Daniel Bîrligea, OUT de la FCSB pentru „dubla” cu Lyon. Veste teribilă pentru campioană

Publicat: 22 februarie 2025, 19:09

Comentarii
Daniel Bîrligea, OUT de la FCSB pentru „dubla cu Lyon. Veste teribilă pentru campioană

Daniel Bîrligea, în timpul unui meci la FCSB/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Daniel Bîrligea va fi OUT din lotul FCSB-ului, pentru „dubla” cu Lyon din optimile Europa League. Atacantul campioanei s-a accidentat în returul cu PAOK şi a aflat că nu va putea evolua împotriva trupei din Franţa.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Daniel Bîrligea a fost schimbat la pauza meciului cu PAOK, de pe Arena Naţională. Atacantul a fost înlocuit cu Andrei Gheorghiţă.

Daniel Bîrligea, OUT de la FCSB pentru „dubla” cu Lyon

Daniel Bîrligea a fost supus unui RMN, pentru a se stabili cât de gravă este accidentarea sa. La două zile după returul cu PAOK, FCSB a primit verdictul din partea medicilor, în cazul atacantului român.

Concret, Daniel Bîrligea a suferit o accidentare musculară şi va sta pe „bară” timp de trei săptămâni, notează fanatik.ro. Partidele cu Lyon se vor disputa pe 6, respectiv 13 martie, astfel că vârful adus de la CFR Cluj de campioană are şanse mici să se refacă la timp pentru meciul retur, din Franţa.

Daniel Bîrligea va rata şi derby-ul cu Dinamo, derby care se va disputa duminică, de la ora 20:00, cât şi cel cu Rapid, din etapa viitoare. În funcţie de cum decurge recuperarea sa, acesta ar putea reveni pe teren la confruntarea cu Universitatea Craiova, din ultima etapă a sezonului regulat.

Reclamă
Reclamă

Dată fiind accidentarea suferită, Daniel Bîrligea nu poate fi tratat nici de „vraciul” Marijana. Aceasta este prima accidentare pe care a suferit-o atacantul, după transferul de la începutul sezonului la FCSB.

Florin Tănase este celălalt jucător care s-a accidentat în returul cu PAOK. Acesta a putut fi tratat de „vraciul” Marijana şi a plecat deja la Belgrad, fiind de aşteptat să se refacă la timp pentru derby-ul cu Rapid, din etapa viitoare.

Elias Charalambous, mesaj despre accidentările din lotul FCSB-ului

Elias Charalambous a transmis un mesaj de luptă, înaintea derby-ului dintre FCSB şi Dinamo. Antrenorul campioanei a transmis că nu va fi o scuză faptul că echipa sa nu se poate baza pe mai mulţi titulari, din cauza accidentărilor suferite.

Reclamă

Daniel Bîrligea şi Florin Tănase nu vor putea evolua în duelul cu Dinamo, duel care se va disputa duminică, de la ora 20:00. Cei doi s-au accidentat în returul cu PAOK.

Este un derby pe care vrem să îl câștigăm din mai multe motive. Știm foarte bine cât înseamnă acest meci pentru suporteri și consider că suntem într-o formă bună atât fizic, cât și mental. Vom da tot ce avem mai bun pentru a învinge.

Când joci multe meciuri, există posibilitatea să mai pierzi jucători, dar este bine că avem un lot numeros. Știm cum să gestionăm astfel de situații când avem accidentați sau suspendați. Meciul cu PAOK s-a terminat, iar acum trebuie să ne concentrăm la următorul, care va fi foarte dificil. Dinamo este o echipă care a demonstrat în acest sezon că se descurcă bine. Înainte i-am pierdut pe Lixandru, pe Olaru, pe Tavi Popescu. Acum am pierdut alți doi jucători importanți (n.r – Florin Tănase și Daniel Bîrligea), dar asta nu e o scuză. Avem mulți jucători și trebuie să găsim cele mai bune soluții”, a declarat Elias Charalambous, înainte de FCSB – Dinamo.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Vor merge Craiova şi CFR într-o grupă europeană?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:38

Schimbări majore la FCSB! Decizia luată după eliminarea din Conference League: „Pe noi nu ne interesează”

8:34

Darius Olaru a câştigat primul trofeu cu Union SG. Meci dramatic la noua echipă

8:27

Viitorul lui Marius Baciu la FCSB a fost decis, după eliminarea din cupele europene. Anunţul lui Mihai Stoica

0:17

Renăscutul Alberto Soro, gust amar după Oţelul – Dinamo 1-1: „Se întâmplă multe”

0:12

Mihai Stoica nu s-a mai abţinut şi a criticat doi jucători de la FCSB: „Nu am pronunţat niciodată nume de jucători”

0:04

Nuno Campos a cerut transferuri după Oţelul – Dinamo: „Aştept!”. Fotbalistul pe care l-a lăudat

1 Revoltă la FCSB! Jucătorii îi cer lui Gigi Becali să-l demită pe Marius Baciu 2 UPDATEOficial! FC Hermannstadt s-a retras din Liga a II-a, FRF a anunțat cine îi ia locul 3 Nebunie curată: echipa dintr-un sat cu 500 de locuitori și cu un ciung în primul 11 a dat lovitura în Europa! 4 UPDATEAdrian Ropotan, supus unei operații de urgență. Stelian Ogică, socrul lui, primele detalii 5 FotoMicrobuzul cu jucători de la Dinamo 2, accident rutier grav: un decedat! Adrian Ropotan are fracturi deschise 6 MM Stoica, atacat de un suporter la o cafenea din Bucureşti! Teodora, martoră la tot evenimentul
Citește și