Închide meniul

Prima izbucnire nervoasă a lui Zeljko Kopic în România: “De ce mă tot întrebați?”. Antrenorul lui Dinamo a cedat

Iulian Focșăneanu Publicat: 28 septembrie 2024, 8:12

Comentarii
Prima izbucnire nervoasă a lui Zeljko Kopic în România: De ce mă tot întrebați?. Antrenorul lui Dinamo a cedat

Zeljko Kopic dă indicaţii în timpul unui meci / Profimedia Images

A avut loc prima izbucnire nervoasă a lui Zeljko Kopic în România. Antrenorul lui Dinamo a cedat, în fața jurnaliștilor, după remiza cu FC Botoșani, scor 2-2.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Dinamo a condus cu 2-0, prin golurile lui Cîrjan şi Dennis Politic, dar moldovenii au revenit incredibil. După golul lui Fulop, FC Botoșani a primit și un penalty, transformat în gol de Eduard Florescu. În prelungiri, “câinii” au marcat, dar golul lui Politic a fost anulat pentru ofsaid. Mai mult, în minutul 90+5, Opruț a primit al doilea cartonaș galben.

Prima izbucnire nervoasă a lui Zeljko Kopic în România

Întrebat despre deciziile luate de brigada de arbitri condusă de Sorin Vădana, Kopic a răbufnit.

Nu vorbesc despre arbitri, nu o fac niciodată. Trebuie să ne analizăm jocul. Arbitrii au treaba lor de făcut, asta este tot.

De ce mă tot întrebați despre arbitri? Nu vreau să comentez! Nu am vrut din prima zi în care am fost aici. Ei au treaba lor de făcut, eu o am pe a mea“, a declarat Kopic la digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

Antrenorul lui Dinamo a avut și alte motive de nemulțumire. Terenul de pe Arcul de Triumf le-a dat mari bătăi de cap jucătorilor săi, motiv pentru care le cere șefilor clubului mutarea pe Arena Națională.

“Terenul este foarte dificil. De la meci la meci avem astfel de probleme (n.r. accidentarea lui Selmani). Nu părea ceva grav, dar nu am vrut să riscăm.

Pentru mine, acesta nu este un teren de fotbal! Nu contează dacă câștigăm sau pierdem, este foarte greu pentru jucători. Sper că vom juca mai multe meciuri pe Arena Națională”, a spus Zeljko Kopic.

Reclamă

Dinamo – FC Botoşani 2-2

Echipa Dinamo Bucureşti a încheiat la egalitate vineri seara, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia FC Botoşani, într-un meci contând pentru etapa a 11-a din Superliga.

Dinamo a dominat prima parte a meciului cu FC Botoşani, iar Selmani a deschis scorul în minutul 28, după o ieşire hazardată a portarului Eduard Pap. Cătălin Cîrjan a avut un gol anulat pentru henţ, în minutul 45+2, dar alb-roşii au reuşit să îşi mărească avantajul în minutul 70, Politic profitând de o nouă greşeală a lui Pap.

Oaspeţii au revenit în joc prin golul nou intratului Fulop, din minutul 76, şi au egalat la un penalti dictat de Sorin Vădana după un fault comis de Golubovic în suprafaţa de pedeapsă. A transformat Eduard Florescu, în minutul 85 şi până la final Raul Opruţ a primit al doilea cartonaş galben, fiind eliminat, în minutul 90+6. Repriza secundă a fost prelungită cu 13 minute, iar FC Botoşani a obţinut al doilea egal stagional. Moldovenii sunt pe locul 15, cu 8 puncte, în timp ce Dinamo se află pe 3, cu 17 puncte.

DINAMO: Golubovic – Sivis (C. Costin 64), Patriche, Licsandru, R. Opruţ – Gnahore – G. Milanov (Caragea 86), P. Olsen, C. Cîrjan (I. Mărginean 56), A. Soro (A. Bani 64) – Selmani (Politic 46). ANTRENOR: Zeljko Kopic

FC BOTOŞANI: E. Pap – Adams, Sadiku, G. Miron, M. Pavlovic (Matricardi 89) – Mouaddib (Ed. Florescu 66), Aldair Ferreira, Francisco Junior, Pănoiu (Bodişteanu 66) – E. Lopez (Kaprof 73), Ongenda (Fulop 73). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Selmani 28, R. Opruţ 54, Golubovic 83, Gnahore 83, P. Olsen 87 / E, Pap 90+7

Cartonaş roşu: Raul Opruţ (Dinamo) min. 90+6

Arbitri: Sorin Vădana – Raul Constantin Ghiciulescu, Cosmin Bojan – Claudiu Gaitin

Arbitri VAR: George Rareş Vidican – Laszlo-Imre Bucsi

Observator: Corneliu Fecioru

Înapoi la Homepage
Reclamă

Care este cel mai în formă jucător al lui Dinamo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:58 16 feb.
Girona – Barcelona 2-1. Etapă de coșmar pentru campioana Spaniei. Gazdele au încheiat meciul în 10 oameni
23:38 16 feb.
Mihai Stoica și Victor Angelescu, dialog încins pe subiectul “Radu Petrescu”: “Toată lumea zice că e stelist”
23:18 16 feb.
Daniel Niculae a răbufnit după ce VAR le-a anulat un penalty: “Rezultatele trebuie să se decidă pe teren”
23:06 16 feb.
Suporterii lui Dinamo nu l-au uitat pe Claudiu Niculescu. Ce s-a întâmplat după meciul cu Unirea Slobozia
22:56 16 feb.
Mingea a intrat în poartă la şutul lui Carnat. O nouă eroare de arbitraj
22:49 16 feb.
Alexandru Roșca, verdict categoric după faza controversată din Dinamo – Unirea Slobozia: “100% vă spun”
1 Prima victimă după Universitatea Craiova. Gigi Becali îl scoate din echipă! 2 EXCLUSIVDinamo, acord de principiu cu George Pușcaș. Ultimele detalii despre transferul pregătit de alb-roșii 3 Rezultat uriaş pentru România la bob, la Jocurile Olimpice. Clasare excelentă la jumătatea concursului 4 S-a ales praful de afacerea de 6 milioane de euro a lui Gigi Neţoiu: “Vreţi să ne terminaţi cu totul?” 5 Cuvintele pentru care Dani Coman riscă o suspendare record în fotbalul românesc. FRF i-a făcut dosar 6 E oficial! Atacantul cu 11 goluri la naţionala României s-a transferat la Dinamo: “Ne-am înţeles”
Citește și