Închide meniul

Clubul care insistă pentru transferul lui Andrei Raţiu. Cine e în pole-position în “cursa” pentru român

Andrei Nicolae Publicat: 4 iulie 2025, 8:47

Comentarii
Clubul care insistă pentru transferul lui Andrei Raţiu. Cine e în pole-position în cursa pentru român

Andrei Raţiu, în timpul unui meci la Rayo Vallecano / Profimedia

Andrei Raţiu a fost fără doar şi poate unul dintre jucătorii români despre care s-a vorbit cel mai mult în ultimul an, ţinând cont de prestaţiile sale, dar şi de toate zvonurile privind un posibil transfer. Acum, jurnaliştii spanioli au venit cu o nouă informaţie potrivit căreia un anumit club insistă pentru a-l aduce pe fundaşul dreapta român, care a fost inclus în echipa sezonului din La Liga.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În această stagiune, Raţiu a fost printre cei mai buni jucători de la Rayo Vallecano, echipă pentru care a adunat 36 de partide anul trecut.

AS Roma, echipa care insistă pentru transferul lui Andrei Raţiu

Jurnaliştii iberici de la as.com, unul dintre cele mai importante cotidiene din Spania, transmit că echipa capitolină ia avans în “cursa” pentru jucătorul de 27 de ani. Raţiu ar fi dorit şi de rivala Romei, Lazio, care nu poate face însă mutări din motive fiscale, un aspect ce blochează clubul din a spera la semnătura românului.

În ceea ce priveşte alte formaţii care au fost asociate cu un transfer al lui Raţiu, precum Bayer Leverkusen, Atletico Madrid sau Barcelona, presa din Spania nu dă detalii, ceea ce poate însemna că echipele respective nu îl mai au pe lista “scurtă” pe român. Un alt club care ar fi fost pe urmele fundaşului dreapta era Villarreal, care nu va accesa probabil opţiunea de 7 milioane de euro de a-l aduce înapoi, notează spaniolii.

Astfel, AS Roma pare în acest moment în pole-position să activeze clauza de reziliere de 25 de milioane de euro a lui Raţiu, sumă de bani care va merge în proporţie de jumătate la Villarreal, datorită clauzei pe care o deţine asupra fotbalistului român.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Ce va face FCSB în grupa principală a Europa League?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:12 30 oct.
Bernadette Szocs – Sabine Winter LIVE VIDEO (20:05), în optimi la WTT Champions Montpellier. Şi Samara joacă joi
0:09 30 oct.
Mihai Stoica a răbufnit după Gloria Bistriţa – FCSB 1-3: “Ne-au înjurat non-stop la tribuna oficială”
23:50
Nicolae Grigore, supărat pe arbitraj: “Cred că FCSB nu avea nevoie de ajutor”
23:44
Adrian Şut, despre perioada complicată care o aşteaptă pe FCSB: “Ne-am asumat”
23:41
Remarcatul lui Elias Charalambous, după Bistrița – FCSB 1-3: “Mă bucur că am câștigat un jucător”
23:40
Inter – Fiorentina 3-0. Echipa lui Cristi Chivu a obținut o victorie clară și a urcat pe podium
1 Surpriza pregătită de FCSB pentru meciul din Cupă cu Bistriţa. Titular în premieră la campioană 2 Primul transfer al iernii cerut de Costel Gâlcă la Rapid. Anunţul lui Victor Angelescu 3 EXCLUSIVIoan Suciu, şedinţă de urgenţă de 4 ore cu Denisa Golgotă, după scandalul din gimnastică: “Cel care a greşit o să plătească” 4 Gigi Becali, anunţ categoric după ce a aflat de oferta de 5 milioane de euro pentru Louis Munteanu 5 Revenire importantă la Rapid pentru derby-ul cu Universitatea Craiova. Titularul lui Costel Gâlcă s-a refăcut 6 Mihai Stoica a ieşit la atac şi l-a distrus pe patronul rival din Liga 1: “Cum îşi permite să vorbească?”
Citește și