi PAOK, gest superb pentru micuţul fan al echipei din Grecia care se pregăteşte de operaţia vieţii lui! 5 Jannik Sinner a câştigat US Open 2024! L-a învins pe Taylor Fritz şi a devenit primul italian care se impune la Flushing Meadows 6 FotoMonumentul dedicat Generaţiei de Aur a fost dezvelit lângă Arena Naţională! Gică Hagi, Răducioiu şi Ilie Dumitrescu, la eveniment