Închide meniul

„Nu sunt salvator” Leo Grozavu, primele declaraţii după ce a preluat-o pe FC Botoşani. Antrenorul a ajuns în cantonamentul din Antalya

Alexandra Costea Publicat: 6 ianuarie 2025, 15:59

Comentarii
Nu sunt salvator” Leo Grozavu, primele declaraţii după ce a preluat-o pe FC Botoşani. Antrenorul a ajuns în cantonamentul din Antalya

Leo Grozavu - Profimedia

Leo Grozavu a ajuns în cantonamentul din Antalya, gata să semneze cu FC Botoşani. Tehnicianul în vârstă de 57 de ani va prelua banca tehnică a moldovenilor, după ce Liviu Ciobotariu a fost demis. Anunțul a fost făcut în această dimineață de patronul Valeriu Iftimie.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Grozavu a oferit primele declarații după ce a preluat ștafeta de la Liviu Ciobotariu.

Prima reacţie a lui Leo Grozavu după ce a fost anunţat antrenor la FC Botoşani

Tehnicianul are în faţă o adevărată provocare. FC Botoşani a încheiat 2024 pe locul 15, cu 18 puncte după 21 de etape disputate în Liga 1. Leo Grozavu a ajuns în Turcia la doar câteva ore după ce Valeriu Iftimie a anunţat despărţirea de fostul tehnician, Liviu Ciobotariu. Ciobi a fost demis la doar două zile după startul stagiului de pregătire din Antalya.

„Nu sunt eu salvator. Sunt gata de luptă. Am fost un luptător și voi rămâne. Programul nu e îngrozitor, trebuie să joci cu orice echipă. Nu poți juca cu echipe de Liga 3. Nimeni nu-ți garantează că poți câștiga meciul înainte să îl joci. Am mai fost în situații grele. E o provocare și asta.

Îmi e greu să estimez șansele, trebuie să facem o evaluare rapidă. Cel mai mare dușman e timpul nu este timp. Cunosc jucătorii, marea lo majoritate, am urmărit Liga 1.

Reclamă
Reclamă

Rămâne de văzut în perioada imediat următoare ce retușuri vom face, să ne prindă campionatul în cea mai bună condiție. Nu a fost foarte greu. Au fost discuții aseară târziu.

Rămâne de văzut la fața locului ce va fi, sper să fie totul în regulă. Am venit pregătit să facem treabă. Sunt convins că vom ajunge la un numitor comun. Campionatul e foarte echilibrat. Evidența asta spune, e diferență mică de puncte între toate echipele”, a declarat Leo Grozavu, pentru gsp.ro.

Leo Grozavu revine la FC Botoşani după mai bine de şapte ani. Ce salariu va încasa

Leo Grozavu a fost numit antrenor la FC Botoşani, fiind liber de contract după ce s-a despărțit de Poli Iași în martie 2024. Acesta a pregătit formaţia de pe stadionul ”Emil Alexandrescu” între 2022 și 2024, reușind și promovarea în Liga 1. Înainte de experiența de la Iași, Grozavu a fost timp de aproape doi ani antrenorul celor de la Sepsi OSK, unde a strâns 82 de meciuri.

Reclamă

De asemenea, Leo Grozavu se întoarce după șapte ani și jumătate pe banca echipei pe care a mai antrenat-o în trecut, ultimul său mandat fiind în perioada 2016 – 2017.

Potrivit fanatik.ro, Leo Grozavu va încasa un salariu impresionant la penultima clasată din Liga 1. Valeriu Iftime i-a oferit 10.000 de euro pe lună şi un contract valabil până în vară. Dacă Grozavu va reuşi să scoată echipa din criză şi o va păstra în Liga 1, contractul îi este prelungit automat.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:43
UEFA a explicat de ce Istvan Kovacs nu a acordat penalty la faza controversată din Liverpool – Real Madrid 1-0!
0:24
Verdictul specialistului după decizia controversată luată de Istvan Kovacs în Liverpool – Real Madrid 1-0!
23:53 4 nov.
Liverpool – Real Madrid 1-0, cu Istvan Kovacs la centru. Românul, decizie controversată! Toate rezultatele
23:39 4 nov.
Nota primită de Dennis Man după ce a jucat 58 de minute în Olympiacos – PSV
23:22 4 nov.
Reacţia spaniolilor după ce Istvan Kovacs i-a refuzat un penalty lui Liverpool cu Real Madrid
23:02 4 nov.
Nebunie în PSG – Bayern! A marcat de două ori, dar a fost eliminat pentru un fault grosolan. Adversarul, în lacrimi
1 Alertă în Gruia! S-a cerut intrarea CFR-ului în insolvență 2 Valeriu Iftime, savuros! A numit echipele care vor ajunge în play-off: “Vă daţi seama ce a ajuns Botoşaniul” 3 Rapid pregătește primul transfer al iernii. Mutarea de titlu pe care vor să o facă giuleștenii 4 “Trebuie arestat” Fanii englezi s-au năpustit asupra lui Istvan Kovacs după ce nu i-a dat penalty lui Liverpool! 5 Universitatea Craiova şi Dinamo au intrat pe fir! Se bat pe jucătorul dorit de FCSB 6 Fostul jucător de la FCSB, refuz categoric pentru Gigi Becali: “Cel puţin cât e acolo”
Citește și