Închide meniul

„E de două ori mai greu!” Lewis Hamilton, avertizat înainte de prima cursă a sezonului de Formula 1!

Alex Ioniță Publicat: 11 martie 2025, 12:15

Reclamă
E de două ori mai greu!” Lewis Hamilton, avertizat înainte de prima cursă a sezonului de Formula 1!

Lewis Hamilton și Charles Leclerc sunt coechipieri la Ferrari / Profimedia

Fostul pilot austriac Gerhard Berger a afirmat că mitul care înconjoară Ferarri face ca obţinerea unui titlu în Formula 1 alături de scuderia italiană să fie mai greu de obţinut decât la alte echipe, informează DPA.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Marele Premiu al Australiei, care deschide noul sezon de Formula 1 se va desfășura în perioada 14-16 martie. Antrenamentele vor fi exclusiv în AntenaPLAY, în timp ce calificările se vor vedea în direct la Antena 3 CNN. Cursa principală va fi în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY, duminică dimineață, de la ora 06:00.

Gerhard Berger l-a avertizat pe Lewis Hamilton înainte de prima cursă a sezonului de Formula 1

  • Aici se uită românii tot anul. Vezi toate antrenamentele și cursele de Formula 1, cele mai tari meciuri din NBA și NHL, meciurile României live exclusiv din 2025. Până pe 31 Martie, ai AntenaPLAY la doar 5.99eur/lună. Prinde oferta.

„Succesul cu Ferrari este de două ori mai greu decât cu orice altă echipă”, a declarat Berger înaintea Marelui Premiu al Australiei de duminică, la care britanicul Lewis Hamilton îşi va face debutul oficial sub culorile Ferrari, notează agerpres.ro.

Hamilton, septuplu campion mondial de Formula 1, a anunţat în februarie 2024 că va părăsi echipa Mercedes după 12 sezoane pentru a se alătura constructorului italian, deţinătorul recordului de titluri în Marele Circ.

„Această aură (a echipei Ferrari) te face să vrei să stai pe şezlong şi să faci plajă. Dar nu este timp pentru bronzat, este o muncă grea şi istovitoare”, a spus Berger.

Reclamă
Reclamă

Ca exemple, el i-a menţionat pe triplul campion mondial Niki Lauda şi pe septuplul campion mondial Michael Schumacher. Ambii au fost piloţi care au lucrat cu echipa zi şi noapte, au recrutat oamenii potriviţi şi au ştiut că pot să folosească resursele Ferrari în favoarea lor, a subliniat austriacul.

Schumacher a câştigat cinci titluri mondiale alături de scuderia de la Maranello, în timp ce Lauda a cucerit două coroane. Însă Ferrari a obţinut ultimul său trofeu la constructori, în 2008, an în care Hamilton a cucerit primul său titlu, cu echipa McLaren.

„Este întotdeauna dificil să conduci Ferrari spre succes. Eu nu m-am descurcat pe vremea mea„, a recunoscut Berger, care a concurat pentru Ferrari în perioade 1987-1989 şi 1993-1995.

Reclamă

George Russell, mesaj despre rivalitatea dintre Charles Leclerc și Lewis Hamilton la Ferrari

George Russell a vorbit despre rivalitatea dintre Charles Leclerc şi Lewis Hamilton de la Ferrari. Hamilton va debuta la noua echipă în Marele Premiu de Formula 1 al Australiei duminică, de la 06:00, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.

Russell crede că Hamilton, fostul său coleg de la Mercedes, va produce o concurenţă serioasă cu Leclerc. George Russell a avut cuvinte de laudă şi despre Leclerc.

„Charles este un pilot fantastic. Fără nicio îndoială. Așa că voi fi foarte curios să văd cum vor decurge lucrurile, pentru că sunt doi piloți extraordinari. Evident, el intră într-o echipă italiană unde Charles a fost numărul unu în ultimii șase ani. Este o dinamică destul de interesantă, dar cred că va fi o luptă strânsă între ei doi„, a spus George Russell înaintea debutului noului seuon de Formula 1.

Comentarii


Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și: