VIDEO

Momente tensionate în cursa din Marele Premiu al Chinei. Lewis Hamilton, forţat să se supună ordinelor de echipă

Viviana Moraru Publicat: 23 martie 2025, 10:01

Comentarii
Momente tensionate în cursa din Marele Premiu al Chinei. Lewis Hamilton, forţat să se supună ordinelor de echipă

Lewis Hamilton şi Charles Leclerc, în Marele Premiu al Chinei/ Profimedia

Au fost momente tensionate în cursa din Marele Premiu al Chinei. Lewis Hamilton a fost forţat să se supună ordinelor de echipă şi l-a lăsat pe Charles Leclerc să-l depăşească.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cursa din Marele Premiu al Chinei e în direct pe Antena 3 CNN şi live în AntenaPLAY. Oscar Piastri a plecat din pole-position şi şi-a păstrat poziţia de lider, după start.

Momente tensionate în cursa din Marele Premiu al Chinei | Charles Leclerc l-a depăşit pe Lewis Hamilton

În turul 20 al cursei, inginerii de cursă de la Ferrari l-au anunţat pe Lewis Hamilton, care ocupa locul patru, că ar trebui să-l lase pe Charles Leclerc să-l depăşească: “Schimbăm în virajul 14”, a fost mesajul primit de Hamilton, prin team radio.

Iniţial, pilotul britanic s-a opus schimbării şi a încercat să rămână cât mai mult în faţa colegului lui de echipă.

“Când se apropie, da” şi “Acum mă apropii puţin, nu putem schimba”, au fost replicile date de Lewis Hamilton către echipa lui.

Reclamă
Reclamă

Inginerii de la Ferrari au insistat ca Charles Leclerc să fie lăsat în faţă de Lewis Hamilton, ţinând cont că se apropiase de acesta la mai puţin de o secundă: “În acest tur”, i-a mai fost transmis lui Hamilton.

Septuplul campion mondial le-a oferit o nouă replică fermă inginerilor lui: “Vă spun eu când să schimbăm”, a spus britanicul.

În cele din urmă, în turul 21, Lewis Hamilton l-a lăsat pe Charles Leclerc să-l depăşească. Monegascul se apropiase iniţial la mai puţin de o secundă de George Russell, pilotul de pe locul al treilea, însă acesta a mărit ritmul şi s-a distanţat la mai mult de două secunde.

Reclamă

Max Verstappen, probleme la startul cursei din Marele Premiu al Chinei

Max Verstappen a avut probleme la startul cursei din Marele Premiu al Chinei. După primele viraje, campionul mondial en-titre a fost depăşit de Lewis Hamilton şi de Charles Leclerc.

Max Verstappen a luat startul în cursa din China de pe locul patru, împărţind linia a doua cu Lando Norris. La startul cursei, campionul mondial en-titre a fost depăşit de piloţii de la Ferrari.

Iniţial, Lewis Hamilton a trecut de Max Verstappen, după ce l-a atins la aripa faţă şi pe coechipierul Charles Leclerc. Monegascul l-a depăşit şi el imediat pe olandezul de la Red Bull.

Tot la startul cursei din China, Lando Norris l-a depăşit pe George Russell. După primele viraje, britanicul de la McLaren a ajuns pe locul secund, în spatele coechipierului Oscar Piastri.

În turul al şaselea al cursei din China, a avut loc şi primul abandon. Fernando Alonso nu a mai putut continua cursa, din cauza unor probleme cu frânele.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va califica Gică Hagi România la EURO 2028?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:40

Gigi Becali îi prelungește contractul, după FCSB – Petrolul 3-1: „E mai bun decât înainte”

22:26

FCSB – Petrolul 3-1. Campioana României, victorie clară pe Arena Națională, la primul meci fără Mirel Rădoi

22:02

FotoGică Hagi, în tribune la meciul FCSB-ului! Cum a fost surprins noul selecţioner al României

21:55

Gestul făcut de Lucian Filip la FCSB – Petrolul, primul meci după plecarea lui Mirel Rădoi

21:32

Tavi Popescu, primul gol după 354 de zile! Când marcase ultima oară

21:25

VideoJurnal Antena Sport | Joacă mai cu foc pe rock

1 300.000 de euro pentru un nou contract. Cum l-a convins Gigi Becali pe Chiricheş să semneze: “Eu am spus la nervi” 2 Ciprian Deac şi-a dat acordul şi semnează. Ce se întâmplă cu veteranul de la CFR Cluj 3 „Acord total!” Conducerea lui Inter îi face toate poftele! Lovitură de proporții pentru Chivu 4 Adrian Ilie s-a decis! Anunțul făcut de “Cobra” despre venirea mult dorită de Gigi Becali la FCSB 5 “Ne poate duce în Europa”. Gheorghe Mustaţă şi-a ales favoritul pentru banca FCSB-ului: “Asta e propunerea mea” 6 Dinamo, gata să forţeze pentru primul transfer al verii. Ţinta stabilită de Zeljko Kopic
Citește și