Închide meniul

Jannik Sinner, primit de Papa Leon al XIV-lea

Publicat: 14 mai 2025, 15:40

Comentarii
Jannik Sinner, primit de Papa Leon al XIV-lea

Jannik Sinner şi Papa Leon al XIV-lea - Profimedia Images

Papa Leon al XIV-lea l-a primit, miercuri, pe numărul unu mondial în tenisul masculin, italianul Jannik Sinner, care evoluează săptămâna aceasta la turneul ATP Masters 1.000 de la Roma, a anunţat serviciul de presă al Vaticanului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Pasiunea Papei pentru tenis este bine-cunoscută”, a declarat directorul de presă al Vaticanului, precizând că Sinner a fost însoţit de membrii familiei sale. De asemenea, la întâlnire a fost prezent şi preşedintele Federaţiei Italiene de Tenis, Angelo Binaghi.

Jannik Sinner, primit de Papa Leon al XIV-lea

Luni, în cadrul unei audienţe acordate presei internaţionale, primul papă american a primit propunerea, din partea unei jurnaliste, de a participa la un turneu caritabil.

“Cu siguranţă”, a răspuns Papa Leon al XIV-lea. “Voi veni cu Agassi”, a anunţat jurnalista. “Din moment ce nu este Sinner”, a dat replica Papa, făcând un joc de cuvinte având în vedere că “sinner” înseamnă “păcătos” în engleză.

Noul suveran pontif, în vârstă de 69 de ani, joacă şi el tenis, având “un rever excelent şi fiind un adversar redutabil”, potrivit cotidianului sportiv italian La Gazzetta dello Sport.

Reclamă
Reclamă

Într-un interviu acordat după ce fost făcut cardinal, în 2023, pe site-ul Ordinului Sfântului Augustin, el afirmase: “Mă consider un jucător amator de tenis. De când am plecat din Peru am avut puţine ocazii să joc, dar îmi doresc să revin pe teren”.

Vaticanul dispune de un teren de tenis de zgură în aer liber.

Întrebat, luni, după victoria sa din optimile de finală ale turneului de la Roma ce părere are despre faptul că Papa este un iubitor al tenisului, Sinner a răspuns: “Este extraordinar pentru jucătorii de tenis că avem un papă care ne urmăreşte şi care a jucat tenis”.

Reclamă

Sinner, 23 ani, domină tenisul masculin din sezonul trecut, în care a obţinut opt titluri, între care Australian Open, US Open, Turneul Campionilor, precum şi Cupa Davis cu echipa Italiei, pentru al doilea an la rând.

Jannik Sinner joacă la Roma doar al doilea său turneu din acest an, după o suspendare de trei luni pentru două teste antidoping pozitive în martie 2024, după o contaminare accidentală.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce pronostic dai pentru România - Canada?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:34 3 sept.
Kurt Zouma a devenit cel mai scump jucător din Liga 1! Cine se află în spatele starului de 10.000.000 de euro
23:33 3 sept.
Reacţia lui Neluţu Varga, după ce a realizat unul dintre cele mai tari transferuri din istoria Ligii 1
23:11 3 sept.
Kurt Zouma, anunţat oficial de CFR Cluj! “Luaţi o pauză de la Insula”! Lovitura verii în fotbalul românesc
23:02 3 sept.
Gigi Becali a auzit câți bani trebuie să ofere pentru transferul lui Louis Munteanu și a răbufnit: “Sunt nebun?”
22:55 3 sept.
Motivul pentru care Gigi Becali exclude transferul unui jucător de la CFR Cluj!
22:42 3 sept.
Motivul pentru care Adrian Rus nu a ajuns la FCSB! Gigi Becali a spus cine s-a opus transferului
1 Lovitură de proporţii pentru Adrian Mititelu. Cât va încasa după transferul lui Blănuţă, făcut în ultima secundă 2 Ianis Hagi, acord total cu noua echipă. Noul coleg a confirmat mutarea: “S-a făcut transferul” 3 Întăriri pentru Costel Gâlcă la Rapid. Victor Angelescu a confirmat un nou transfer: “Am discutat cu Dan Şucu” 4 Presa din Turcia a reacționat, după ce Ianis Hagi și-a găsit echipă: „Una dintre cele mai impresionante mutări” 5 Ce sumă trebuie să plătească Gigi Becali pentru jucătorul dorit de la CFR Cluj. Neluţu Varga i-a stabilit preţul 6 Vladislav Blănuţă, transfer la Dinamo Kiev! Anunţul făcut la miezul nopţii
Citește și