Închide meniul

Achraf Hakimi a semnat! Decizia internaţionalului marocan, după ce s-a spus că e dorit de Real Madrid

Publicat: 21 noiembrie 2024, 21:22

Comentarii
Achraf Hakimi a semnat! Decizia internaţionalului marocan, după ce s-a spus că e dorit de Real Madrid

Achraf Hakimi, în timpul unui meci la PSG/ Profimedia

Achraf Hakimi, fundaşul dreapta marocan al francezilor de la PSG, şi-a prelungit contractul cu gruparea pariziană până în 2029, a anunţat joi cotidianul francez L’Equipe.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În ultima perioadă, s-a vorbit că Real Madrid ar fi interesată de Achraf Hakimi. Echipa antrenată de Carlo Ancelotti este în căutarea unui înlocuitor pentru Dani Carvajal, după ce spaniolul s-a accidentat grav.

Achraf Hakimi şi-a prelungit contractul cu PSG până în 2029

Ajuns la PSG în vara anului 2021, Achraf Hakimi (26 de ani) a decis să-şi prelungească înţelegerea cu gruparea din capitala Franţei pentru încă trei ani, relatează news.ro. Astfel, fundaşul dreapta marocan, care semnase până în vara anului 2026, va mai juca pentru echipa campioană a Franţei alte trei sezoane, până în 2029.

Hakimi a evoluat pentru echipa condusă de Luis Enrique în treisprezece meciuri din acest sezon, toate ca titular. Dintre acestea, nouă au fost în Ligue 1, iar patru în Liga Campionilor. Marocanul a marcat două goluri pentru PSG.

Achraf Hakimi a evoluat în 84 de meciuri pentru naţionala Marocului, pentru care a marcat şi 10 goluri. El este şi căpitanul naţionalei Marocului.

Reclamă
Reclamă
  • 60 de milioane de euro este cota lui Achraf Hakimi, potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.com

Andrei Raţiu împarte un top uriaş cu Hakimi şi Di Lorenzo! Spaniolii, impresionaţi de fundaşul român: „Fulgerul lui Rayo!”

Andrei Raţiu împarte un top uriaş cu Hakimi şi Di Lorenzo, după evoluţiile sale impresionante din acest sezon, de la Rayo Vallecano. Spaniolii au avut doar cuvinte de laudă la adresa internaţionalului român.

Concret, Andrei Raţiu a fost inclus în topul celor mai buni cinci fundaşi dreapta din Europa. Fundaşul naţionalei este depăşit doar de Achraf Hakimi (PSG), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Jonathan Clauss (Nice) şi Dodo (Fiorentina).

Topul a fost alcătuit de către specialiştii de la WhoScored, care au analizat prestaţiile fundaşilor de la echipele din fotbalul european. Andrei Raţiu este titular de bază la Rayo Vallecano, iar spaniolii l-au numit „fulgerul” din apărarea echipei sale, ţinând cont de viteza sa, cât şi de faptul că participă şi în fazele ofensive.

Reclamă

Spaniolii au reamintit de interesul lui Altetico Madrid pentru Andrei Raţiu. Mutarea s-ar putea realiza în iarnă, Villarreal fiind cealaltă echipă interesată de serviciile sale.

„Andrei Rațiu este lord și maestru în flancul drept al lui Rayo și unul dintre stâlpii lui Inigo Perez (n.r. antrenorul lui Rayo Vallecano). Românul a jucat 800 de minute în nouă meciuri și a fost titular în toate.

Până acum are un gol împotriva lui Osasuna și un assist, date ce nu subliniază doar abilitățile sale defensive, dar și cele ofensive. Viteza este unul dintre punctele sale forte. Este fulgerul lui Rayo. Recordul său este de 35.5 km/h.

Atletico Madrid este una dintre echipele care îl urmăresc, la fel și alte cluburi din Premier League, Bundesliga și Serie A. Rayo a făcut deja o mutare, deoarece îl consideră esențial în viitor”, au notat spaniolii de la AS.com, despre Andrei Raţiu.

Înapoi la Homepage
Reclamă

A fost eliminat prea uşor Ştefan Târnovanu, în FCSB - Farul?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:51
Neluţu Sabău nu şi-a iertat fotbaliştii după înfrângerea de la Craiova: “Vreau jucători care să alerge”
0:41
Finala lui David Popovici la 200m liber LIVE TEXT (14:02). Românul luptă pentru aurul mondial în Singapore
0:29
Mirel Rădoi a făcut lumină după ce l-a “înţepat” pe Mihai Rotaru: “Am avut o discuţie cu patronul”
0:16
Reacţia lui Mihai Rotaru după victoria dramatică a echipei sale! Ce a spus despre Mirel Rădoi, care l-a atacat
0:06
“Trebuie să ne lăsăm de fotbal!” Alex Chipciu, semnal de alarmă după Universitatea Craiova – U Cluj: “Ăsta e nivelul”
0:00
După Gabriela Ruse, Sorana Cîrstea a fost eliminată şi ea în primul tur la Montreal!
1 “Mi-a spus să joc fotbal, i-am zis «păi ce, joc handbal?»”. Alexandru Musi, revoltat după Oțelul – Dinamo 2 Gigi Becali pregăteşte lovitura verii! Vrea să aducă doi jucători la FCSB. Condiţia pentru a face mutarea 3 “S-a prăbuşit” Ce a scris presa chineză despre Pan Zhanle şi David Popovici după seriile de la 200 m liber! 4 Cum l-a putut numi Gigi Becali pe Andrei Cordea, după ce a semnat cu CFR Cluj: “I-am zis lui Mihai Stoica” 5 David Popovici, debut în forţă la Mondialele de Natație. Românul, cel mai bun timp în serii la 200 m liber 6 Tensiuni imense după finalul partidei Oțelul – Dinamo: “Îți bați joc de noi” / “De ce să plec, că vrei tu”
Citește și