Alexandru Măţan, hattrick în SUA! Reacţia soţiei sale după evoluţia entuziasmantă a mijlocaşului român

Bogdan Stănescu Publicat: 13 octombrie 2024, 10:37

Alex Măţan, într-un meci pentru Columbus Crew / Profimedia Images

Alexandru Măţan a reuşit un hattrick în SUA, în meciul Columbus Crew – New England 4-0. Mijlocaşul român a înscris în minutele 14, 64 şi 72 ale partidei disputate în MLS de către Columbus Crew, cu New England.

DeJuan Jones deschisese anterior scorul, în minutul 4 al partidei. Pentru evoluţia lui din meciul cu New England, Măţan a fost notat de către site-ul flashscore.ro cu 9.9! Mijlocaşul român a fost, evident, MVP-ul partidei.

Scuze, ce? Sunt atât de mândră de iubitul meu! Nu-mi vine să cred că nu am fost acolo să fiu martoră la asta. Dar tot stadionul a fost”, a reacţionat soţia lui Alex Măţan, Elena Măţan, pe InstaStory.

În urma acestei victorii, Columbus Crew a acumulat 63 de puncte în Conferinţa de Est din MLS. Liderul Conferinţei de Est este echipa lui Lionel Messi, Inter Miami, care are 71 de puncte.

Alex Măţan (25 de ani) este cotat de către site-ul de specialitate transfermarkt.com la 4 milioane de euro.

Alex Măţan a cucerit un nou trofeu cu Columbus Crew în vara acestui an

Alex Măţan a cucerit un nou trofeu cu Columbus Crew în vara acestui an. Românul a intrat pe teren în minutul 84 al finalei Leagues Cup şi a reuşit să ofere o pasă de gol. Măţan l-a înlocuit pe Maximilian Arfsten.

În minutul 90+2, Alex Măţan a oferit un assist la golul marcat de Cucho Hernandez.

A fost prima oară în istoria clubului Columbus Crew când echipa americană a cucerit Leagues Cup.

Cucho Hernandez a reuşit o „dublă” pentru echipa lui Măţan, marcând în minutele 45 şi 90+2. Jacen Russell-Rowe a marcat ultimul gol al întâlnirii, în minutul 90+4.

Pentru Los Angeles FC a marcat, în minutul 57 al finalei, Olivier Giroud, fostul atacant al lui AC Milan. Columbus l-a transferat în 2021 pe Măţan de la Viitorul, pentru 1.5 milioane de euro. Măţan a fost ulterior împrumutat la Rapid. Din decembrie 2022 încoace a evoluat numai pentru echipa americană.

Măţan nu a debutat încă pentru naţionala de seniori a României. El are două prezenţe în tricoul naţionalei U23 a României.

Ce rezultat va obţine România în Lituania? (marţi, 21:45, Antena 1 şi AntenaPLAY)

LIVE SCOREFinlanda – Anglia 1-3! Alexander-Arnold, gol superb din lovitură liberă. Haaland, titular în Austria – Norvegia (21:45)!

20:49

Cosmin Contra, anunţ despre revenirea lui Nicolae Stanciu la FCSB: „Asta am auzit”

19:43

FotoPactul făcut de Ciprian Tătăruşanu cu soţia lui, după ce a trăit cea mai mare trădare: „La început nu m-a crezut!”

19:41

VideoCătălin Cîrjan, discurs războinic înainte de Dinamo – FCSB: „Jucăm cel mai frumos din România! Luăm cele 3 puncte”

19:26

Odense – Rapid 32-24, în Liga Campionilor! A treia înfrângere la rând pentru vicecampiona României

19:15

Ruth Chepngetich a doborât recordul mondial la maraton: „Acesta este visul meu care s-a împlinit!”

1 Ultraşii lui PAOK, mesaj superb pentru Răzvan Lucescu: „Ne manifestăm dragostea pentru el. Criticii se vor confrunta şi cu noi” 2 Marius Şumudică începe curățenia la Rapid! Jucătorul care poate pleca la o altă echipă din Liga 1, în iarnă 3 Cipru – România 0-3. Tricolorii „defilează” cu Mircea Lucescu pe bancă! Man, Răzvan Marin şi Drăguşin au marcat la Larnaca 4 FotoGarbine Muguruza s-a căsătorit cu un milionar pe care l-a cunoscut pe stradă: „Este un film total!” 5 Boupendza şi N’Jie au debutat pentru Rapid. Giuleştenii au pierdut amicalul cu FC Voluntari: „Ar trebui să le fie ruşine” 6 Ion Ţiriac a rupt tăcerea după ce a fost internat într-un spital din Viena: „FBI-ul funcţionează!”