Costel Gâlcă are obiective uriaşe la Rapid. Abia instalat pe banca tehnică a giuleştenilor, fostul antrenor al celor de la Universitatea Craiova a anunţat că vrea să câştige un trofeu. Gâlcă a fost prezentat de Victor Angelescu, acționarul minoritar al clubului.
Costel Gâlcă a spus clar. După două sezoane consecutive ratate vrea să o ducă pe Rapid în cupele europene. Nu a ascuns faptul că vrea să câştige şi un trofeu în sezonul viitor.
Costel Gâlcă vrea să scris istorie la Rapid
Costel Gâlcă vrea să schimbe mentalitatea la Rapid. I-a transmis lui Dan Şucu faptul că îţi mai doreşte un atacant şi un fundaş central şi că nu acceptă compromisuri. Ţintește și un trofeu pe plan intern în sezonul următor. ”Vrem un proiect. Vrem în cupele europene. Nu ascund că vrem Cupa sau campionatul. Nu ne prezentăm doar pentru un loc de cupe europene”, a spus Gâlcă, la conferința de presă.
Noul antrenor al giuleştenilor ştie în ce s-a băgat. Vrea să schimbe şi stilul de joc al celor de la Rapid. Recunoaşte că simte deja presiunea, dar nu îşi face nicio grijă. “Cunoşteam şi ştiam campionatul, lotul Rapidului, tineri de viitor. Îmi doresc ca mulţi să ajungă la naţională. Vreau coeziune între noi şi fani. Vreau o echipă reactivă, cu pressing şi intensitate fotbal modern. Echipa trebuie să joace ofensiv. Să-şi impună jocul, mai ales acasă. Ei dau totul, transmit prin sprijinul lor multă energie. Ne trebuie să fim acolo, să fim o echipă cu pedigree.
Sunt câteva poziţii, dar nu ne-am hotărât. Jucătorii pe care îi avem să răspundă. Nu vreau mari schimbări. Dacă ajungem mulţi jucători sunt greu e integrat. Lotul se ştie pentru reunire, mai e de venit Jambor. Ne-ar mai trebui un atacant să creeze concurenţă cu Burmaz şi Koljik. Apoi, un fundas central. Vrem linişte, colaborare, echilibru chiar dacă o să câştigăm sau o să pierdem.
Dacă am venit aici îmi asum acest lucru, presiunea. Probleme au fost tot timpul. Nu cred că va fi o problemă cu mine, cu jucătorii. Vreau ca respectul să fie pentru club şi pentru ei. Ei reacţionează în funcţie de rezultate. Dacă avem, vor fi cu echipa. Eu fac parte din acest club”, a mai spus Gâlcă.
- Adrian Mititelu i-a decis soarta lui Vladislav Blănuţă! Unde va pleca atacantul dorit de Gigi Becali
- “Îl vrei pe Niță, portarul echipei naționale?” Răspunsul antrenorului lui Dinamo, Zeljko Kopic!
- Dinamo a transferat un nou atacant! A marcat 14 goluri în ultimul sezon
- Victor Angelescu, mesaj direct pentru Cristi Săpunaru: “Nu văd de ce ar trebui să vină la reunire”
- Rapid are un nou director sportiv! A avut aceeaşi funcţie la Parma în ultimele 3 sezoane