Video

Mihai Stoica, la lansarea Cupei Duckadam: „Ce a făcut Helmut Duckadam nu va mai face nimeni”

Publicat: 16 aprilie 2025, 17:44

Comentarii

Mihai Stoica, la conferinţa de presă / AntenaSport

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Mihai Stoica s-a arătat onorat să participe la conferinţa de lansare a Cupei Duckadam, competiţia organizată în memoria „Eroului de la Sevilla”, care a decedat pe 2 decembrie 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mihai Stoica a asigurat-o pe Alexandra Duckadam, văduva regretatului mare portar al Stelei, că FCSB va fi alături de ea cu tot ce are nevoie pentru această competiţie. Totodată, Mihai Stoica a precizat că echipe ale juniorilor FCSB-ului vor participa la acest turneu.

Mihai Stoica: „Era păcat să nu se facă o competiţie cu numele lui Helmut Duckadam”

Sunt onorat să mă aflu lângă doamna Duckadam înainte de primul turneu care se va desfăşura în memoria marelui Helmut şi mă gândesc că e aproape imposibil să nu descoperim acolo un mic portar care poate va ajunge să apere măcar o lovitură de la 11 metri într-un meci important.

N-aş îndrăzni să sper că o echipă din România va mai ajunge să joace o finală de competiţie majoră europeană intercluburi, dar de ce nu?

Vom fi alături de doamna Duckadam cu absolut tot ce este nevoie. O să sprijinim şi noi această competiţie şi, bineînţeles, că echipele noastre vor participa.

Reclamă
Reclamă

Sper din toată inima să pot să ajung măcar la ultimele jocuri. Aş mai fi încă o dată aproape de el, în spirit. Cu părere de rău o spun, că n-am fost, în ultima perioadă a vieţii lui, alături de el. Măcar aşa, în spirit, să ne apropiem măcar o dată pe an. O felicit pe doamna Duckadam şi vă mulţumesc tuturor celor care veniţi lângă această competiţie. Ideea este excepţională şi vă spun doar atât: am avut ocazia ani la rândul să particip la meciuri din competiţii europene. Şi să am onoarea şi bucuria de a-l prezenta indiferent cărui adversar pe Helmut la mesele oficiale. Cumva, zâmbeam când mă întrebau, în funcţie de limba în care vorbeau: «Chiar el e?» Se uitau: «Da, da, el e».

Performanţa pe care a realizat-o este irepetabilă şi asta o ştim cu toţii. Ce a făcut Helmut Duckadam cu certitudine nu va mai face nimeni. Parcă era păcat să nu se facă şi o competiţie cu numele lui”, a declarat Mihai Stoica la conferinţa de presă.

Helmut Duckadam a avut o carieră fabuloasă

Fostul mare portar al echipei de fotbal Steaua Bucureşti, Helmut Duckadam, supranumit „Eroul de la Sevilla”, s-a născut în localitatea Semlac, judeţul Arad, la 1 aprilie 1959.

Reclamă

A început să joace fotbal în 1975, la Gloria din Arad. Până în 1983, când s-a transferat la Steaua Bucureşti, a mai evoluat la UTA (1977 şi 1978-1983) şi Constructorul Arad (1977-1978).

Odată cu venirea în Bucureşti, a început şi ascensiunea lui ca jucător. Primul meci mare l-a făcut la Bucureşti, în întâlnirea retur cu A.S. Roma din Cupa Cupelor, din toamna lui 1984, când la 0-0, în minutul 87, a apărat un penalty.

Vârful carierei sportive l-a atins în ediţia 1985-1986 a Cupei Campionilor Europeni, când pe întreaga durată a competiţiei, dar mai ales în memorabila finală de la Sevilla, Steaua-CF Barcelona (0-0, 2-0, după penalty-uri), a apărat de-a dreptul senzaţional, determinându-i pe ziariştii spanioli, şi nu numai, să-i aprecieze evoluţia la superlativ. Cele patru lovituri consecutive de la 11 m apărate în faţa jucătorilor spanioli – Alesanco, Pedraza, ‘Pichi’ Alonso şi Marcos – l-au făcut să intre în „Cartea Recordurilor”.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
8:39

Mirel Rădoi și concluziile trase după remiza cu Alanyaspor: „Putem îmbunătăți multe lucruri”

8:32

Ce riscă Daniel Pancu, după scandalul uriaş din Rapid – Dinamo 0-1. O nouă ieşire necontrolată în Giuleşti

8:13

VIDEOInter Miami, zdrobită în MLS cu Lionel Messi pe teren! Argentinianul a ratat și un penalty

8:00

Sorana Cîrstea, debut cu victorie la Cincinnati! Pe cine va întâlni românca în turul al treilea

0:21

„Aş putea să iau pastile” Daniel Pancu a spus totul despre eliminare! Cărui jucător îi simte lipsa: „Foarte mult”

0:20

„E frustrant!” Victor Angelescu, după scandalul făcut de Daniel Pancu în Rapid – Dinamo 0-1: „Nu trebuia să oprească meciul”

1 E din nou scandal în România după ce David Popovici a scris istorie la Campionatele Europene: „Există o ipocrizie” 2 50.000.000 de euro pentru FCSB şi Palat. Gigi Becali a recunoscut negocierile 3 Foto„Îmi cer scuze.” Anunţul făcut de Taisia, iubita lui David Popovici, la o zi după performanţa istorică 4 Momente teribile la Bayern – Leipzig! Musiala s-a prăbușit pe gazon fără să fie lovit! Toți jucătorii au sărit să-l salveze 5 David Popovici, show şi în tribune! Şi-a dat jos tricoul la noul record mondial: „Una dintre cele mai bune curse” 6 EXCLUSIVCe mesaj i-a trimis Pan Zhanle lui David Popovici după ce a fost aproape de recordul lui mondial
Citește și