Închide meniul

Istvan Kovacs, delegare “de lux” la Mondialul Cluburilor, după ce a arbitrat finala Ligii Campionilor!

Bogdan Stănescu Publicat: 12 iunie 2025, 22:51

Istvan Kovacs, delegare de lux la Mondialul Cluburilor, după ce a arbitrat finala Ligii Campionilor!

Istvan Kovacs, în timpul finalei Ligii Campionilor, PSG - Inter 5-0 / Profimedia Images

Arbitrul român Istvan Kovacs a primit o nouă delegare “de lux” după ce a arbitrat finala Ligii Campionilor, câştigată de PSG cu 5-0 împotriva lui Inter Milano.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Kovacs o va arbitra la Campionatul Mondial al Cluburilor tot pe PSG, care o va întâlni pe Atletico Madrid. Cele două echipe europene ar trebui să nu aibă nicio problemă în a se califica din grupa B, din care mai fac parte Botafogo şi Seattle Sounders.

Istvan Kovacs va arbitra PSG – Atletico Madrid, meci de la Campionatul Mondial al Cluburilor

Istvan Kovacs va fi ajutat la meciul PSG – Atletico Madrid de arbitrii români Mihai Marius Marica și Ferencz Tunyogi, care au fost alături de el şi la finala Ligii Campionilor. Al patrulea arbitru va fi Gustavo Tejera din Uruguay, informează eurosport.ro.

Partida se va disputa duminică, de la ora 22:00, pe stadionul ”Rose Bowl” din Pasadena, acelaşi pe care va debuta şi Cristi Chivu pe banca Interului. Pe acest stadion România a câştigat 3 meciuri la Campionatul Mondial din 1994, cu Columbia, Statele Unite şi Argentina.

Istvan Kovacs, care a devenit al treilea român care a condus de la centru o finală de Champions League, după Nicolae Rainea şi Ion Crăciunescu, a avut şansa să arbitreze un ultim act istoric al celei mai importante competiţii intercluburi din Europa. PSG a învins-o cu 5-0 pe Inter, aceasta fiind cea mai mare diferenţă înregistrată vreodată într-o finală a Ligii Campionilor.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va câștiga România U21 meciul cu Spania U21?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
11:47

Taremi e blocat în Teheran şi nu a putut ajunge la Los Angeles pentru a juca cu Inter la CM al Cluburilor

11:43

Xabi Alonso n-are susţinerea unui fost coleg în viitorul mandat la Real. Motivul invocat

11:21

E spectacol al cailor putere la Harghita Băi. De la Ferrari, la monoposturi, 80 de mașini la start

11:04

Marius Niculae, înainte de România U21 – Spania U21: “Dacă batem, vom avea o naţională ca în 2019”

10:52

Leo Messi vede cu ochi buni Mondialul Cluburilor. Ce oportunitate a sesizat argentinianul

9:59

Alcaraz şi Sinner au lumea “la picioare” după finala Roland Garros: “Voi realizaţi asta?”

1 FotoTandemul Budescu-Alibec s-a reunit la nunta lui Florinel Coman. Imaginile serii 2 VIDEOVerstappen şi Russell, cei mai rapizi piloţi de vineri, în MP al Canadei! Cursa e duminică (20:45, Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY) 3 Un nume important, aproape de banca lui Sepsi! Laszlo Dioszegi poate da lovitura, după refuzul lui Daniel Oprița 4 Gigi Becali, aproape de un nou transfer! Fostul jucător de la Basel, pe lista FCSB-ului: “Sunt pregătit pentru tot” 5 Adrian Mutu i-a propus un transfer lui Gigi Becali. Pe cine ar vedea la FCSB: “Un jucător foarte interesant” 6 România U19 – Muntenegru U19 2-1. Tricolorii au dat lovitura în prelungiri! Debut cu dreptul la EURO 2025
Citește și