Închide meniul
EXCLUSIV

Ce le-a transmis Mircea Lucescu jucătorilor după ce a făcut praf arbitrajul din România – Cipru 2-0

Alex Ioniță Publicat: 11 iunie 2025, 0:33

Comentarii
Ce le-a transmis Mircea Lucescu jucătorilor după ce a făcut praf arbitrajul din România – Cipru 2-0

Profimedia

Mircea Lucescu a vorbit după România – Cipru 2-0 și a făcut praf arbitrajul. Selecționer echipei naționale a catalogat prestația oficialilor drept una „catastrofală”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

România a obținut a 2-a victorie din preliminariile pentru World Cup 2026, turneu final care va fi transmis, în exclusivitate, în Universul Antena. Florin Tănase și Dennis Man au fost marcatorii echipei naționale, în partida cu Cipru.

Ce le-a spus Mircea Lucescu jucătorilor de la națională după ce a făcut praf arbitrajul din România – Cipru 2-0

La finalul partidei, Mircea Lucescu a recunoscut că a discutat cu jucătorii săi despre arbitraje. Selecționerul le-a transmis acestora că ar trebui să fie mai puternici decât adversarii și oficialii partidelor, pentru a nu se mai simți nedreptățiți.

“Am ajuns târziu la un nivel fizic care ne-a permis să dominăm adversarul. Trebuia să îi chemăm mai devreme. La Viena ne-am bătut singuri.

Ca întotdeauna, suntem penalizați de arbitraj. Le-am spus și băieților, vreți să nu mai fiți penalizați? Trebuie să fiți mai puternici decât adversarii și arbitri, atunci nu veți mai fi penalizați!”, a spus Mircea Lucescu, în exclusivitate pentru AntenaSport.

Reclamă
Reclamă

Mircea Lucescu a făcut praf arbitrajul după România – Cipru 2-0

Selecţionerul naţionalei, Mircea Lucescu, s-a plâns din nou de arbitraj după ce România a învins-o fără mari probleme pe Cipru, cu 2-0.

“Il Luce” a spus şi motivul pentru care l-a certat pe portarul naţionalei, Horaţiu Moldovan, care a avut o intervenţie excelentă la scorul de 0-0, la faza precedentă golului lui Tănase.

“(n.r: Domnule Lucescu, care ar fi concluziile?) 3 puncte foarte importante şi un joc foarrte bun pe parcursul celor 90 de minute, cu o relaxare care nu ar fi trebuit să apară în ultimele minute pentru o echipă profesionistă. Trebuie să profite o echipă care domină.

Reclamă

De la ultimul meci cu ciprioţii există un singur jucător care a rămas. În rest, băieţii s-au ridicat la nivelul lui şi au făcut o partidă bună. Am avut o discuţie ce trebuie făcut. Continuă (n.r: lupta pentru calificare).

(n.r: Pe Horaţiu Moldovan l-aţi certat) Sunt nişte lucruri care ţin de tactică, atâta tot.

Acelaşi lucru de a gândi raţional. Am dominat categoric o echipă a Ciprului. În ultimele minute mi s-au părut prea lejer interpretate situaţiile de atac pe care le-am avut.

(n.r: Cum a fost arbitrajul?) Ca de obicei, catastrofal”, a declarat Mircea Lucescu pentru primasport.ro după România – Cipru 2-0.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:09
EXCLUSIVAlbion Rrahmani, reacție după problemele apărute cu avionul Spartei Praga: “E puțin dificil”
11:33
“E absolut groaznic”. Cel mai bun jucător al lui Feyenoord a răbufnit după meciul cu FCSB
11:31
Dan Petrescu, aproape de revenirea pe bancă. Anunţul lui Giovanni Becali: “Salariu de 2-3 milioane de euro pe an”
11:14
Australian Open pregăteşte un eveniment în premieră. Roger Federer, invitat special
11:08
Basarab Panduru a auzit ce a spus Gigi Becali şi a intervenit: “Faci asta şi plângi în aprilie”
11:01
Sparta Praga și suporterii ei, blocați în România. Probleme pentru cehi după victoria cu Universitatea Craiova
1 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 2 Prima mutare din Liga 1! Oţelul Galaţi l-a transferat pentru 500.000 de euro 3 Gigi Becali forţează transferul iernii la FCSB! Jucătorii implicaţi în tranzacţie 4 FCSB – Feyenoord 4-3. Campioana României, victorie dramatică, la ultima fază! Revenire de poveste a roş-albaştrilor 5 Universitatea Craiova – Sparta Praga 1-2. Oltenii au terminat “în ceaţă”, oaspeţii s-au impus în ultimele minute de joc 6 “Ești o rușine. Nu mă miră că Ronaldo te-a ignorat”. L-a făcut praf pe Carragher după atacul asupra lui Salah
Citește și