Transfer din Italia la CFR Cluj. Întăriri pentru Dan Petrescu înaintea Supercupei cu FCSB

Publicat: 2 iulie 2025, 21:06

Comentarii
Transfer din Italia la CFR Cluj. Întăriri pentru Dan Petrescu înaintea Supercupei cu FCSB

Dan Petrescu, în timpul unui meci la CFR Cluj/ Hepta

CFR Cluj e la un pas să realizeze un transfer din Italia. Dan Petrescu va avea în lot un nou portar, care în această vară s-a despărţit de o Cosenza, formaţie retrogradată în Serie C.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Concret, Alessandro Micai a semnat cu CFR Cluj. Portarul care urmează să împlinească 32 de ani, în această lună, s-a înţeles cu clujenii după ce a rămas liber de contract.

Transfer din Italia la CFR Cluj, înaintea Supercupei cu FCSB

Gianluca Di Marzio a fost cel care a anunţat transferul lui Alessandro Micai la CFR Cluj. Portarul de 31 de ani va semna un contract valabil pe trei sezoane cu formaţia lui Dan Petrescu.

Alessandro Micai a mai evoluat, de-a lungul carierei, la echipe precum Palermo, Sudtirol, Bari sau Salernitana, fără să bifeze însă vreun meci în Serie A.

În sezonul trecut, Micai a bifat 37 de meciuri în Serie B, la Cosenza. De-a lungul carierei, noul portar de la CFR Cluj a evoluat în peste 270 de meciuri în al doilea eşalon din fotbalul italian.

Reclamă
Reclamă

La CFR Cluj, Alessandro Micai se va lupta pentru postul de titular cu Otto Hindrich. În lotul lui Dan Petrescu se mai regăsesc şi portarii Rareş Gal şi Mihai Pânzaru.

Ce l-a deranjat pe Dan Petrescu înaintea meciului cu FCSB, din Supercupă

Dan Petrescu a oferit o serie de declarații, după ultimul meci amical jucat de CFR Cluj în cantonamentul de vară. Antrenorul echipei din Gruia a recunoscut că a fost deranjat de un singur aspect, înaintea meciului cu FCSB, din Supercupa României.

Am încă 3-4 zile să mă decid cum va arăta echipa cu FCSB. E clar că regula Under nu ne mai ajută anul acesta. Anul trecut am fost buni. Va fi o problemă acolo.

Reclamă

Va fi un meci foarte greu în Supercupă. Aș fi vrut să joc pe un teren neutru, nu acasă la adversari. Nu înțeleg de ce se joacă acasă la ei.

Dacă era așa, poate era mai bine, dar noi trebuie să mergem să jucăm, să câștigăm trofeul. Suntem CFR Cluj și doar nu mergem acolo să ne plimbăm”, a spus Dan Petrescu.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

S-au stabilit semifinalistele din Champions League. Care va fi finala?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:41

LIVE SCOREAEK Atena – Rayo Vallecano 2-0. Răzvan Marin, gol din penalty-ul comis de Raţiu

22:39

Lovitură importantă dată de Hermannstadt! FIFA a dat verdictul în cazul procesului de 1,3 milioane de euro

22:33

Cristi Chivu i-a luat apărarea jucătorului făcut praf în Italia: „Ar trebui lăudat”

22:05

VIDEOAl-Sadd – Vissel Kobe 3-3 (4-5 d. l. d.). Calificare dramatică în semifinalele Ligii Campionilor Asiei

22:04

Alexandru Dobre, băgat în „ședință” de coechipierii de la Rapid: „Nu e ok. Nu suntem în măsură să vorbim despre asta”

22:00

LIVE SCORECelta Vigo, eliminată de Freiburg din Europa League. Umilință pentru Ionuț Radu. Alte trei meciuri se joacă ACUM

1 Dan Şucu a ales! El e antrenorul cu care atacă titlul cu Rapid în sezonul viitor 2 Ce lovitură dă Gică Hagi după preluarea naţionalei României! Anunţul făcut de Ioan Ovidiu Sabău 3 Anunţul lui Hansi Flick după eliminarea Barcelonei din Liga Campionilor 4 Primul nume „sacrificat” din echipa Barcelonei după eliminarea din Champions League! Deco i-a comunicat decizia 5 Surpriză de proporţii pregătită de Florentino Perez! Antrenorul care a câştigat trofee cu Lionel Messi, dorit de Real Madrid 6 Se pregăteşte o nouă forţă pentru Liga 1! “Nu pot accepta asta!”
Citește și