Închide meniul

„Lumea mă vede arogant” Cum s-a apărat Louis Munteanu, după ce a primit critici dure. Mesajul atacantului de la CFR Cluj

Alexandra Costea Publicat: 27 decembrie 2024, 9:03

Comentarii
Lumea mă vede arogant” Cum s-a apărat Louis Munteanu, după ce a primit critici dure. Mesajul atacantului de la CFR Cluj

Louis Munteanu, în timpul unui meci / Profimedia

Louis Munteanu a ajuns la CFR Cluj în această vară, de la Fiorentina. Formația din Gruia a plătit 2,5 milioane de euro pentru atacantul în vârstă de 22 de ani, fiind cel mai scump transfer din Liga 1 din perioada de mercato de vară. Internaționalul de tineret s-a impus rapid în Gruia. Cu toate acestea, criticile n-au întârziat să apară. Acum, Munteanu le-a dezvăluit fanilor cum este el cu adevărat.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Atacantul titular de la naționala U21 a marcat 9 goluri în cele 20 de partide în care a jucat pentru „feroviari”.

Louis Munteanu, declarații de Crăciun. Cum se descrie atacantul de la CFR Cluj

Pe lângă realizările sale individuale, atacantul a fost implicat în mai multe dispute în prima jumătate a sezonului, cel mai cunoscut fiind conflictul de la distanță cu Joyskim Dawa (28 de ani), fundașul central al FCSB. Deși a fost în centrul acestui episod, Louis Munteanu a declarat că nu este deloc o persoană conflictuală.

Mai mult, cu ocazia sărbătorilor de iarnă, Munteanu a dezvăluit într-un interviu realizat de CFR Cluj, cum este el, de fapt, ca persoană. Fotbalistul a mărturisit că este un om simplu, chiar dacă pe teren poate părea ușor arogant.

”Sunt un tip simplu, lumea mă vede arogant. Eu îmi văd de treaba mea, după antrenamente mă duc acasă, mă joc pe calculator. Îmi place foarte mult pescuitul”, a declarat atacantul de 22 de ani, pentru CFR Cluj.

Reclamă
Reclamă

În derby-ul cu Rapid, Dan Petrescu l-a scos de pe teren pe Louis Munteanu în minutul 76. Atacantul a avut o reacţie nervoasă şi a fost “taxat” imediat de Basarab Panduru.

Iar vorbește cu Petrescu, e nemulțumit. Petrescu îl întreabă, «Ai făcut ceva? Te-am lăsat 75 de minute, ce ai făcut în alea 75 de minute?» El vrea să joace 90 de minute, e tot timpul nemulțumit, a jucat tot timpul, în alea 15 minute poate îmi vine o minge și o bag în poartă.

Dacă îți vine o minge acolo cine o bagă, Michael sau Louis Munteanu? Nu e normal să fie mereu nemulțumit, nefăcând nimic“, a transmis atunci Panduru.

Reclamă

Achiziționat pe o sumă considerabilă de către patronul Ioan Varga, Louis Munteanu și-a câștigat locul în echipa CFR-ului. Atacantul a înscris de 9 ori și a oferit o pasă decisivă, cifre care îl plasează pe poziția a doua în clasamentul marcatorilor din Liga 1, după Daniel Bîrligea de la FCSB, cu 10 goluri.

Conform Transfermarkt, Munteanu are o cotă de piață de 2,2 milioane de euro. Ioan Varga a menționat în repetate rânduri că a primit oferte atractive pentru atacant în prima parte a sezonului, dar se pare că nu este pregătit să se despartă ușor de golgheterul echipei.

Louis Munteanu, mesaj războinic pentru rivalele la titlu

Louis Munteanu a avut un mesaj războinic pentru rivalele CFR-ului la titlu. Munteanu e convins că ardelenii vor câştiga titlul. CFR Cluj a câştigat cu 3-2 partida cu Oţelul Galaţi.

”Am încheiat anul cum trebuie, cu o victorie. Suntem fericiți pentru această victorie și sper că la anul vom avea evoluții mai bune și vom câștiga campionatul.  M-am bătut pentru fiecare minge, asta îmi cere antrenorul și asta trebuie să fac. Sunt fericit pentru victoria echipei.

Nu ne-am așteptat să fim egalați, a fost o greșeală la golul doi, dar am dat dovadă de caracter și de faptul că suntem o echipă unită. Am terminat anul cum trebuie, cu o victorie, și sperăm ca, la anul, să nu mai facem aceleași greșeli și să învățăm din ele, pentru că avem o echipă foarte bună.

I-am cântat ‘La mulți ani’ (n.r. lui Dan Petrescu). Suntem fericiți că am câștigat pentru el. Și, înainte de meci, am fost la dânsul în birou, iar el ne-a spus că își dorește mai mult să câștige decât să îi cântăm ‘La mulți ani’”, a declarat Louis Munteanu.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:02
Lando Norris, prima reacție după succesul din Marele Premiu al Mexicului: „O cursă simplă, așa cum îmi doresc”
23:59 26 oct.
Gigi Becali a anunțat un nou transfer, după FCSB – UTA 4-0: „Vine din iarnă”
23:40 26 oct.
VIDEOLando Norris a câștigat Marele Premiu al Mexicului. Britanicul, noul lider din clasamentul general al piloților
23:30 26 oct.
Adrian Mihalcea a răbufnit după umilința cu FCSB: “E ca un vis urât din care nu ne trezim. A fost un meci școală”
23:29 26 oct.
Florin Tănase, discurs devastator la adresa lui Giovanni Becali: „Mi-e milă de el, săracul. A decăzut”
23:13 26 oct.
Gestul lui Denis Alibec care arată ruptura lui de FCSB. Gigi Becali: “Îl bag acolo, măcar cu ei să dai gol”
1 Gigi Becali, dezvăluire incredibilă despre sfințirea Catedralei Neamului. Fără precedent 2 FotoGestul lui Mirel Rădoi pentru Ştefan Baiaram după ce l-a schimbat în meciul Metaloglobus – Universitatea Craiova 3 FCSB – UTA 4-0. Campioana României se apropie la doar trei puncte de zona de play-off 4 Jucătorii lăudați de Gigi Becali, după FCSB – UTA 4-0: „Fotbalul e foarte ușor” 5 Cum a fost surprins Gigi Becali la sfinţirea Catedralei Neamului, la prima oră! Ce a făcut chiar la intrare 6 „Alege drumul lui Neymar”. Lamine Yamal, făcut praf după Real Madrid – Barcelona 2-1. Nota umilitoare primită
Citește și