Închide meniul

Costel Gâlcă vrea să facă revoluţie la Rapid! Obiectivul uriaş pe care l-a impus la venirea în Giuleşti

Gabriel Zamfirescu Publicat: 9 iunie 2025, 21:10

Comentarii
Costel Gâlcă vrea să facă revoluţie la Rapid! Obiectivul uriaş pe care l-a impus la venirea în Giuleşti

Costel Gâlcă, în perioada în care o antrena pe Universitatea Craiova / Profimedia Images

Costel Gâlcă are obiective uriaşe la Rapid. Abia instalat pe banca tehnică a giuleştenilor, fostul antrenor al celor de la Universitatea Craiova a anunţat că vrea să câştige un trofeu. Gâlcă a fost prezentat de Victor Angelescu, acționarul minoritar al clubului.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Costel Gâlcă a spus clar. După două sezoane consecutive ratate vrea să o ducă pe Rapid în cupele europene. Nu a ascuns faptul că vrea să câştige şi un trofeu în sezonul viitor.

Costel Gâlcă vrea să scris istorie la Rapid

Costel Gâlcă vrea să schimbe mentalitatea la Rapid. I-a transmis lui Dan Şucu faptul că îţi mai doreşte un atacant şi un fundaş central şi că nu acceptă compromisuri. Ţintește și un trofeu pe plan intern în sezonul următor. ”Vrem un proiect. Vrem în cupele europene. Nu ascund că vrem Cupa sau campionatul. Nu ne prezentăm doar pentru un loc de cupe europene”, a spus Gâlcă, la conferința de presă.

Noul antrenor al giuleştenilor ştie în ce s-a băgat. Vrea să schimbe şi stilul de joc al celor de la Rapid. Recunoaşte că simte deja presiunea, dar nu îşi face nicio grijă. “Cunoşteam şi ştiam campionatul, lotul Rapidului, tineri de viitor. Îmi doresc ca mulţi să ajungă la naţională. Vreau coeziune între noi şi fani. Vreau o echipă reactivă, cu pressing şi intensitate fotbal modern. Echipa trebuie să joace ofensiv. Să-şi impună jocul, mai ales acasă. Ei dau totul, transmit prin sprijinul lor multă energie. Ne trebuie să fim acolo, să fim o echipă cu pedigree.

Sunt câteva poziţii, dar nu ne-am hotărât. Jucătorii pe care îi avem să răspundă. Nu vreau mari schimbări. Dacă ajungem mulţi jucători sunt greu e integrat. Lotul se ştie pentru reunire, mai e de venit Jambor. Ne-ar mai trebui un atacant să creeze concurenţă cu Burmaz şi Koljik. Apoi, un fundas central. Vrem linişte, colaborare, echilibru chiar dacă o să câştigăm sau o să pierdem.

Reclamă
Reclamă

Dacă am venit aici îmi asum acest lucru, presiunea. Probleme au fost tot timpul. Nu cred că va fi o problemă cu mine, cu jucătorii. Vreau ca respectul să fie pentru club şi pentru ei. Ei reacţionează în funcţie de rezultate. Dacă avem, vor fi cu echipa. Eu fac parte din acest club”, a mai spus Gâlcă.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Pe ce loc va termina România în Grupa H?
Loading ... Loading ...
Citește și:
8:46
“Să plece dacă au demnitate!” Florin Prunea îi cere demisia lui Mircea Lucescu după Cipru – România 2-2: “Vai mama noastră”
8:43
Bernadette Szocs – Hana Goda LIVE VIDEO (09:10, AntenaPLAY). Bernie debutează la WTT Champions Macao
8:29
Selecţionerul Ciprului, supărat după 2-2 cu România: “Nu ne mulţumeşte. Puteam câştiga”
8:25
Ce a putut spune Erling Haaland după ce a marcat 5 goluri în Norvegia – Moldova 11-1
8:10
“Cum mama naibii?” Basarab Panduru, discurs dur la adresa lui Mircea Lucescu, după Cipru – România 2-2: “Schimbări fără sens”
7:50
Gigi Becali a făcut praf tactica lui Mircea Lucescu, după Cipru – România 2-2: “N-am mai văzut așa ceva”
1 “Mereu e Mitriţă de vină” Fostul jucător al Universităţii Craiova a răbufnit după Cipru – România 2-2! 2 Cipru – România 2-2. Tricolorii, rezultat ruşinos după ce au condus cu 2-0! Barajul rămâne şansa pentru Mondial 3 Impresarul lui Alin Fică a răbufnit, după transferul ratat la Rapid: “Nu pot s-o las aşa, se face tam-tam” 4 Gigi Becali s-a răzgândit şi a luat o decizie surprinzătoare! Ce se întâmplă cu Vlad Chiricheş la FCSB 5 FotoDan Alexa şi Gabi Tamaş au uimit pe toată lumea de la Asia Express! Ce au făcut începând chiar din primul episod 6 Neluţu Varga s-a răzgândit în privinţa lui Leo Bolgado. Detalii din contractul noului jucător de la Rapid
Citește și