Închide meniul

Schimbare radicală în ultima etapă a Cupei României! FRF a făcut anunţul: “Pentru a menţine principiul echidistanţei”

Alex Masgras Publicat: 16 decembrie 2024, 17:07

Comentarii
Schimbare radicală în ultima etapă a Cupei României! FRF a făcut anunţul: Pentru a menţine principiul echidistanţei

Dinamo - FCSB, în Cupa României / Profimedia

Ultima etapă din faza grupelor a Cupei României, care va avea loc în perioada 17-19 decembrie, se va disputa fără sistem VAR, chiar dacă sunt mai multe echipe de primă divizie care evoluează pe teren propriu etapa aceasta.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FRF a făcut acest anunţ, susţinând că aceasta a fost singura soluţie prin care putea să asigure desfăşurarea meciurilor în condiţii echitabile.

Ultima etapă din Cupa României se va disputa fără sistemul VAR

Federaţia Română de Fotbal a anunţat, luni, pe site-ul său oficială, că meciurile din ultima etapă a fazei grupelor Cupei României se vor disputa fără sistemul VAR.

“Federaţia Română de Fotbal informează că partidele din ultima rundă a fazei grupelor Cupei României Betano nu vor beneficia de arbitraj video (VAR). Această decizie a fost luată având în vedere faptul că partenerul EAD, care furnizează serviciile VAR, nu dispune de toate cele trei unităţi mobile necesare pentru a acoperi toate meciurile în care evoluează echipe din prima ligă, în fiecare din cele trei zile ale acestei etape”, se arată pe FRF.ro.

“Pentru a menţine principiul echidistanţei şi neavând criterii aplicabile în selectarea anumitor partide, Departamentul de Competiţii al FRF a hotărât să nu se utilizeze sistemul VAR la niciunul dintre meciurile acestei etape.

Reclamă
Reclamă

FRF consideră că decizia luată este singura care oferă o soluţie prin care se poate asigura desfăşurarea meciurilor în condiţii echitabile pentru toate echipele din acelaşi eşalon fotbalistic”, a adăugat Federaţia Română de Fotbal.

Programul ultimei etape din faza grupelor Cupei României

Marţi, 17 decembrie

  • Oţelul Galaţi – Sepsi OSK (ora 20:00)
  • CSM Reşiţa – AFK Csikszereda (ora 20:00)
  • Unirea Alba Iulia – SCM Rm. Vâlcea (ora 20:00)

Miercuri, 18 decembrie

Reclamă
  • UTA – Farul Constanţa (ora 17:00)
  • Politehnica Iaşi – FC Hermannstadt (ora 17:00)
  • CS Sănătatea Cluj – Unirea Ungheni (ora 17:00)
  • FCSB – Universitatea Craiova (ora 20:00)
  • Dinamo Bucureşti – ACS Petrolul Ploieşti (ora 20:00)
  • Agricola Borcea – Metalul Buzău (ora 20:00)

Joi, 19 decembrie

  • FC Rapid – CFR Cluj (ora 20:00)
  • Ceahlăul Piatra Neamţ – FC Botoşani (ora 20:00)
  • CS Afumaţi – CFC Argeş (ora 20:00)
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:00
Ce circuite li se potrivesc lui Lando, Oscar și Max. Analiza lui Adrian Georgescu
0:30
VIDEOPorto – Braga 2-1. “Dragonii” sunt lideri în Liga Portugal. Mora şi Sainz au adus victoria
0:30
VIDEONew Orleans Pelicans – Oklahoma City Thunder 106-137. Campioana en-titre din NBA, a 7-a victorie la rând
0:03
“Frustrarea e mare!” Mihai Rotaru a pus tunurile pe arbitraj, după Universitatea Craiova – Rapid 2-2: “Cerem să fim respectaţi”
23:40 2 nov.
Verdictul specialistului după ce Craiova a primit penalty la ultima fază a meciului cu Rapid. Jucătorul lăudat: „Stofă de stofă”
23:36 2 nov.
Legenda Craiovei s-a revoltat, după ce Mirel Rădoi a plecat în timpul meciului cu Rapid: “Nu are voie să plece!”
1 Neluțu Varga, anunț uriaș pentru CFR Cluj: „Toată lumea trebuie să își facă treaba” 2 Au furat 88 de milioane de euro în jaful secolului și au fost prinși la stadion, la meciul echipei favorite 3 Gigi Becali, anunţ la miezul nopţii despre viitorul lui Denis Alibec 4 Dani Coman, replică devastatoare după derapajul lui Gigi Becali: “S-ar putea să nu-l poată spăla nici tot Argeșul” 5 Daniel Opriţa a sărit la scandal după ce Steaua a pierdut în Ghencea. Penalty executat mult peste poartă 6 Derapaj al lui Gigi Becali! Jucătorul care nu va mai ajunge la FCSB: “Au făcut pe șmecherii, pe jigodiile, acum la revedere”
Citește și