Închide meniul

Un supercomputer a stabilit echipele care se vor califica în play-off-ul Ligii 1! Cine ar urma să câștige titlul

Publicat: 25 decembrie 2024, 17:23

Comentarii
Un supercomputer a stabilit echipele care se vor califica în play-off-ul Ligii 1! Cine ar urma să câștige titlul

Bucuria jucătorilor de la FCSB / Hepta

Un supercomputer a analizat lupta pentru calificarea în play-off-ul Ligii 1 și a stabilit care vor fi cele șase echipe care își vor îndeplini obiectivul. Potrivit acestuia, Marius Șumudică ar urma să trăiască o deziluzie pe banca Rapidului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Este o luptă nebună și pentru titlul din Liga 1. Primele cinci echipe clasate sunt despărțite numai de două puncte. U Cluj a terminat anul pe primul loc, dar este despărțită doar prin golaveraj de FCSB. Dinamo, Universitatea Craiova și CFR Cluj sunt și ele la mare luptă.

Un supercomputer a stabilit care vor fi echipele calificate în play-off

Cele cinci echipe au șanse mari de a se califica în play-off. Pentru ultima poziție sunt în cărți Petrolul, Sepsi și Rapid. Din urmă vin tare și Hermannstadt și UTA.

Statisticienii de la Football Meets Data au calculat, cu ajutorul unui supercomputer, care sunt șansele fiecărei echipe în parte. FCSB are 98%, în timp ce U Cluj este considerată cu 96% șanse de a fi în play-off.

Sepsi Sf. Gheorghe ar fi echipa cu cele mai mari șanse să obțină calificarea în play-off. Este văzută cu 47% șanse. Rapid, în schimb, are 36& șanse de a își îndeplini obiectivul. Giuleștenii stau mai bine decât echipa care a reușit să termine anul pe locul 6, Petrolul (33%).

Reclamă
Reclamă

Șansele pentru intrarea în play-off, potrivit Football Meets Data:

  • FCSB – 98%
  • U Cluj – 96%
  • CFR Cluj – 93%
  • Universitatea Craiova – 93%
  • Dinamo – 85%
  • Sepsi OSK – 47%
  • Rapid – 36%
  • Petrolul – 33%
  • Hermannstadt – 6%
  • UTA Arad – 5%
  • Farul – 4%
  • Oțelul Galați – 4%

În ceea ce privește lupta pentru titlu, FCSB are în prezent 40% șanse de a-și apăra trofeul. Procentajul i-a crescut cu 3 procente după victoria din deplasare cu Poli Iași.

Reclamă

CFR Cluj este văzută cu a doua șansă, dar statisticienii îi dau 18% șanse lui Dan Petrescu de a aduce titlul în Gruia. Universitatea Craiova (15%) și U Cluj (12%) sunt următoarele în top. Surprinzător, Dinamo are numai 5% șanse la titlu, chiar dacă a terminat anul pe podium.

Marius Şumudică şi-a făcut toate calculele pentru play-off

Şumudică și-a făcut calculele pentru un loc în play-off. Antrenorul Rapidului a vorbit şi despre lupta la titlu şi e convins că FCSB este principala favorită. Consideră că roş-albaştrii au prima şansă la apărarea trofeului.

Sunt ferm convins că după perioada de pregătire vom arăta cu totul altfel. Vin două meciuri acasă, jucăm cu Iaşi şi cu Craiova acasă. Calculul meu este de minim 4 puncte, minim 4. Dacă vom reuşi să facem 6 puncte cu siguranţă vom fi în play-off. Cu siguranţă! Dar mai sunt 27 de puncte în joc. Cred că, cu 43-44 de puncte, Rapid se va afla în play-off.

Practic pentru play-off, cu tot respectul pentru celelalte echipe, cred că va fi o luptă în 3… noi, Petrolul şi Sepsi pentru ultimul loc de play-off. Asta cred eu în momentul de faţă.

(Dinamo poate să fie o candidată la titlu?) Dinamo este o echipă estetică, care joacă un fotbal plăcut, dar nu e la nivelul FCSB-ului. Nu este la nivelul FCSB-ului! FCSB este o echipă care are în ADN jocurile astea internaţionale, îi ajută foarte mult… cresc jucând cu adversari foarte puternici. Jocurile astea nu pot decât să îţi dea putere. Cred că FCSB este principala candidată la campionat. Am văzut că CFR a câştigat… Craiova. Nu ştiu ce se întâmplă în perioada de mercato.

Dacă le pleacă nişte jucători (n.r. celor de la FCSB) şi am văzut că se vorbeşte despre Târnovanu, Olaru… dacă vor pierde, nu este uşor. Dinamo este o echipă plăcută ochiului. Dinamo niciodată nu făcea atâtea puncte dacă nu jucau pe Arcul de Triumf. Dacă juca pe Arena Naţională, Dinamo nu avea atâtea puncte cât are acum. I-a ajutat enorm, enorm!„, a declarat Marius Şumudică la conferinţa de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge FCSB în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
9:02
“Aşa a vrut Dumnezeu să marchez”. Reacţia lui Florin Tănase, după golul neobişnuit marcat în Petrolul – FCSB
8:51
Liviu Ciobotariu a aflat în timpul interviului că Petrolul poate lua 2 jucători de la FCSB. Reacţia antrenorului
8:31
VIDEOOleksandr Usyk, campion mondial absolut al greilor. Ucrainaneanul l-a făcut KO pe Daniel Dubois în runda 5
8:23
Unde a ajuns fotbalistul dat afară de FCSB după doar 255 de minute jucate și criticat dur de Mihai Stoica
8:10
VIDEOLionel Messi a doborât recordul lui Cristiano Ronaldo! Dublă spectaculoasă şi assist genial pentru Inter Miami
8:08
“E o chestiune de timp”. Elias Charalambous, plin de încredere după prima victorie a FCSB-ului din campionat
1 Noul jucător al lui Dinamo, convins de Ianis Hagi să semneze: „E unul dintre prietenii mei, mi-a vorbit de bine” 2 Ioan Andone, cucerit de noul jucător al lui Dinamo: „Va marca 12-14 goluri în 3-4 luni” 3 OFICIAL | Hakim Abdallah a semnat cu UTA Arad, la mai puţin de 24 de ore de când s-a despărţit de Dinamo 4 Dinamo poate pierde un jucător de bază. Titularul lui Zeljko Kopic, dorit de fosta echipă a lui Reghecampf 5 Gigi Becali a dat verdictul după meciul cu Petrolul! De ce nu l-a schimbat pe Darius Olaru: “Nu am timp de ritm” 6 Giovanni Becali, dezvăluiri despre transferul lui Louis Munteanu! Ce ofertă ar fi primit, de fapt, CFR Cluj
Citește și