Directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiţă, a spus că suporterii trebuie să fie optimişti înaintea duelului foarte important cu Austria, din preliminariile World Cup 2026. Austria – România e în direct pe 7 iunie, de la ora 21:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.
Stoichiţă se bazează pe flerul lui Mircea Lucescu în partida cu Austria, care e crucială pentru tricolori în obiectivul lor de a merge la World Cup 2026, turneu final transmis exclusiv în Universul Antena. Stoichiţă a precizat că selecţionerul Mircea Lucescu a stabilit deja lotul pentru dubla cu Austria şi Cipru.
Mihai Stoichiţă, înainte de Austria – România: “Nu mă gândesc decât la un rezultat pozitiv”
„(n.r: despre Mircea Lucescu) Are lotul creionat (n.r: pentru dubla cu Austria şi Cipru). O să-l anunțe și urmează pregătirea pentru meci.
Trebuie să fim extrem de optimiști, acest optimism care-i înconjoară pe jucători se transmite. Le dă și lor multă încredere. Au fost critici după meciul cu Bosnia, e normal să fie așa, dar se poate repara.
Mă bazez pe flerul lui Lucescu, pe intuiția lui, nu vorbim de celelalte calități, și pe dorința celor din grup de a reuși.
(n.r: E vital meciul cu Austria?) Absolut, absolut. Trebuie să fim extrem de realiști. Eu nu mă gândesc decât la un rezultat pozitiv”, a declarat Mihai Stoichiţă.
Austria – România e în direct pe 7 iunie, de la 21:45, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY
România va disputa al treilea meci din preliminariile World Cup 2026 pe 7 iunie, la Viena. Austria este următoarea adversară a tricolorilor din această campanie de calificare. Meciul va fi în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. Pentru că a jucat în Nations League în luna martie, echipa lui Ralf Rangnick va debuta abia în iunie în preliminarii.
România a început cu stângul campania de calificare pentru turneul final care va fi organizat de Statele Unite, Canada şi Mexic. Echipa lui Mircea Lucescu a pierdut duelul cu Bosnia, de pe Arena Naţională, după care s-a impus în San Marino.

Meciul cu Austria de pe 7 iunie prezintă un interes uriaş şi pentru fanii adversarei României. Federaţia Austriacă de Fotbal a anunţat că partida contra naţionalei lui Mircea Lucescu este sold-out.
Austria va juca împotriva României pe cel mai mare stadion din ţară, Ernst-Happel, la Viena, o arenă de peste 50.000 de locuri care a fost inaugurată în 1931. Astfel, aproximativ 45.000 de austrieci vor încuraja jucătorii lui Ralf Rangnick, în condiţiile în care fanii români au primit 2700 de bilete pentru această partidă.
La ultimul meci disputat de Austria pe teren propriu, în barajul din Nations League contra Austriei, disputat tot pe stadionul Ernst-Happel, au asistat 46.000 de spectatori.
- România U21 – Cipru U21 2-0, în preliminariile CE 2027. Tricolorii obțin al doilea succes din grupe
- “Nu e frumos”. Gabi Balint taxează conflictul Mircea Lucescu – Răzvan Marin
- Veste proastă pentru Zeljko Kopic! Alexandru Musi, scos pe targă după 28 de minute în meciul cu Cipru U21
- Cristi Chivu l-a convins deja pe marele Cafu: “Sper ca într-o zi să fie antrenorul României”
- “Să zică direct că nu e nevoie de mine!” Răzvan Marin a răbufnit la criticile lui Mircea Lucescu