Închide meniul

FCSB poate pleca din București! Variantă surpriză pentru perioada în care Arena Națională nu este disponibilă

Alex Ioniță Publicat: 30 aprilie 2025, 19:29

Comentarii
FCSB poate pleca din București! Variantă surpriză pentru perioada în care Arena Națională nu este disponibilă

Profimedia

FCSB va fi nevoită să își caute o nouă „casă” și în debutul sezonului viitor, din cauza evenimentelor care vor fi organizate pe Arena Națională. Oficialii roș-albaștrilor au venit cu o soluție surprinzătoare, care ar muta echipa patronată de Gigi Becali, temporar, din București.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În mod normal, campioana en-titre își dispută meciurile de pe teren propriu pe Arena Națională. Totuși, este cunoscut faptul că mai multe evenimente sunt organizate pe cel mai mare stadion al țării în fiecare vară. Astfel, FCSB trebuie să își găsească un nou stadion, pentru a-și disputa meciurile de pe teren propriu în preliminariile cupelor europene, dar și în prima parte a sezonului de Liga 1.

FCSB poate pleca din București la începutul sezonului viitor

Anul trecut, FCSB a ales Stadionul Steaua pentru prima parte a stagiunii. Totuși, potrivit informațiilor oferite de orangesport.ro, oficialii campioanei en-titre nu au fost mulțumiți de starea gazonului și ar putea lua decizia de a evita închirierea stadionului din Ghencea.

Varianta luată în calcul de FCSB este stadionul Eugen Popescu, „casa” celor de la Chindia. Chiar dacă are o capacitate de aproximativ 8400 de locuri, stadionul din Târgoviște are costuri de închiriere mult mai mici față de stadionul Steaua.

Totuși, sursa citată a notat faptul că acastă variantă nu este singura de pe lista roș-albaștrilor. La începutul sezonului trecut, FCSB și-a mai disputat meciurile de pe teren propriu și pe stadionul Arcul de Triumf.

Reclamă
Reclamă

FCSB va avea de disputat meciuri din preliminariile cupelor europene, dar și din Liga 1, în prima parte a viitoarei stagiuni. Acestea ar fi partidele afectate de o mutare a roș-albaștrilor.

Rapid și FCSB, sancționate de Comisia de Disciplină

Comisia de Disciplină din cadrul FRF, întrunită miercuri, a sancţionat cluburile Rapid şi FCSB ca urmare a incidentelor de la meciul dintre cele două echipe, din play-off-ul Ligii 1.

Clubul Rapid a fost sancţionat cu penalitate sportivă de 16.875 lei, iar FCSB a primit o penalitate sportivă de 5.000 lei.

Reclamă

Sancţiunile au fost decise ca urmare a comportării neregulamentare a fanilor, mai exact pentru afişarea sub orice formă de inscripţii rasiste, xenofobe şi jignitoare, scandarea de cuvinte/expresii jignitoare şi obscene ori emiterea de sunete în scop jignitor, notează news.ro.

Tot miercuri, ca urmare a eliminărilor de la meciul Unirea Slobozia – Poli Iaşi s-au decis următoarele sancţiuni:

Coadă Ionuţ Viorel (gazde) – suspendare pentru două jocuri şi penalitate sportivă de 3.000 lei;

Camara Sekou (oaspeţi) – suspendare pentru un joc şi penalitate sportivă de 740 lei.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:00
Răsturnare de situație! Luis Phelipe a semnat cu altă echipă, după ce a fost aproape de Botoșani
22:59
Cătălin Cîrjan, sprijin total pentru impresarul lui suspendat pentru pariuri: “E parte din familia mea”
22:42
Zeljko Kopic, anunț despre transferuri după Dinamo – Petrolul 1-1. Ce a spus despre gafa lui Epassy
22:36
Prima reacţie a lui Epassy după gafa monumentală de la golul “lupilor galbeni”! A spus ce s-a întâmplat
22:27
„Fără modestie, dar…”. Eugen Neagoe nu s-a ferit de cuvinte, după ce Petrolul a „încurcat-o” pe Dinamo
22:11
Gicu Grozav a spus de ce s-a bucurat când a marcat în poarta fostei sale echipe, Dinamo!
1 FotoE multimilionar, dar iubita lui superbă câştigă mai mulţi bani decât el: “Ne întrecem”! Sumele uriaşe încasate 2 Transferul se face astăzi! Mutarea a fost anunţată de Gigi Becali: “Ne-am înțeles” 3 Charalambous a aflat după FCSB – Fenerbahce decizia luată de Gigi Becali. A fost luat prin surprindere: “Nu am fost informat” 4 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Timo Werner va fi adversarul lui Louis Munteanu 5 Inter şi Cristi Chivu şi-au aflat adversara din play-off-ul pentru optimile Champions League. Meci tare pentru Real Madrid 6 Gigi Becali a făcut praf doi jucători de la FCSB, după egalul cu Fenerbahce: “Cu din ăştia nu poţi”
Citește și