Închide meniul

Andrei Raţiu împarte un top uriaş cu Hakimi şi Di Lorenzo! Spaniolii, impresionaţi de fundaşul român: “Fulgerul lui Rayo!”

Viviana Moraru Publicat: 2 noiembrie 2024, 10:37

Comentarii
Andrei Raţiu împarte un top uriaş cu Hakimi şi Di Lorenzo! Spaniolii, impresionaţi de fundaşul român: Fulgerul lui Rayo!

Andrei Raţiu/ Profimedia

Andrei Raţiu împarte un top uriaş cu Hakimi şi Di Lorenzo, după evoluţiile sale impresionante din acest sezon, de la Rayo Vallecano. Spaniolii au avut doar cuvinte de laudă la adresa internaţionalului român.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Concret, Andrei Raţiu a fost inclus în topul celor mai buni cinci fundaşi dreapta din Europa. Fundaşul naţionalei este depăşit doar de Achraf Hakimi (PSG), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Jonathan Clauss (Nice) şi Dodo (Fiorentina).

Andrei Raţiu împarte un top uriaş cu Hakimi şi Di Lorenzo

Topul a fost alcătuit de către specialiştii de la WhoScored, care au analizat prestaţiile fundaşilor de la echipele din fotbalul european. Andrei Raţiu este titular de bază la Rayo Vallecano, iar spaniolii l-au numit “fulgerul” din apărarea echipei sale, ţinând cont de viteza sa, cât şi de faptul că participă şi în fazele ofensive.

Spaniolii au reamintit de interesul lui Altetico Madrid pentru Andrei Raţiu. Mutarea s-ar putea realiza în iarnă, Villarreal fiind cealaltă echipă interesată de serviciile sale.

“Andrei Rațiu este lord și maestru în flancul drept al lui Rayo și unul dintre stâlpii lui Inigo Perez (n.r. antrenorul lui Rayo Vallecano). Românul a jucat 800 de minute în nouă meciuri și a fost titular în toate.

Reclamă
Reclamă

Până acum are un gol împotriva lui Osasuna și un assist, date ce nu subliniază doar abilitățile sale defensive, dar și cele ofensive. Viteza este unul dintre punctele sale forte. Este fulgerul lui Rayo. Recordul său este de 35.5 km/h.

Atletico Madrid este una dintre echipele care îl urmăresc, la fel și alte cluburi din Premier League, Bundesliga și Serie A. Rayo a făcut deja o mutare, deoarece îl consideră esențial în viitor”, au notat spaniolii de la AS.com, despre Andrei Raţiu.

Andrei Raţiu este în echipa lunii octombrie din La Liga

Andrei Raţiu a prins echipa ideală din această luna din La Liga. După prestaţiile foarte bune din octombrie, internaţionalul român a fost numit cel mai bun fundaş dreapta al acestei luni din prima ligă spaniolă.

Reclamă

În urma notelor acordate de whoscored.com, Andrei Raţiu are o medie de 7,32. Acest lucru îl face cel mai bun fundaş dreapta al lunii octombrie din La Liga şi i-a făcut loc în echipa ideală.

Internaţionalul român a fost integralist în toate cele trei meciuri disputate de Rayo Vallecano luna aceasta, în victoriile cu Real Valladolid (2-1) şi Alaves (1-0), dar şi în înfrângerea cu Mallorca (0-1).

În echipa lunii octombrie fac parte şi cinci staruri de la Barcelona: Inigo Martinez, Lamine Yamal, Pedri, Raphinha şi Robert Lewandowski.

Înapoi la Homepage
Reclamă

O va duce Mirel Rădoi pe FCSB în Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:09
LIVE TEXTReal Madrid – Manchester City 3-0. Fede Valverde, hat-trick pe Bernabeu. Bodo/Glimt face show cu Sporting
22:57
Gigi Becali a rostit trei nume: Băluță, Cicâldău şi Macalou! “Am făcut ce am vrut eu…”
22:54
Fede Valverde, hattrick fabulos cu Manchester City! La primul gol pasa i-a fost dată de Courtois!
22:47
Puştiul de 18 ani de la Real Madrid a scris istorie! A doborât recordul lui Raul la meciul cu Manchester City
22:34
Colegul lui Ianis Hagi, Umit Akdag, e dorit de Galatasaray! Oferta pentru Alanyaspor
22:19
U BT Cluj, pentru a treia oară la rând în sferturile EuroCup! Victorie categorică la Podgorica
1 S-a supărat şi a plecat de la FCSB! Mihai Stoica a confirmat: “Am semnat încetarea contractului” 2 UPDATEÎncă o plecare de la FCSB, după venirea lui Mirel Rădoi. Thomas Neubert şi-a reziliat contractul 3 Cutremur la Dinamo. Zeljko Kopic ar fi anunţat jucătorii că pleacă 4 Surpriză uriaşă! S-a aflat numele echipei cu care Mirel Rădoi ar fi bătut palma 5 Ce fost jucător de la Rapid a adus Mirel Rădoi la FCSB. A dat echipa în judecată, după şapte sezoane bifate în Giuleşti 6 Primul nume care sare din schemă la FCSB după venirea lui Mirel Rădoi. Anunţul făcut de Mihai Stoica
Citește și