Şoc în tenisul mondial: Iga Swiatek, suspendată pentru dopaj! Anunţul ITIA

Bogdan Stănescu Publicat: 28 noiembrie 2024, 16:28

Comentarii
Şoc în tenisul mondial: Iga Swiatek, suspendată pentru dopaj! Anunţul ITIA

Iga Swiatek, la US Open / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Iga Swiatek a fost suspendată pentru o lună pentru dopaj, după o înţelegere cu ITIA. Fostul lider mondial, în prezent pe locul 2 WTA, a fost testată pozitiv cu trimetazidină.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Swiatek a pledat vinovată în acest caz, obţinând astfel o pedeapsă redusă. ITIA a explicat că substanţa s-a regăsit în corpul jucătoarei poloneze după ce aceasta a consumat din greşeală un produs.

Iga Swiatek va fi suspendată o lună din competiţii după ce a fost testată pozitiv cu trimetazidină

Jucătoarea poloneză Iga Swiatek a acceptat o suspendare de o lună, în acord cu programul anti-doping din tenis”, a anunţat ITIA pe contul de X.

ITIA a precizat că Iga Swiatek a fost testată pozitiv în luna august a acestui an. Pe 12 septembrie i s-a interzis să participe în turnee, dar interdicţia i s-a ridicat pe 4 octombrie.

Iga Swiatek ar mai avea de ispăşit doar 8 zile de pedeapsă, având în vedere că se ia în calcul şi perioada în care poloneza a fost suspendată provizoriu.

Reclamă
Reclamă

Iga Swiatek ar fi luat melatonină

ITIA a explicat că substanţa interzisă s-ar fi regăsit în corpul jucătoarei poloneze după ce ea a luat melatonină, care este folosită pentru reglarea somnului.

Swiatek ar fi apelat la melatonină pentru a combate decalajul de fus orar. Swiatek a contestat suspendarea iniţială, în termenul regulamentar, de 10 zile, şi a câştigat apelul. Acesta ar fi fost motivul pentru care cazul nu a fost dezvăluit publicului.

În perioada suspendării, Swiatek nu a putut evolua la turneele Korea Open, China Open şi Wuhan Open. Jucătoarea poloneză va pierde premiul în bani de la Cincinnati Open. La acel turneu Swiatek a ajuns până în semifinale.

Reclamă

Jannik Sinner a fost şi el testat pozitiv! Cazul lui a declanşat o controversă uriaşă

Jannik Sinner a fost şi el testat pozitiv în acest an. Liderul ATP a fost depistat pozitiv de două ori în luna martie pentru clostebol, un steroid care poate fi folosit pentru creşterea masei musculare, dar a fost exonerat de vină sau neglijenţă de către un tribunal independent.

Sinner ar suferi de o boală numită dermatită psoriaziformă. Acesta ar fi motivul pentru care italianul a fost tratat cu Trofodermin, un spray care conţine o cantitate mică de clostebol.

Purtătoarea de cuvânt a lui Sinner, Fabienne Benoit, a oferit aceste explicaţii după ce italianul a fost depistat de două ori pozitiv cu clostebol.

Jannik suferă de o boală de piele numită dermatită psoriaziformă, din cauza căreia pielea de pe picioarele și spatele lui dă mâncărimi mari. Acestea duc la zgârieturi, apar mici crăpături și răni în zonele respective”, declara Fabienne Benoit, citată de Bild.

 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Vor merge Craiova şi CFR într-o grupă europeană?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:17 1 aug.

Renăscutul Alberto Soro, gust amar după Oţelul – Dinamo 1-1: „Se întâmplă multe”

0:12 1 aug.

Mihai Stoica nu s-a mai abţinut şi a criticat doi jucători de la FCSB: „Nu am pronunţat niciodată nume de jucători”

0:04 1 aug.

Nuno Campos a cerut transferuri după Oţelul – Dinamo: „Aştept!”. Fotbalistul pe care l-a lăudat

23:40

VIDEOBirmingham City – Barcelona 2-2 după 90 de minute. Englezii s-au impus la loviturile de departajare sub privirile lui Bellingham

23:35

Oţelul Galaţi – Dinamo 1-1. Gazdele confirmă startul bun de sezon, oaspeţii sub aşteptări

23:27

VideoL-a uimit şi pe Jude Bellingham! Cochrane a lovit transversala după o fază superbă în Birmingham City – Barcelona

1 Revoltă la FCSB! Jucătorii îi cer lui Gigi Becali să-l demită pe Marius Baciu 2 UPDATEOficial! FC Hermannstadt s-a retras din Liga a II-a, FRF a anunțat cine îi ia locul 3 Nebunie curată: echipa dintr-un sat cu 500 de locuitori și cu un ciung în primul 11 a dat lovitura în Europa! 4 UPDATEAdrian Ropotan, supus unei operații de urgență. Stelian Ogică, socrul lui, primele detalii 5 FotoMicrobuzul cu jucători de la Dinamo 2, accident rutier grav: un decedat! Adrian Ropotan are fracturi deschise 6 MM Stoica, atacat de un suporter la o cafenea din Bucureşti! Teodora, martoră la tot evenimentul
Citește și