Închide meniul
EXCLUSIV

Chinezoaicele care au venit la Otopeni să îl vadă pe David Popovici! Una e mare fană a “Fenomenului”: “L-am descoperit la Paris”

Publicat: 9 aprilie 2025, 22:02

Comentarii
Chinezoaicele care au venit la Otopeni să îl vadă pe David Popovici! Una e mare fană a Fenomenului: L-am descoperit la Paris

Fanele din China ale lui David Popovici / AntenaSport

David Popovici a fost urmărit din tribune, în cursa care i-a adus titlul naţional la 50 de metri liber, şi de trei admiratoare ale înotului din China.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cele trei chinezoaice locuiesc în Marea Britanie şi se află în aceste zile în vacanţă în România. Au mers la Otopeni, pentru a vedea competiţiile de la Campionatul Naţional de Înot.

Urmărește Campionatul Național de înot | Otopeni în AntenaPLAY, pe canalul TVR Sport.

David Popovici, urmărit la Campionatul Naţional de înot şi de 3 fane din China

L-am descoperit pe David la Jocurile Olimpice de la Paris, când a câștigat medalia de aur. Îmi plac personalitatea lui, caracterul și faptul că are un fizic deosebit. O să-l urmăresc în continuare. Dacă va ajunge vreodată să înoate în Marea Britanie, cu siguranţă voi merge să-i văd cursele”, a spus cea mai mare fană a lui Popovici dintre cele 3, pentru AntenaSport.

David Popovici a câştigat titlul naţional în proba de 50 de metri liber, la Campionatul Naţional de Înot. Înotătorul român a avut timpul 21.83, stabilind un nou record naţional în proba de 50 de metri liber.

Reclamă
Reclamă

Este primul titlu pentru David Popovici în acest an. Finala la 50 de metri liber de la Campionatul Naţional de Înot, care se dispută la Otopeni, este prima finală a înotătorului român în acest an.

Pe locul 2 s-a clasat Patrick Dinu, cu timpul 22.40. Dinu a stabilit şi el un record personal în finala la 50 de metri liber, în care a concurat cu David Popovici.

David Popovici va mai concura la Campionatul Naţional de înot în alte 4 probe. El va intra în bazin, după ce s-a clasat pe primul loc în finala la 50 de metri liber, în probele de 100 metri liber, 200 metri liber și 100 metri fluture. Popovici este campion olimpic în proba de 200 de metri liber, în timp ce în proba „regină”, de 100 de metri liber, Popovici a cucerit medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris.

Reclamă

„Sunt primul din istorie care reuşeşte asta!”

M-am simţit foarte bine. E revigorant să faci un personal best şi mă bucur că am făcut-o, şi în 50, probă pentru care nu m-am antrenat. E plăcut să te surprinzi. Clar, o veste bună.

Sunt într-o formă bună. Am venit şi după cantonamentul de la altitudine, de 3 săptămâni. Mi-era foarte dor să concurez, au trecut 8 luni. Îmi dă noi orizonturi.

(n.r: Ţi se pare că creşte nivelul la Campionatul Naţional? E din ce în ce mai greu?) Da, chiar mi se pare. Sunt convins că, pe măsură ce o să treacă anii, o să apară din ce în ce mai mulţi şi o să înceapă să îmi doboare şi mie recordurile, dar până atunci mă bucur de ele.

(n.r: Te tentează să înoţi 50 şi la alte competiţii?) Nu neapărat. E prima oară când înot un timp cu care m-aş califica într-o finală importantă, la 50.

Am respirat mai puţin ca de obicei, am zis să încerc ceva diferit faţă de obicei, a funcţionat.

A trecut o singură probă, mai am 3, eu mă simt bine. Înseamnă că a funcţionat ce s-a întâmplat în corpul meu.

Anul ăsta am Europenele şi Mondialul, n-am timp să mă plictisesc. Şi să ne trăim viaţa, în general!

De recordul naţional sunt mândru. O chestie pe care chiar mi-o propusesem şi am reuşit-o. Acum sunt primul om din istorie sub 22 la 50, sub 47 la sută şi sub 1.43 la 200. Cei mai buni timpi. Asta mi-am propus şi de asta sunt foarte mândru”, a declarat David Popovici după ce a câştigat finala la 50 de metri liber la Campionatul Naţional de Înot.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:01
Vinicius Jr, un car de nervi după ce a fost scos în Real Madrid – Barcelona! S-a dus direct la vestiare
19:01
Wesley Sneijder, dezvăluire fabuloasă. Ce cuvinte a învățat în română datorită lui Cristi Chivu
18:40
FCSB – UTA Arad, 20:30, LIVE TEXT. Campioana are nevoie disperată de victorie. Echipele de start
18:35
Verdictul specialistului după controversa din Real Madrid – Barcelona. Ce s-a întâmplat la golul marcat de Jude Bellingham
18:26
LIVE TEXTReal Madrid – Barcelona 2-1. Spectacol total în primul ”El Clasico” al sezonului. Mbappe ratează penalty
18:24
Kylian Mbappe este uriaș! Francezul, într-un top select alături de Ronaldinho și Cristiano Ronaldo
1 Ce a spus Sabrina Voinea când şi-a văzut nota de locul 4 după exerciţiul de la sol. S-a uitat dezamăgită spre mama ei 2 Gigi Becali, dezvăluire incredibilă despre sfințirea Catedralei Neamului. Fără precedent 3 VIDEOCursa Marelui Premiu al Mexicului e în direct, de la 21:45, pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY. Norris e în pole 4 Cristi Chivu, discurs de mare antrenor după Napoli – Inter 3-1! I-a dat replica lui Conte: “Trebuie să evoluăm” 5 FotoGestul lui Mirel Rădoi pentru Ştefan Baiaram după ce l-a schimbat în meciul Metaloglobus – Universitatea Craiova 6 Cristi Chivu l-a întrerupt pe un jurnalist în timpul conferinţei de presă: “Sunt român”
Citește și