Laurenţiu Reghecampf ştie cum se va termina derby-ul Dinamo-FCSB. „Are prima șansă”

Alexandra Costea Publicat: 19 octombrie 2024, 9:26

Comentarii
Laurenţiu Reghecampf ştie cum se va termina derby-ul Dinamo-FCSB. Are prima șansă”

Laurenţiu Reghecampf, pe vremea când era antrenor la FCSB - Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Laurențiu Reghecampf știe cum se va termina derby-ul Dinamo-FCSB. Fostul antrenor al formației roș-albastre a dat un verdict clar înaintea „eternului derby”. Dinamo- FCSB se întâlnesc duminică, 20 octombrie, de la ora 21:00 și va fi transmis în format LIVE TEXT pe AS.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Formația patronată de Gigi Becali va veni pe Arena Națională în calitate de oaspete, de data aceasta. Mai bine de 40.000 de suporteri sunt așteptați în tribunele celui mai mare stadion din România. Oficialii câinilor anunță o atmosferă incendiară. Ultima întâlnire dintre cele două mari rivale a avut loc în returul sezonului regulat al stagiunii precedente. Elevii lui Elias Charalambous au câștigat atunci cu 1-0.

Laurenţiu Reghecampf ştie cum se va termina derby-ul Dinamo-FCSB

Laurențiu Reghecampf, fost antrenor al celor de la FCSB că roș-albaștrii îi vor învinge fără probleme pe dinamovişti. Din poziția de antrenor, Reghecampf a câștigat două campionate cu echipa patronată de Gigi Becali.

”Din punctul meu de vedere, FCSB are prima șansă. Și n-am cum să nu țin cu echipa care îmi este în suflet. Eu cred că FCSB va câștiga fără niciun fel de problemă”, a declarat Laurențiu Reghecampf, pentru Sport.ro.

Înaintea „derby-ului de România”, Dinamo se află pe locul 5 cu 18 puncte în clasamentul Ligii 1. Alb-roșiii au patru victorii, șase remize și două înfrângeri, după 12 etape disputate.

Reclamă
Reclamă

În schimb, formația antrenată de Elias Charalambous a avut un start mai prost de sezon. Roş-albaştrii ocupă locul 7 cu 16 puncte. După 11 meciuri disputate, FCSB a consemnat patru câștiguri, patru rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

În mai puțin de două săptămâni, cele două mari rivale îşi vor da din nou întâlnire, tot pe Arena Naţională. De data aceasta, derby-u se va disputa în Cupa României, gazde fiind tot dinamoviştii. În meciurile din competiția ”remodelată” de FRF veniturile se împart între cele două cluburi, astfel că încasările nu se vor ridica la același nivel. Potrivit sursei citate anterior, există posibilitatea ca încasările celor de la Dinamo după meciul de mâine să atingă cifra de 400.000 de euro.

Zeljko Kopic va dispune de tot lotul pentru meciul cu FCSB

Dinamo este mai încrezătoare după pauza din Liga 1. Clubul din Ștefan cel Mare a anunțat revenirea în lot a câtorva jucători, care se pare că s-au recuperat după accidentările suferite. Astfel, Selmani, Hakim ŞI Cîrjan ar putea evolua în meciul cu rivala FCSB.

Reclamă

,,Am folosit această pauză pentru a recupera câțiva jucători, pentru a-i aduce într-o formă mai bună și pentru a pregăti echipa atât fizic, cât și mental pentru derby și meciurile următoare. În acest moment, cred că avem o energie bună, un spirit bun în echipă și vom fi pregătiți pentru meciurile care urmează.

A fost într-adevăr o perioadă dificilă, dar acum e în trecut. Astăzi, Rosca și Licsandru sunt cu echipa de sub 21 de ani, iar Josue Homawoo s-a alăturat echipei. După ce se întorc de la naționala de tineret, vom avea un lot complet la antrenamente, ceea ce este o veste bună pentru mine, pentru echipă, pentru club și pentru suporteri. Selmani și Hakim au jucat deja 45 de minute într-un meci amical sâmbătă. Cîrjan se recuperează și ar trebui să fie gata și el. Acestea sunt vești importante și bune pentru toți”, a declarat Zeljko Kopic, potrivit Radio Dinamo1948.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular Daniel Bîrligea la Frosinone?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:10

Transferul gândit de Gigi Becali a dat două goluri. Mihai Stoica: „Aș vrea să-l văd la alt gen de echipă”

13:05

Lando Norris a semnat! Campionul Mondial a ales echipa pentru care va pilota până în 2031

12:37

„Este profund ridicol!” Istvan Kovacs, din nou în centrul unui scandal, deși a luat decizia corectă!

12:33

Csikszereda – CFR Cluj, LIVE TEXT (ora 16:00). Marius Șumudică vrea prima victorie în deplasare

12:04

Misiune imposibilă? Kylian Mbappe a primit deadline: când îl poate depăși pe Cristiano Ronaldo

11:54

Andrei Rațiu, transfer în Premier League. Cine anunță mutarea: „Există deja un acord”

1 Cutremurător. Nicolae Negrilă a povestit cum a murit Nae Ungureanu: „Plâng, bă, tată! L-am găsit gheață” 2 Poliția a blocat roata unui Mercedes de 230.000 de euro! Surpriză când au descoperit cine era proprietarul: „Intrase la frizer!” 3 Tragere la sorți UEFA Conference League: Universitatea Craiova dă de Copenhaga, Brighton și Getafe. Tot programul 4 Tragere la sorți UEFA Europa League: Juventus vine la București! Cu cine ar fi picat Craiova 5 S-a făcut! Universitatea Craiova îşi vinde super-fotbalistul pe 3 milioane de euro. Unde va ajunge 6 Julian Alvarez mai are o șansă de a ajunge la Barcelona! Scenariul incredibil lansat de spanioli
Citește și