Mihai Covaliu a reacționat după ce Kristy Coventry a devenit prima femeie aleasă la șefia CIO: „Trăim un moment istoric!”

Alex Ioniță Publicat: 20 martie 2025, 20:44

Comentarii
Mihai Covaliu a reacționat după ce Kristy Coventry a devenit prima femeie aleasă la șefia CIO: „Trăim un moment istoric!

Mihai Covaliu este președintele COSR / Profimedia Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Preşedintele COSR, Mihai Covaliu, a declarat, joi, după ce Kirsty Coventry a fost aleasă la şefia CIO, că mişcarea olimpică a arătat că este pregătită pentru o astfel de schimbare şi că trăim un moment istoric.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Joi, la Costa Navarino, în Grecia, Kirsty Coventry, dublă campioană olimpică la înot, medaliată de 7 ori la Jocurile Olimpice, participantă la cinci ediţii de Jocuri între 2000 şi 2016, a devenit al 10-lea preşedinte CIO.

Cum a reacționat Mihai Covaliu după ce Kristy Coventry a devenit prima femeie aleasă la șefia CIO

Kristy Coventry a devenit astfel prima femeie care a fost aleasă la șefia CIO.

Mihai Covaliu a venit cu un mesaj, după alegerea acesteia și a transmis că, în opinia sa, Mișcarea Olimpică a demonstrat că este pregătită de o schimbare.

Totodată, președintele COSR a spus că sportul va rămâne un „motor al unității, excelenței și inovației”, sub conducerea lui Coventry.

Reclamă
Reclamă

”Trăim un moment istoric, Mişcarea Olimpică a demonstrat că este pregătită pentru această schimbare, o realizare remarcabilă prin alegerea primei femei preşedinte a Comitetului Internaţional Olimpic. Parcursul excepţional în sport şi leadership-ul pe care l-a dezvoltat în fiecare funcţie pe care a ocupat-o în sportul din ţara sa şi apoi la CIO, este o sursă de inspiraţie pentru întreaga mişcare olimpică.

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român este convins că sub conducerea acesteia, valorile olimpismului vor continua să inspire generaţii întregi, iar sportul va rămâne un motor al unităţii, excelenţei şi inovaţiei!”, a declarat Mihai Covaliu, potrivit COSR, citat de news.ro.

Cine este Kirsty Coventry, noul preşedinte al Comitetului Internaţional Olimpic

Unică, ambiţioasă şi hotărâtă, Kirsty Coventry a păşit înainte cu forţa diferenţelor sale faţă de ceilalţi. Singura femeie, la 41 de ani cea mai tânără dintre cei şapte candidaţi (dar nu şi cel mai tânăr ales – Pierre de Coubertin avea 33 de ani când a preluat conducerea CIO în 1896), vocea Africii. Ea a obţinut joi victoria, fiind aleasă preşedinte al CIO în primul tur, contrazicând experţii care preconizau 3 sau 4 tururi înainte de desemnarea câştigătorului.

Reclamă

Cu 49 de voturi dint-un total de 97, fosta sportivă din Zimbabwe a câştigat fără să piardă timpul, cu mult înaintea celuilalt favorit, Juan Antonio Samaranch Jr (28 de voturi), şi a francezului David Lappartient (doar 4 voturi).

Născută în 1983 în Harare, Zimbabwe, Coventry este cea mai titrată olimpică africană, după ce a câştigat mai multe medalii olimpice şi a doborât mai multe recorduri mondiale.

Coventry şi-a adjudecat primele medalii olimpice la Jocurile Olimpice de la Atena din 2004, câştigând aurul la 200 m spate, argintul la 100 m spate şi bronzul la 200 m mixt individual, scrie sursa menționată.

Şi-a continuat seria de victorii la Jocurile Olimpice de la Beijing din 2008, repetându-şi medalia de aur la 200 m spate şi adăugând trei medalii de argint la colecţia sa. Acest lucru i-a consolidat reputaţia de a fi una dintre cele mai decorate înotătoare din istoria olimpică şi cea mai de succes olimpică din Zimbabwe.

După retragerea din înot, Coventry a făcut tranziţia către administraţia sportivă, preluând rolul de ministru al tineretului, sportului, artelor şi recreerii din Zimbabwe în 2019.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga Balonul de Aur 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:44

Succesorul lui Rudi Garcia pe banca Belgiei după Campionatul Mondial! Nu a mai antrenat pe nimeni de doi ani

22:06

Prima reacţie a lui Enzo Fernandez după ce a fost eliminat în finala Cupei Mondiale!

21:52

FCSB negociază transferul unui atacant. Ce se mai ştie şi de Drăguş: „Încearcă şi el”

21:12

Un nou transfer pentru FCSB! Gigi Becali a confirmat mutarea: „Mi-a zis MM că a rezolvat”

21:11

VideoJurnal Antena Sport | România din Florida

21:02

Gigi Becali a găsit număr 10 pentru FCSB. Transferat la recomandarea lui Gică Hagi: „Trebuie să ascult”

1 Decizia luată de FIFA după scandalul făcut de argentinieni în finala Cupei Mondiale 2 VIDEOFotbalistul care a refuzat să-l salute pe Donald Trump la ceremonia de premiere 3 VIDEOSpania – Argentina 1-0. Spaniolii au câştigat Cupa Mondială! Ferran Torres, „eroul” ibericilor într-un succes istoric 4 Reacţia lui Ladislau Boloni când a aflat pentru cine a plătit FCSB 1.350.000 de euro: „Nu ştiu care e logica” 5 Leandro Paredes a rupt tăcerea, după scandalul uriaș de la finala Spania – Argentina 1-0: „Plin de mândrie” 6 VIDEOBătaie pe teren după ce Spania a câștigat Cupa Mondială! Gesturi golănești comise de Leandro Paredes
Citește și