Închide meniul

“L-au ameninţat pe Rădoi” Sorin Cârţu a răbufnit la adresa lui Feşnic, după Craiova – FCSB: “Parcă era un căţel”

Publicat: 14 aprilie 2025, 8:17

Comentarii
L-au ameninţat pe Rădoi Sorin Cârţu a răbufnit la adresa lui Feşnic, după Craiova – FCSB: Parcă era un căţel

Sorin Cârţu, în timpul unui interviu / Antena Sport

Sorin Cârţu, preşedintele de onoare al Universităţii Craiova, a avut un discurs dur la adresa lui Horaţiu Feşnic, la finalul remizei de pe Ion Oblemenco, cu FCSB. În etapa a patra a play-off-ului, cele două pretendente la titlu şi-au împărţit punctele, după ce meciul s-a încheiat 0-0.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Partida a fost condusă de Horaţiu Feşnic, iar prestaţia sa a nemulţumit ambele tabere. Gigi Becali şi Ştefan Târnovanu au fost cei mai vocali din partea roş-albaştrilor, dar nici Sorin Cârţu nu s-a lăsat mai prejos. Legenda oltenilor a continuat discursul dur, început în urmă cu câteva zile, la adresa arbitrilor din Liga 1 şi a acuzat maniera de arbitraj a lui Horaţiu Feşnic.

Sorin Cârţu l-a făcut praf pe Horaţiu Feşnic după Universitatea Craiova – FCSB: “Prea voia să iasă în evidenţă”

Sorin Cârţu, preşedintele Universităţii Craiova, susţine că Horaţiu Feşnic a încercat să iasă în evidenţă, în condiţiile în care toţi ochii erau pe meciul de pe Ion Oblemenco:

“E un arbitru bun, nu e un arbitru despre care să spui că face cine știe ce greșeli monumentale sau clare. Dar și azi… prea voia să iasă în evidență. La ce s-a jucat, cu atâta lume, cu echipele preocupate să-și facă punctele – așa cum anunțaseră. Și FCSB anunțase că bate aici, că sunt campioni.

Ideea nu este să ieși în evidență. Știu că a fost un meci foarte greu pentru el. Dar vezi-ți, mă… poți să arbitrezi și să ai și o altfel de ținută.

Reclamă
Reclamă

Ce să spun? L-au amenințat pe Rădoi. Bă, voi sunteți puși acolo în teren ca să aplicați un regulament! Era, la un moment dat, începuse meciul și era preocupat de reacția băncii tehnice. Tot se uita… acuzator așa spre banca tehnică, voia să le atragă atenția că el e în teren…”, a declarat Sorin Cârţu, după meci.

Sorin Cârţu a acuzat şi modul în care Mirel Rădoi, antrenorul Universităţii Craiova, a fost tratat în timpul meciului de către Horaţiu Feşnic:

“Îl chema pe Mirel, îi făcea semn să vină – parcă era un cățel Mirel… parcă își chema un cățel la picioare. Nu mai faceți, mă, teatru din ăsta! Vedeți-vă de treabă! De-aia sunt supărat. Și pentru ce ni s-a întâmplat la meciul cu CFR…

Reclamă

Eu știu ce vorbesc – transmiți o anumită ținută. Îmi prejudiciezi echipa mea. E regulamentar să-i dai galben? Dă-i galben! Dar nu mai purta tu discuții, că voi nu sunteți arbitri din Anglia, care îți explică faza”, a mai spus Sorin Cârţu.

Şi Gigi Becali l-a atacat pe Horaţiu Feşnic: „De ce faci, mă, aşa?”

Gigi Becali l-a criticat dur pe arbitrul meciului Universitatea Craiova – FCSB 0-0, Horaţiu Feşnic, din play-off-ul Ligii 1. Becali are o istorie cu Horaţiu Feşnic. Centralul este cel care l-a făcut pe Becali să îşi anunţe ultima „retragere” din fotbal, în urmă cu doi ani. În cele din urmă, Becali s-a răzgândit.

„Nu mi-a plăcut de Feşnic, care face ce face. E fault la Chiricheş. De ce faci, mă, aşa, Feşnic?

(n.r: Târnovanu a spus că a vrut să încline terenul) A vrut el să-l încline (n.r: Feşnic). Uite că nu i-a ieşit.

A fost la Şut un fault când nu l-a atins deloc. I-a dat şi galben. Bine, mă, greşeşti, dar ca să dai şi galben trebuie să vezi clar. Să dea el galben…

(n.r: Anul trecut mai ziceaţi ceva de Feşnic, că e omul CFR-ului) E posibil să fie. Nu mai poţi să îl compari pe Kovacs cu el. Nu ai ce să mai zici de el (n.r: de Kovacs). Anul ăsta nu am zis de el că a arbitrat impecabil? Chiar şi frati-su.

Eu nu cred că Feşnic se va îndrepta. De Kovacs am spus multe, dar după aia ce am spus, că e bun arbitru, corect, cutare. Numai că la Feşnic nu e greşeală omenească. Nu se poate asta. A înclinat terenul, a avut dreptate Târnovanu, prea multe (n.r: greşeli). Mici, dar multe”, a spus Gigi Becali pentru digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce pronostic dai pentru România - Canada?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:54
Ce antrenor e favorit să-i ia locul lui Jose Mourinho la Fenerbahce. FCSB ar putea înfrunta un nume uriaş
11:24
“Telenovela” transferului lui Ianis Hagi se apropie de final. A ajuns în Turcia şi e gata să semneze
11:03
Ce sumă trebuie să plătească Gigi Becali pentru jucătorul dorit de la CFR Cluj. Neluţu Varga i-a stabilit preţul
10:50
Sfat important pentru Cristi Chivu, după primele critici primite la Inter: “E singurul lucru pe care i l-aş recomanda”
10:20
Cu ce echipă negociază George Puşcaş, după plecarea de la Bodrumspor. S-ar putea întoarce în Italia
9:48
“Să nu ne îmbătăm cu apă rece”. Marius Şumudică, mesaj ferm despre Universitatea Craiova. Ce a spus despre lupta la titlu
1 Răzvan Burleanu îl felicită pe Ianis Hagi: “Dacă se confirmă, mă bucur mult. Nu a avut o misiune uşoară” 2 Ianis Hagi, făcut praf de fani, după ultima postare pe Instagram: “Ruşine pentru numele Hagi” 3 Lovitură de proporţii pentru Adrian Mititelu. Cât va încasa după transferul lui Blănuţă, făcut în ultima secundă 4 Mihai Rotaru a reacționat după transferul lui Adrian Rus la Craiova. Replică pentru Gigi Becali 5 Florinel Coman a revenit! Românul, pasă de gol la primul meci ca titular al sezonului 6 “Am vorbit cu Gigi Becali!” FCSB vrea să dea lovitura pe final de mercato: “Aşteptăm răspunsul lui Benfica”
Citește și