Închide meniul

Un club din Liga 1 a primit interdicție la transferuri! Prima reacție oficială: “Așa e! Suntem obligați să plătim”

Alex Ioniță Publicat: 13 noiembrie 2024, 22:50

Comentarii
Un club din Liga 1 a primit interdicție la transferuri! Prima reacție oficială: Așa e! Suntem obligați să plătim

Jucătorii de la Poli Iași și CFR Cluj, în timpul unui meci direct / Profimedia

Probleme uriașe pentru un club din Liga 1, care a primit interdicție la transferuri! Este vorba despre Poli Iași, echipă care se află pe locul al 11-lea în Liga 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Problemele de la Poli Iași au pornit de la faptul că oficialii nu i-au plătit 4 salarii lui Matija Katanec. Fostul fundaș central al echipei ar fi trebuit să încaseze suma de 17.000 de euro, din partea clubului din Copou.

Corneliu Șfaițer a confirmat că Poli Iași a primit interdicție la transferuri

Potrivit fanatik.ro, clubul din Copou a pierdut procesul cu Katanec și nu și-a achitat transferul. Alți 3 jucători se află într-o situație asemănătoare: Bouhenna, Allanzinho și Cabral.

Aceștia au părăsit-o pe Poli Iași la finalul sezonului trecut, iar acum oficialii echipei trebuie să le achite salariile restante, pentru ca interdicția să fie ridicată.

Președintele lui Poli Iași, Cornel Șfaițer, a confirmat că formația a primit interdicție la transferuri, interdicție care va intra în vigoare de joi, 14 noiembrie.

Reclamă
Reclamă

Conform oficialului, cei 4 jucători își vor primi banii, iar Poli Iași va scăpa de probleme.

„Da, așa este, știam că au făcut sesizare la FIFA. Noi suntem în concordat preventiv, trebuie să respectăm un plan de plăți și vom ridica și interdicția. Nici nu am primit încă hotărârea. Suntem responsabili acum și avem un plan pe care trebuie să îl respectăm, iar ei își vor primi banii. Deci, e vorba de Katanec, Bouhenna, Allanzinho și Cabral.

Nu există niciun pericol să fim depunctați. Până să transferăm jucători din străinătate, vom avea ridicată interdicția. Au mai fost cazuri în campionatul intern și nu va fi o problemă. Vom rezolva cât de repede.

Reclamă

Nu e vorba de o sumă mare, dar trebuie să respectăm un plan de plăți. De asemenea, la bugetul de stat suntem obligați acum să plătim, pe 25 ale lunii, toate datoriile”, a spus Șfaițer, conform sursei citate anterior.

Până în momentul de față, Poli Iași a adunat 20 de puncte în 16 partide jucate, la nivelul Ligii 1. Echipa din Copou a înregistrat 6 victorii, 2 rezultate de egalitate și 8 înfrângeri.

După pauza provocată de meciurile echipelor naționale, Poli Iași se va duela cu FC Botoșani. Meciul este programat pe data de 25 noiembrie, de la ora 17:30.

Poli Iași a fost învinsă de Sepsi, în ultimul meci jucat înainte de pauza competițională

Formaţia Sepsi OSK a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Poli Iaşi, în etapa a XVI-a a Ligii 1.

Pentru Sepsi au marcat Alimi (20) şi Neskovic (66). Golul echipei Poli Iaşi a fost înscris de Kamberi, în minutul 12, notează news.ro.

Cum au arătat echipele de start: 

Poli Iaşi: J. Fernandez – Todoroski (Itu – 31), Guilherme, Samayoa, R. Ispas – Gheorghiţă, Bordeianu, Gouet (V. Gheorghe – 69), Kamberi – Al. Roman – Harrison (Tailson – 69). Antrenor: Emil Săndoi

Sepsi: Gyenge – Haruţ, Ninaj, Ciobotariu – El Sawy (Otelita – 90+1), Alimi, Siger, Fl. Ştefan – Neskovic, Hajdin, Oberlin. Antrenor: Valentin Suciu

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:45
Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere”
12:23
VIDEOLeon Draisaitl a depăşit 1000 de puncte în NHL! Jucătorii lui Edmonton Oilers au sărbătorit chiar în faţa fostului coleg
11:26
Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie”
11:24
Cum se face un upgrade în Formula 1? Analiza lui Adrian Georgescu
11:04
Postarea lui Mihai Stoica aprinde derby-ul FCSB – Rapid: “Ce e mai bun abia urmează”
10:54
Unde se transferă Alexandru Dobre? Anunţul făcut de Victor Angelescu: “E greu de ţinut”
1 Anunţul făcut de UEFA despre Ștefan Târnovanu. Ce lovitură pentru portarul FCSB-ului 2 “Ştiu din interior”. Reacţie categorică după ce Dennis Politic a fost din nou “uitat” pe bancă la FCSB 3 FotoNoi imagini cu stadionul din România, de 117.000.000 de euro! Ce echipă va juca aici din 2028 4 Adi Popa face praf un fost coleg de la FCSB: “Am mai multe trofee decât are el goluri!” 5 Ultimele veşti despre Cornel Dinu după ce a părăsit spitalul. Mircea Lucescu şi Ionuţ Lupescu, aproape de el 6 Kennedy Boateng, reacție după apariția zvonurilor privind plecarea de la Dinamo: “Cei din club îmi știu valoarea”
Citește și