Închide meniul

Sorin Cârţu, ultimatum pentru Costel Gâlcă: “Dacă nu facem asta, suntem pa! Mica dramă se transformă într-o dramă mai mare”

Publicat: 26 ianuarie 2025, 16:26

Comentarii
Sorin Cârţu, ultimatum pentru Costel Gâlcă: Dacă nu facem asta, suntem pa! Mica dramă se transformă într-o dramă mai mare

Sorin Cârţu, în timpul unui meci / Hepta

Sorin Cârţu i-a dat un ultimatum lui Costel Gâlcă după ce Universitatea Craiova a pierdut derby-ul cu Rapid din Giuleşti, scor 0-1. Preşedintele Universităţii Craiova i-a trasat un obiect ferm antrenorului: 9 puncte în următoarele 3 etape.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Universitatea Craiova va juca în următoarele 3 etape cu Poli Iaşi şi Universitatea Cluj pe teren propriu, şi în deplasare la Unirea Slobozia. În caz contrar, Cârţu spune că Gâlcă trebuie să plece de la echipă.

Sorin Cârţu a pus presiune pe Costel Gâlcă

„Îți trebuie o mare știință ca antrenor să gestionezi asemenea momente. Că e în stare Gâlcă sau nu, vedem după astea 3 etape. Acum își dă examenul de ce înseamnă știința lui de antrenor. Nimic sub nouă puncte în următoarele trei meciuri. Ai două partide acasă.

Gâlcă își arată valoarea, decizia va fi a acționarilor. Dar ce e sub 9 puncte, suntem pa! Mica dramă se transformă într-o dramă mai mare. Tu ca antrenor nu pregătești jucătorii în meciuri oficiale. Cei care intră în teren să respecte niște parametri, asta e obligația ta de antrenor. Cicâldău și Anzor erau cu niște parametrii care nu îi recomanda să joace din minutul 1 cu Rapid”, a spus Sorin Cârţu la fanatik.ro.

Costel Gâlcă, antrenorul de la Universitatea Craiova, a oferit prima reacție după meciul cu Rapid, încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 1-0, singura reușită a partidei fiind semnată de Alex Dobre. La interviul de la finalul partidei, tehnicianul a fost debusolat și a vorbit despre problemele echipei sale.

Reclamă
Reclamă

La finalul meciului, Costel Gâlcă a spus care este, în opinia sa, cea mai mare problemă de la Universitatea Craiova. Tehnicianul oltenilor a transmis faptul că jucătorii săi nu reușesc să marcheze în multe meciuri, chiar dacă au ocazii mari de a trimite mingea în plasă.

Totodată, Gâlcă a vorbit și despre transferul unui nou atacant la Universitatea Craiova și a spus că acesta va fi titular la echipa din Bănie.

Nu în ultimul rând, Costel Gâlcă a recunoscut și că echipa sa a avut de suferit în majoritatea meciurilor cu echipele care ocupă locuri care asigură calificarea în play-off-ul Ligii 1.

Reclamă

„Ca întodeauna, am avut ocazii, am putut să deschidem scorul, să schimbăm soarta partidei. Au făcut-o ei, au marcat, au stat compacți. Mari probleme nu ne-au pus.

Din punctul meu de vedere am avut și un penalty. A fost o centrare, când i-a venit în mână. Una peste alta e important să marchezi primul, sau când ai situații. Nu pot să zic că jucătorii nu au avut atitudine, și-au dorit. Am întâlnit o echipă agresivă în propria jumătate și nu am reușit să ne facem ocazii.

În ziua de astăzi golul face diferența. Ne-am creat multe ocazii în multe meciuri. Normal mi-aș dori să câștigăm, să marcăm noi primii, să desfacem adversarii. Am mai avut niște șuturi destul de bune, dar nu am putut să înscriem.

Am fi putut să întoarcem rezultatul, dar am dat de o echipă foarte agresivă, de un public care i-a susținut tot timpul. E un lucru greu pentru noi, nu am reușit să marcăm, nu concretizăm.

Am avut niște probleme, nu făceam balanță pe linia de fund. Am schimbat sistemul, să îi prindem mai bine, dar nu ne-au pus probleme.

(n.r. Despre transferul unui atacant) Sper ca acest atacant să fie pregătit să joace, să vedem cât de repede îl putem legitima. El intră din prima, e în campionatul unde este, îl putem folosi. Putem schimba sistemul, să avem mai multă prezență în careu.

(Ştiţi câte victorii are Craiova cu echipele din play-off?) Prea puţine!”, a spus Costel Gâlcă, la digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va impune Dennis Man la PSV Eindhoven?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:33
Costel Gâlcă, nemulţumit după ce Rapid a egalat-o dramatic pe FCSB: “Nu am arătat bine, mă aşteptam la mai mult”
0:12
Mihai Lixandru, savuros după golul marcat cu Rapid: “Credeaţi că am uitat fotbalul?” Ce a spus despre gafa lui Ngezana
0:10
“Nu meritau niciun punct!” Florin Tănase, categoric după Rapid – FCSB 2-2: “Victorie scăpată printre degete”
0:04
Gigi Becali a făcut praf doi titulari de la FCSB, după remiza cu Rapid: “N-a contat. Am dat ordin să nu mai facă asta”
23:59 17 aug.
Gigi Becali l-a criticat pe Istvan Kovacs după Rapid – FCSB 2-2: “Aşa se joacă fotbalul?”
23:48 17 aug.
Elvir Koljic, în extaz după ce a marcat o “dublă” în Rapid – FCSB 2-2: “L-am prins pe picior greşit pe Târnovanu”
1 Mamadou Thiam a luat decizia finală, după ce Gigi Becali l-a pus pe lista de transferuri. Ce le-a spus şefilor de la U Cluj 2 Gafă uriaşă în Csikszereda – Universitatea Craiova! Stevanovic şi Silviu Lung Jr, protagoniştii autogolului sezonului 3 Cât valorează acum Andrea Compagno, pe care Becali l-a cedat pentru 120.000 de euro! Tocmai a reuşit o “dublă” 4 Ce s-a întâmplat cu Adrian Şut? Motivul pentru care nu e în lot pentru derby-ul Rapid – FCSB 5 Când va reveni pe teren Denis Alibec! Lovitură pentru FCSB 6 Marius Şumudică, şocat de decizia luată de şefii de la Rapid înaintea derby-ului cu FCSB: “Eu n-aş fi făcut asta niciodată”
Citește și