Închide meniul

Bayern Munchen, eliminată în optimile Cupei Germaniei! Neuer a primit cartonaş roşu pentru prima dată în carieră

Bogdan Stănescu Publicat: 4 decembrie 2024, 11:11

Comentarii
Bayern Munchen, eliminată în optimile Cupei Germaniei! Neuer a primit cartonaş roşu pentru prima dată în carieră

Momentul în care Manuel Neuer vede primul cartonaş roşu din carieră / Profimedia Images

Formaţia Bayern Munchen a fost eliminată, marţi seară, de deţinătoarea trofeului, Bayer Leverkusen, în optimile de finală ale Cupei Germaniei. Pe Allianz Arena, Leverkusen s-a impus cu 1-0 şi la bavarezi Manuel Neuer a primit primul cartonaş roşu din carieră, potrivit AFP.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Învingătorii au marcat prin Tella‚ în minutul 69. Neuer, în vârstă de 38 de ani, a fost eliminat în minutul 1. A fost primul roşu pentru Manuel Neuer în întreaga sa carieră – 866 de meciuri, inclusiv apariţiile sale pentru naţionala Germaniei.

Bayer Leverkusen, deţinătoarea trofeului, a eliminat-o pe Bayern Munchen din Cupa Germaniei

În minutul 17, Manuel Neuer a ieşit din suprafaţa de pedeapsă şi s-a ciocnit violent cu umărul drept de Jeremie Frimpong, care îi depăşise pe Konrad Laimer şi Dayot Upamecano. Arbitrul Harm Osmers nu a ezitat o secundă şi a acordat, pe bună dreptate, cartonaşul roşu, relatează news.ro.

În locul lui Neuer, în poartă a intrat israelianul Daniel Peretz, care a strălucit în Liga Naţiunilor cu naţionala sa.

“Am sperat că a fost o poziţie de ofsaid, dar nu a fost. Am încercat să le spun jucătorilor să fie încrezători, că încă putem reuşi. Apoi i-am spus câteva cuvinte lui Dani (Daniel Peretz), doar să facă jocul lui”, a declarat Manuel Neuer la zona mixtă.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

O va ajuta Olimpiu Moruţan pe Rapid să ia titlul în Liga 1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:11
Nota primită de Cristi Chivu, după ce Inter a suferit al treilea eșec la rând în Champions League
23:50 20 ian.
Inter – Arsenal 1-3. Cristi Chivu, duş rece în Liga Campionilor. Vezi toate rezultatele: Scor şoc în Bodo/Glimt – Manchester City
23:50 20 ian.
Surpriză în grupa României la Europeanul de handbal. Campioana mondială și olimpică, învinsă la limită
23:28 20 ian.
Interul lui Cristi Chivu insistă pentru o “repatriere” de senzație. Colegul lui Dennis Man, dorit pe Meazza
22:56 20 ian.
Cum a justificat Pep Guardiola eşecul ruşinos cu Bodo/Glimt
22:54 20 ian.
Kylian Mbappe i-a egalat recordul lui Cristiano Ronaldo! Gestul francezului după ce a marcat cu AS Monaco
1 Gata, Nicolae Stanciu a semnat. Clubul cu care a bătut palma 2 Transferul pentru care Gigi Becali luptă cu echipe din Olanda, Belgia, Spania şi Italia 3 FotoImagini rare cu părţinţii si sora lui Radu Drăguşin. Ce mesaj au avut la cununia civilă: “Să aibă o familie frumoasă” 4 UPDATERăsturnare de situaţie! Jucătorul dat la CFR Cluj a fost prezentat de rivala U Cluj 5 Rapid a făcut anunțul în privința lui Olimpiu Moruțan: „O tâmpenie!” 6 Vlad Chiricheş e OUT de la FCSB! Jucătorul şi-a dat acordul pentru rezilierea contractului
Citește și