Victor Piţurcă l-a criticat pe selecţionerul Mircea Lucescu: “Jucătorii nu au mai avut acelaşi randament”

Publicat: 12 iunie 2025, 23:17

Comentarii
Victor Piţurcă l-a criticat pe selecţionerul Mircea Lucescu: Jucătorii nu au mai avut acelaşi randament

Victor Piţurcă / Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Victor Piţurcă (69 de ani) l-a criticat pe selecţionerul Mircea Lucescu (79 de ani) după dubla naţionalei cu Austria şi Cipru. România a pierdut cu 2-1 partida din deplasare, cu Austria, care a fost în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, după care a învins cu 2-0 Cipru acasă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După 4 partide disputate în preliminariile World Cup 2026, tricolorii au două victorii, cu San Marino şi Cipru, şi două înfrângeri, cu Bosnia şi Austria.

Victor Piţurcă, despre pauza prea mare a jucătorilor FCSB-ului de la naţională: “Mircea Lucescu trebuia să se gândească la asta”

Selecţionerul Mircea Lucescu spunea că ar fi trebuit să îi cheme mai repede la lot pe jucătorii FCSB-ului. Victor Piţurcă a susţinut şi el acest lucru. Totodată, fostul selecţioner a precizat că Mircea Lucescu ar fi trebuit să se gândească înainte la asta. Piţurcă a transmis că jucătorii naţionalei nu i s-au părut la cel mai ridicat nivel din punct de vedere fizic, aşa cum trebuie să fie la meciurile oficiale.

Dacă are el timp să facă reconstrucție, poate să facă. Părerea mea e că nu mai are timp. Dacă nu am fi învins Cipru, mai avea timp de reconstrucții? Nu cred. La echipa națională trebuie să te califici. Eu țin minte stilul lui Lucescu la națională. Pleca prin America de Sud o săptămână. Acum nu mai ai timp de așa ceva. Vii cu trei zile înainte de meci, pregătești jocul cu câteva luni înainte, teoretic, mai mult vorbind cu jucătorii. Înainte de meci nu ai timp!

Acum am rămas surprins, pentru că jucătorii au avut prea multă libertate și nu au mai avut același randament fizic. Trebuiau să vină la antrenament în fiecare zi, după campionat să aibă 2-3 zile libere și apoi să vină la cantonament și să se pregătească.

Reclamă
Reclamă

Își reproșează (n.r. Mircea Lucescu)? Păi trebuia să facă lucrul acesta, are experiență fantastică. Trebuia să se gândească la asta. Eu aș putea spune că jucătorii nu au fost fizic 100%. Ritmul de joc al austriecilor ne-a pus în dificultate”, a declarat Victor Pițurcă pentru digisport.ro.

“Poate eu am greşit” Mircea Lucescu a spus de ce a pierdut România în Austria: “Nu trebuia să fac asta”

După meciul Austria – România 2-1, care s-a văzut exclusiv pe Antena 1 şi în AntenaPLAY, selecţionerul naţionalei, Mircea Lucescu, a admis că a greşit nechemându-i mai repede la lot pe jucătorii de la FCSB.

Lucescu a recunoscut că Austria i-a fost superioară României. Austriecii au punctat prin Gregoritsch şi Sabitzer, în timp ce, pentru naţională, a înscris Florin Tănase, cu o lovitură de cap foarte bine plasată, în minutul 90+5.

Reclamă

Poate că eu am greşit, poate trebuia să îi iau mai devreme în cantonament. Nu trebuia să le dau acele zile, cu toate că am făcut o pregătire foarte bună.

Se mai joacă. Dar nu uitaţi, Austria e o echipă mai bună, e o echipă din prima urnă în Europa. Acum noi tindem să ajungem la nivelul lor. Au un grup de jucători extrem de competitivi. Au jucători la Bayern, Inter, Leipzig, Atalanta, Werder Bremen”, a declarat Mircea Lucescu în exclusivitate pentru Antena Sport.

Mircea Lucescu a transmis că va rămâne pe banca naţionalei cât încă mai sunt şanse de calificare la World Cup 2026, turneu final care se va vedea exclusiv în Universul Antena, ca şi Campionatul Mondial din 2030.

Dacă nu va reuşi să câştige grupa din preliminarii, România mai are o şansă de a ajunge la Mondial la baraj. Tricolorii au câştigat grupa din Nations League cu maximum de puncte.

În preliminarii, după 4 partide disputate, România e pe locul 3 în grupa H, cu 6 puncte. Pe primul loc e Bosnia-Herţegovina, cu 9 puncte din 3 meciuri, în timp ce Austria e pe 2, cu 6 puncte, după două meciuri disputate.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:48 8 mai

Fede Valverde rupe tăcerea după ce s-a luat la bătaie cu Tchouameni: „Mă doare și mă întristează situația!” Ratează El Clasico

23:56

Crystal Palace – Rayo Vallecano, finala UEFA Conference League. Andrei Rațiu va lupta pentru trofeu la Leipzig

23:56

Aston Villa – Freiburg e finala Europa League! Cele două au revenit incredibil după înfrângeri în tur

23:55

Inegalabil! Unay Emery, pentru a șasea oară în finala Europa League! Câte trofee are

23:47

Motivul pentru care Tudorel Stoica nu regretă că nu a fost pe teren la finala Cupei Campionilor din 1986!

23:30

Adio, Panini! FIFA a făcut un anunț uriaș! Ce se întâmplă cu albumele cu stickere, începute în 1970

1 Vlad Chiricheş, aşteptat să semneze! Echipa unde e dorit fostul jucător al FCSB-ului 2 FotoCel mai crunt destin al unui câştigător al Cupei Campionilor cu Steaua! S-a sinucis, după un şir întreg de drame 3 Făcut KO de Tchouameni, Valverde a plecat din vestiar în scaun cu rotile. Dezvăluie halucinantă făcută de presa din Spania 4 O nouă bătaie între titularii lui Real Madrid! Unul dintre jucători a ajuns la spital, iar clubul a intervenit! 5 Mbappe îi enervează din nou pe fanii Realului! Cum a fost surprins astăzi, după bătaia Valverde – Tchouameni 6 Anunţ şoc în Germania! Fostul câştigător de Champions League se retrage la 30 de ani
Citește și