Louis Munteanu ar putea ajunge la o formaţie de tradiţie din Spania. Sevilla, echipă care a încheiat un sezon dezastruos, în care s-a salvat la limită de la retrogradare, caută un atacant.
Echipa spaniolă îl doreşte pe Louis Munteanu, dar nu ar fi de acord să plătească 10 milioane de euro pentru el. Spaniolii vor încerca să îl convingă pe Neluţu Varga să mai renunţe din pretenţiile pentru golgheterul Ligii 1.
Sevilla e interesată de Louis Munteanu
”Sevilla FC caută un atacant tânăr, cu cifre mari și un preț accesibil, iar numele lui Louis Munteanu a câștigat teren în ultimele ore.
Deși clubul românesc cere în jur de 10 milioane, o cifră pe care Sevilla nu și-o poate asuma cu ușurință, profilul jucătorului se încadrează perfect în planurile lui Antonio Cordon care nu îl pierde din vedere.
Posibila plecare a unor jucători precum Gudelj sau Saul ar putea deschide spațiul financiar pentru a visa la Munteanu, deși concurența pentru transferul său este acerbă.
Sevilla este clară: dacă prețul scade, va face o încercare serioasă până la închiderea perioadei de transferuri. Mingea este în terenul lui CFR Cluj”, au scris spaniolii de la orgullobiri.com.
Louis Munteanu este golgheterul Ligii 1
Louis Munteanu (23 de ani) este cotat de către site-ul de specialitate transfermarkt.com la 5 milioane de euro. Louis Munteanu a marcat în sezonul trecut 23 de goluri în Liga 1, fiind golgheterul competiţiei.
Gigi Becali l-a dorit şi el pe Louis Munteanu la FCSB, dar atacantul a ales-o pe CFR Cluj. Becali a încercat şi ulterior să îl achiziţioneze pe tânărul atacant care a debutat şi pentru naţionala mare a României, dar suma pe care Varga i-a cerut-o, 18 milioane de euro, l-a speriat pe finanţatorul campioanei.
