Închide meniul

Antrenorul lui Real Sociedad, atac la Real Madrid: “E echipă mare şi nu are nevoie de ajutor! A fost ofsaid”

Publicat: 2 aprilie 2025, 12:57 / Actualizat: 2 aprilie 2025, 14:23

Comentarii
Antrenorul lui Real Sociedad, atac la Real Madrid: E echipă mare şi nu are nevoie de ajutor! A fost ofsaid

Imanol Alguacil, atac la Real Madrid | Profimedia

Antrenorul echipei Real Sociedad, Imanol Alguacil, a fost nemulţumit de arbitraj, după eliminarea formaţiei sale din semifinalele Cupei Spaniei, în urma remizei de marţi de pe terenul lui Real Madrid (4-4).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Învinşi acasă cu 1-0 în prima manşă, cei de la Real Sociedad au întors rezultatul în retur, conducând cu 3-1 cu zece minute înainte de final. Real a revenit însă mai întâi prin Jude Bellingham (2-3, 82), apoi prin lovitura de cap a lui Aurélien Tchouaméni (3-3, 86) din corner.

Imanol Alguacil, atac la Real Madrid

Şi potrivit antrenorului basc, golul nu a fost valabil deoarece Kylian Mbappé a fost în ofsaid în acţiunea care a dus la corner. „Este ofsaid, şi este întotdeauna semnalizat”, s-a plâns el după meci. „Nu ştiu de ce nu a fost de data asta… Real Madrid este o echipă mare şi nu are nevoie de niciun ajutor. Este foarte clar că golul nu ar fi fost acordat dacă s-ar fi întâmplat în cealaltă zonă a terenului”.

În ciuda acestui fapt, Real Sociedad a reuşit să obţină prelungirile prin golul lui Mikel Oyarzabal (3-4, 90+3). Dar totul s-a prăbuşit cu cinci minute până la loviturile de departajare, când Antonio Rüdiger a marcat golul victoriei în urma unui corner, de data aceasta valabil (115), scrie news.ro.

Nopţile istorice rămân în memoria ta dacă ajungi în finală, dar aceasta va rămâne în inima mea”, a declarat Imanol Alguacil după meci.

Reclamă
Reclamă

Real Madrid va înfrunta în finală învingătoarea din manşa a doua a semifinalei dintre Atlético Madrid şi FC Barcelona, la puţin peste o lună după o primă manşă nebună (4-4).

Carlo Ancelotti l-a certat pe teren pe Vinicius, în Real Madrid – Real Sociedad 4-4

Carlo Ancelotti l-a certat pe teren pe Vinicius, în timpul partidei dramatice dintre Real Madrid şi Real Sociedad, partidă încheiat cu scorul de 4-4, din semifinalele Cupei Spaniei. Antrenorul italian a oferit scene incredibile.

Vinicius a fost cel vizat de managerul italian. Ancelotti i-a cerut starului brazilian să fie mult mai implicat, mai ales pe fază defensivă.

Reclamă

După meci, Carlo Ancelotti a fost întrebat despre scena surprinsă pe teren. Acesta a recunoscut că l-a „ameninţat” pe Vinicius că-l scoate de pe teren, dacă nu reacţionează. Italianul a transmis că după ce l-a certat pe acesta, brazilianul s-a implicat mai mult în jocul echipei.

„Da, am vrut să-l schimb. Şi de la acea conversaţie, Vini a dictat ritmul şi şi-a arătat calitatea, mai ales în prelungiri, unde era foarte important. A oferit două pase de gol”, a declarat Carlo Ancelotti, după ce Real Madrid s-a calificat în finala Cupei, conform marca.com.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:20
Juventus – Borussia Dortmund 4-4, meciul de infarct care a egalat un record rar în UEFA Champions League
0:17
Borna atinsă de Kylian Mbappe după Real Madrid – OM. Cele mai tari statistici ale primei seri din grupa UCL
0:06
Remontada extraordinară în prima seară de Champions League! Fosta adversară a FCSB-ului a făcut spectacol
0:00
Real Madrid – Marseille 2-1, Juventus – Borussia Dortmund 4-4. Dramatism total în prima seară de Champions League
23:36 16 sept.
Mihai Stoica a lăsat deoparte orgoliile. Verdictul pentru rivala Dinamo: “Gândiți-vă la asta”
23:16 16 sept.
“Știu care este proiectul lor”. Ce a remarcat Cristi Chivu înainte să revină la Amsterdam pentru Ajax – Inter
1 Gică Hagi a jucat în Legends Charity Game. “Regele” s-a remarcat imediat în meciul în care au evoluat nume uriaşe 2 Marius Şumudică a bătut palma cu noua echipă, după ce a refuzat să revină în Liga 1: “M-am înţeles” 3 VIDEOGabi Tamaş şi Dan Alexa, luaţi cu maşina de poliţie în Asia Express. Ce li s-a putut întâmpla celor doi pe “Drumul Eroilor” 4 “Vor fi scoşi de pe listă”. Mihai Stoica, anunţ despre schimbările de lot pregătite de Gigi Becali la FCSB 5 Viitorul lui Cristi Chivu pe banca lui Inter, decis. Anunţul lui Fabrizio Romano înaintea meciului cu Ajax 6 Adrian Mutu îi spulberă lui Dinamo visul suprem: “Sunt buni cu echipe medii spre slabe”
Citește și